חדשות

הלשכה לאתיקה: על רופאים להתבטא באיפוק בנושאים פוליטיים

הלשכה פירסמה נייר עמדה בעקבות תלונות שהגיעו אליה על התבטאויות רופאים בתקופת "צוק איתן"; נייר העמדה כולל שש המלצות

הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) פירסמה אתמול (יום א') נייר עמדה בסוגיית התבטאויות פומביות - גם ברשתות חברתיות באינטרנט - של רופאים, בענייני פוליטיקה ומדיניות.

נייר העמדה פורסם בעקבות בקשה לקבל את חוות הדעת המקצועית של הלשכה לאתיקה בסוגיה רגישה זו, שהפכה רלוונטית בחודשים האחרונים, לפני, במהלך ואחרי מבצע "צוק איתן". הלשכה התבקשה להמליץ על הדרך הנכונה שבה לדעתה צריכים רופאים להתבטא פוליטית, דרך שתגשר בין זכותם המלאה לחופש ביטוי במדינה דמוקרטית לבין חובתם לשמור על כבוד המקצוע תוך הקפדה על שמירת יחסי אמון והתייחסות נטולת פניות לכל מטופליהם.

בדיון המיוחד שקיימו חברי הלשכה הוצגו כמה דוגמאות ותלונות להתבטאויות חריפות של רופאים - יהודים וערבים - בתקופה האחרונה; אלה עסקו באירוע החטיפה והרצח של שלושת תלמידי הישיבה, רצח הנער הערבי בירושלים ומבצע "צוק איתן".

חלק מהתלונות שהובאו בפני הלשכה טענו, כי יש חשש שרופאים שהתבטאו בצורה קיצונית כלפי מגזר מסוים לא ימלאו לאחר מכן את חובתם לטפל בכל מטופל באשר הוא ולתת לכולם, יהודים וערבים, את מלוא הטיפול המקצועי והמיטבי.

בין הדוגמאות שהועלו בדיון: רופא ערבי שעבד ב"שערי צדק" העלה קריקטורות בעלות אופי אנטישמי בעמוד הפייסבוק שלו, קרא לחיילי צה"ל "רוצחי ילדים", והעלה תמונות בפייסבוק שבהן הוצג ראש הממשלה בנימין נתניהו כערפד מוצץ דם ילדים עזתים. הרופא הושעה מיידית. לאחר מכן הוא התנצל ושב לעבודתו.

מנגד - רופא יהודי, מנתח לב בכיר ב"שיבא", שבנו למד באותה ישיבה בגוש עציון שבה למדו שניים מהחטופים-הנרצחים, אמר כי הוא מתקשה להמשיך ולטפל בילדים פלשתינאים מהשטחים.

במקרה נוסף הושעה עובד סיעוד ב"שיבא", שכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי צה"ל מבצע פשעי מלחמה. גם הוא התנצל, חזר לעבודתו בבית החולים אבל לתפקיד שבו אינו בא במגע עם פצועי לחימה מקרב חיילי צה"ל, או עם בני משפחותיהם.

בדיון הוצגו דוגמאות על כך שחרף הבעות דעה כאלו ואחרות על ידי רופאים ואנשי צוות רפואי, הטיפול שנתנו היה מסור, וניתן לכל מי שנזקק למומחיותם המקצועית. הוזכרו מקרים בהם פצועי מלחמה וחולים מעזה והשטרים שפונו לקבלת טיפול בבתי חולים בישראל זכו ליחס ולטיפול מקצועי ללא כל אפליה.

בסיכום הדיון בנושא, פירסמה הלשכה לאתיקה את נייר העמדה ובו שש המלצות. הלשכה קוראת לרופאים להקפיד על התבטאות המנוסחת בלשון מאופקת, אחראית, מתחשבת וזהירה (כפי שנוסחו הדברים עוד במסכת אבות במשנה "חכמים היזהרו בדבריכם"), על מנת שהתבטאויותיהם לא יפגעו בכבוד המקצוע ובמקום העבודה של הרופאים. כמו כן, נקראו הרופאים שלא לנצל לרעה את מעמדם, "בעת שהם מציגים דעותיהם כמסתמכים על עולם הידע שלהם ברפואה".

את נייר העמדה ניסחה על דעת חברי הלשכה יו"ר הלשכה לאתיקה, ד"ר תמי קרני.

להורדת נייר העמדה לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מבצע "צוק איתן",  כבוד המקצוע,  יחסי יהודים-ערבים,  ד"ר תמי קרני,  הלשכה לאתיקה
תגובות
איתן טופר
15.09.2014, 18:51

מקבל בברכה את נייר העמדה הזה. מה עושים עם קולגים כמו אחמד טיבי ?

רופא
15.09.2014, 21:04

גם זו התבטאות לא נאותה וגזענית בעליל
מה עושים עם קולגים כמו טופר

גרשון בודנר
16.09.2014, 14:38

מסכים ב 100% עם "רופא". ובאותה הזדמנות: למרות שאני רחוק מאד מדעותיו ומעמדותיו של עמיתנו דר' טיבי, עדיין הוא אחד מחברי הכנסת המעטים והיותר אינטליגנטיים והמשכילים בהשוואה לאוסף הטמבלים, הגזענים ורודפי השררה שמסתובבים במסדרונות "בית הנבחרים" שלנו.

ירון
17.09.2014, 19:12

מדוע לתקוף את המגיב במקום להתייחס עניינית לדבריו?

אין באמירה של טופר שום דבר גזעני. יש כאן שאלה, אשר בינתיים תוקפיו לא השיבו לה. השכלתו של טיבי אינה רלוונטית לעניין. נייר העמדה מתייחס לרופאים, אשר מן הסתם, שייכים למגזר היותר משכיל (לפחות על פי ההגדרה הפורמלית של שנות לימוד)- זה בדיוק העניין.
אמירותיו של טיבי בעבר ובהווה הן לא פחות קיצוניות מהדוגמאות שנתנו במבצע צוק איתן.

אז האם זה בסדר או לא?

ירון
15.09.2014, 19:03

קראתי את הנייר הקצר הזה - והוא בעצם לא אומר שום דבר.

ההמלצות שבו מאוד כלליות וראויות לכל אדם, ללא קשר למקצועו.

כנראה שמשעמם שם בלשכה לאתיקה

ד"ר גדליה סמי
15.09.2014, 20:47

טוב עשתה הלשכה לאתיקה שפרסמה את נייר העמדה .מסכים עם כל מה שכתוב.

רופאה
16.09.2014, 07:41

איתן טופר , מסכימה עם כל מילה.
ל"רופא" המגיב, גם אני תוהה מדוע לאפשר קיום ועוד כחבר בכנסת ישראל במדינת ישראל, למי שמקדש בפומבי את השאהידה והשאהידים....כדרך חיים "מחוץ לקו הירוק ובתוכו" -ציטטה מדבריו ששמעתי במו אוזני .
זו אינה גזענות, לא לחבב את מי שרוצה להשמיד אותך, ולרצות שלא להיות בקרבתו המסוכנת