חדשות

הסכנות הבריאותיות הגלומות בלגליזציה של קנביס

בתחום בריאות הנפש בוצעו מאות מחקרים המוכיחים את הנזקים של סם המריחאונה

ראשית ברצוני לציין שהח"מ בעד מתן מריחואנה לחולים אונקולוגים, לחולים הסובלים מכאבים כרוניים שהתרופות הקונבנציונליות לא הועילו, לחולי איידס, לסובלים מהפרעות נוירולוגיות כמו MS, לאפילפסיה, פיברומיאלגיה ועוד כפי שמאושר על ידי משרד הבריאות.

ד''ר אמי שופמן

ד''ר אמי שופמן

מצד שני בתחום בריאות הנפש בוצעו מאות מחקרים המוכיחים את הנזקים של סם זה ונידון בהם בהמשך. לעומת זאת לא נמצא אף מחקר אחד מבוקר וראוי המוכיח יעילות כלשהי של הקנביס בתחום הנפש, דהיינו לא בדיכאון, לא בפסיכוזה, לא בחרדות למיניהן ואף לא בתסמונת פוסט-טראומטית. רבים אומרים שקנביס עוזר לתסמונת בתר חבלתית, אך אין בספרות הרפואית הוכחה אוביקטיבית לאמירה סובייקטיבית זו.

כדאי להדגיש שההתפתחות העצומה שיש ברפואה בכלל כולל בפסיכיאטריה ב-30 השנים האחרונות נולדה מתוך מחקרים מבוקרים ולא מתוך אמירות סרק אינטרסנטיות של אנשי תקשורת שונים. לדוגמא בחודש אוגוסט 2014 היינו עדים לתכניות של ערוץ 10 בשעות שיא הצפייה (בערב) על המעלות של המריחואנה. יש להדגיש שבשום אייטם תקשורתי במיוחד בנושאים שבמחלוקת, אין הצגה של דברים בלי הבאת הצד שבעד והצד שנגד. ראו זה "פלא", בתחום הלגליזציה של מריחואנה הערוץ הנ"ל מציג בעיקר את הצד שבעד, דהיינו האחראים לשידור לכאורה הכחידו את הצד שכנגד בכך שנתנו לו במה אפסית. כמובן הקורא החכם מבין איזה אינטרס קיים פה ומצד מי.

סערת צונאמי, ציורו של ד"ר אמי שופמן (צילום: פרטי)

סערת צונאמי, ציורו של ד"ר אמי שופמן (צילום: פרטי)

לגבי נושא נזקי הקנביס:

א. סוגית הפסיכוזות
יש מידע מבוסס קלינית ומחקרית על סיכון משמעותי לפסיכוזות מסם זה:
1.במחקר של Zammit וחב' שפורסם ב- B.M.J ב-2002 (1) נבדקו 50000 מועמדים לצבא השבדי בגיל 18 ב-1970, עם מעקב לאורך 27 שנים. המסקנה היתה שאלו שהשתמשו בקנביס לפחות 50 פעם ומעלה הראו שכיחות של פי 7 לפתח סכיזופרניה יחסית לאלו שלא השתמשו. במחקר ביצעו ביקורת על משתנים שונים, כולל שימוש בסמים אחרים, אלכוהול וכו'. הסיכון לסכיזופרניה היה ביחס ישיר לכמות ותדירות השימוש בקנביס.

אחת הביקורות על מחקר זה היא שאולי היו מקרים של פסיכוזה או פרה- פסיכוזה בגיל ההתבגרות (גילאי 12-18 ) ואז במקרים הללו השימוש בקנביס היה למעשה תוצאה ולא גורם למחלה. המחקר הבא פתר סוגיה זו: במחקר של וחב Arseneault' שפורסם אף הוא ב- B.M.Jי (2) ונערך בניו-זילנד: נבדקו 1037 אנשים ממועד לידתם ב-1972 עד גיל 26. נבדקו קיום סימפטומים פסיכוטיים ושאלת השימוש בקנביס וסמים אחרים בגילאי 11, 15, 18 ו-26. מחקר זה חיזק את המסקנות של Zammit וחב', דהיינו ששימוש בקנביס מגדיל את הסיכון לסכיזופרניה. שימוש בקנביס אינו משני לקיום פסיכוזה מוקדמת. שימוש בקנביס בגיל מוקדם יותר (גיל 15) מגביר את הסיכון להופעת המחלה יחסית לשימוש בגיל מאוחר יותר (גיל 18 ומעלה). מסקנת החוקרים היתה שהסיכון לפריצת סכיזופרניה הוא ייחודי לקנביס ולא לסמים אחרים. עשרה אחוזים מאלה שהשתמשו בקנביס בגיל 15 פיתחו סכיזופרניה בגיל 26 לעומת שלושה אחוזים מאלה שלא השתמשו בסם זה.

מחקרים נוספים (3) מוכיחים ששימוש בקנביס מחמיר מחלות נפש הנמצאות בשלבי הפוגה, מחמיר את הפרוגנוזה שלהם ומעלה את היקף ותדירות האישפוזים הפסיכיאטריים.

מחקר אחר (4) הוכיח שמטופלים סכיזופרנים שנטלו קנביס בעברם, הפסיכוזה הראשונה והאשפוז הראשון היו בגיל צעיר יותר, וזאת בשנים רבות לעומת אלו שלא נטלוהו בעברם.

המסלול מ"גואה לגהה": קנביס גורם לפריצת פסיכוזות אחרות מלבד סכיזופרניה, כגון פסיכוזה הנקראת Cannabis Psychosis. פסיכוזה זו שכיחה בקרב אלו שנטלו קנביס לראשונה או שהגבירו את כמות הצריכה הרגילה. סוג זה של פסיכוזה מאופין בסינדרום מאניפורמי, מחשבות פרנואידיות, אלימות והרבה פעמים במצבים דיסוציאטיביים כגון דה-ריאליזציה ודה-פרסונליזציה. פרופ' ויצטום והח"מ תארו מקרים אלו בעיתון "הרפואה" (3).

בהולנד נערך מחקר פרוספקטיבי (5) על 5000 איש לאורך שלוש שנים. מטרת המחקר היתה לבדוק אם יש קשר בין השימוש בקנביס לפסיכוזות. מסקנת החוקרים היתה שהסיכון לפסיכוזה הינו ביחס ישיר להיקף השימוש. נמצא גם קשר לרקע משפחתי של פסיכוזה.

מחקר אחר (6) הראה שבקרב 15 אחוז מהנוטלים קנביס באופן קבוע, מתפתחות פסיכוזות בעיקר בעלות אופי פרנואידי, דהיינו פי 15 מהשכיחות פסיכוזה באוכלוסיה רגילה.

לפי הניסיון הקליני של הח"מ הקשור לטיפול בתרמילאים הישראלים שנסעו לדרום-מזרח אסיה, בעיקר להודו, המסלול "מגואה לגהה" עקב פסיכוזה, נגרם לאו דווקא על ידי L.S.D או אקסטזי כפי שמקובל היה לחשוב, אלא על ידי קנביס בעל ריכוז גבוהה של T.H.C, כגון צ'אראס או גאנגה, שרוב התרמילאים נוטלים שם.

מחקרים חדשים משמעותיים בסוגית סיכון לפסיכוזות:
מחקרם של Moore וחב. שפורסם ב- Lancet ב-2007 (7): במחקר זה נעשתה מטה-אנליזה של 35 מחקרים שבוצעו בסוגיה זו. תוצאותיו: בקרב מי שהשתמשו פעם בחייהם בקנביס, הסיכון לפתח פסיכוזה היה גבוה ב-40% מאצל אלו שלא השתמשו. הסיכון לפסיכוזה עלה עם העלאת כמות ותדירות השימוש- מי שהשימוש שלו היה יום יומי (בארצנו ישנם הרבה כאלה), הסיכון שלו לפסיכוזה עולה פי 2 עד פי 3 מאצל אלו שלא משתמשים. מודגש במחקר שהסיכון לפסיכוזות גבוה הרבה יותר במתבגרים ובמבוגרים צעירים שצורכים קנביס. למעשה קבוצת גיל זו מהווה את מירב צרכני הקנביס בעולם המערבי ובארץ.

מחקר נוסף פורסם ב-2013 על ידי Davis וחב' מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק (8). החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי במשך כ-4 שנים על מדגם מייצג של 34000 תושבי ארה"ב מגיל 18 ומעלה. נערכו ראיונות לפרמטרים שונים של הפרעות נפשיות והתמכרויות.

התוצאות הראו שנמצאו 30% יותר פסיכוזות באלו שהשתמשו אי פעם בקנביס לעומת אלו שלא השתמשו. נמצאה עלייה של כ-80% בסיכון לפסיכוזות בקרב אלו שהשתמשו לרעה (נטלו מדי פעם) לעומת אלו שלא נטלו. הסיכון לפסיכוזות בקרב הצורכים כל יום היה גדול פי 4, ביחס לאלו שלא צרכו את הסם.

לסיכום סוגיית הפסיכוזות: הניסיון הקליני והמחקרים הרבים שנעשו ב-20 השנים האחרונות מראים באופן ברור על סיכון לפסיכוזות לאו דוקא רק למי שיש לו נטייה גנטית לכך. כנראה שהסיבה לכך נעוצה בכך שקנביס מעלה את רמת הדופאמין במוח וכן שהוא שייך לקבוצת ההלוצינוגנים ובכך בודאי מהווה טריגר להתפרצות פסיכוזה.

ב. סוגיית הפגיעות הקוגניטיביות, התמכרות ומעבר לסמים קשים

בספרות הרפואית אין ויכוח על כך שקנביס פוגע קוגניטיבית, דהיינו בזיכרון, בקשב וריכוז וביכולת הלמידה.Volkow וחב. פרסמו ב-2014 ב-New England J. of Medicineע (9) מטה- אנליזה של מחקרים רבים המראים את הפגיעות הקוגניטיביות במתבגרים ומבוגרים צעירים ואף עם ירידה ב- I.Q. זה מסביר את ההידרדרות בלימודים של מתבגרים בתיכון וסטודנטים באוניברסיטה הצורכים מריחואנה בתדירויות שונות.

אותה קבוצה סיכמה שאחוז לא מבוטל מאלו שצורכים מריחואנה יום יום מפתחים התמכרות נפשית ופיסית. שימוש במריחואנה בגיל ההתבגרות מעלה את הסיכון להתמכרות לסם בהמשך וגרוע מזה מחמיר את הסיכון למעבר לסמים קשים. Gateway Drug- לפי ניסיונו של הח"מ היו במכון הירושלמי אלפי מכורים לסמים קשים כמו הרואין, קוקאין. המשותף לכולם היה ש-100% מהם צרכו קנביס בגיל ההתבגרות הרבה לפני שעברו לסמים הקשים הנ"ל.

ג. הפרעות חרדה ודיסוציאטיביות
למרות שהמשתמשים במריחואנה יכולים לדווח על הרגעה בעת השימוש, כדאי גם לדעת שסם זה עלול לגרום להתקפי פאניקה והפרעות דיסוציאטיביות כגון דה-ריאליזציה ודה-פרסונליזציה עם פגיעה חמורה בתפקוד האישי, הזוגי, המשפחתי, החברתי והתעסוקתי.

בחלק מהנפגעים הפגיעה הדיסוציאטיבית עלולה להימשך חודשים רבים לאחר הפסקת השימוש בסם. ד"ר ארתורו לרנר, פרופ' ויצטום והח"מ פרסמנו על השפעות כאלו בקרב מטופלינו (10).

ד. החמרה במחלות נפש קיימות ופריצת מחלות לטנטיות
חולים הסובלים ממחלות נפש כגון סכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית או דיכאון מאג'ורי, אשר נוטלים קנביס- מצבם עלול להחמיר מבחינה קלינית והן בהיבט הפרוגנוסטי וריבוי האישפוזים (3). ד"ר לרנר והח"מ תארו זאת במאמרם "הפרעות פסיכיאטריות מגוונות בקרב משתמשים במריחואנה” שפורסם באתר זה.

ה. סוגית התמותה ותאונות דרכים
יש אנשים שפותחים הרצאתם לטובת לגליזציה של הסם הזה בהצהרה הבאה: "אף אחד לא מת מקנביס". מדובר בבורות מוחלטת והטעיית הציבור. כדאי שהציבור ידע את העובדות: כתוצאה מפסיכוזות או דכאונות מאג'וריים אנשים מתאבדים. ומה שיותר שכיח – הוכח בעבודות מחקר בארצות שונות כולל ארה"ב ואירופה (9) שקנביס גרם לאלפי תאונות קטלניות, דהיינו בדמם של הנהגים שנהרגו נמצא T.H.C ללא אלכוהול.
הסכנה של קנביס בנהיגה תוארה בהרחבה במאמרי באתר זה: "עשר סיבות בתחום בריאות הנפש לא לצרוך מריחואנה".

ו. סוגית הלגליזציה של הסם
נחזור לשידור הנ"ל בערוץ 10: ברור שלפי התכנים שלו ומיגור האפשרות שיש דעות כנגד, ניסו העורכים לשתול במוחו של הציבור את רעיון הלגליזציה של קנביס. השדרנית אף הגדילה לעשות באומרה שברוב המדינות יש לגליזציה של קנביס. הלהט שלה ושל העורכים לבצע לגליזציה, לכאורה העביר אותם על דעתם- דהיינו אמירת דברים שרחוקים מן האמת וזאת בלשון המעטה: למעשה רק במדינות בודדות בעולם יש לגליזציה כמו הולנד, פורטוגל, אורוגוואי ושתי מדינות בארה"ב . האמת היא והמציאות היא שברובן המוחלט של מדינות העולם אין לגליזציה של קנביס. אנשים בעלי תאווה לבצע לגליזציה של מריחואנה משיקולים שונים מוכנים גם להקריב את האמת למען "מטרתם הנאצלת".

הולנד חלוצת הלגליזציה של קנביס החלה להתקפל בשנים האחרונות ומתחילה לסגור את הקופי שופס. רופאים הולנדים שהח"מ פוגש בכנסים מודים שנעשתה שגיאה במתן הלגליזציה הגורפת של הסם. חלק מסיבת המהפך בגישתם נובע מהנזקים שמריחואנה גורמת כפי שהוזכרו לעיל. סיבה נוספת הינה ריבוי תיירות הסמים, מעבר לסמים קשים ופשיעה שעולה בצורה קיצונית.

הח"מ פוגש אנשים רבים ששואלים מדוע האלכוהול שגורם לנזקים כבדים חוקי בעוד שהמריחואנה לא?
תשובתי: אם יש רעה אחת חולה שהיא לגלית כמו אלכוהול, אסור שזה יכשיר אוטומטית רעה אחרת חולה שהיא אינה לגלית, דהיינו קנביס. שופט חכם אמר פעם: "לא מכפרים על חטא בעוול"

בואו נתאר לעצמנו מצב היפוטתי שבצעו לגליזציה של קנביס בארץ: התוצאות לא תאחרנה לבוא. אם היקף המשתמשים בקנביס היה קודם בין 10 ל-20 אחוז (לצערי אין נתונים מדויקים מהרשות למלחמה בסמים ב-5 שנים אחרונות), לאחר הלגליזציה השיעור עלול להגיע ל-70 אחוז וזאת בלשון המעטה.

בעת לגליזציה, כל הנזקים המוכרים מניסיוני הקליני (טיפלתי במאות נפגעי קנביס) וממחקרים כפי שהצגתי לעיל- היקפם יעלה פי כ- 4 לפחות. היקף הפסיכוזות יעלה באופן כזה שלא בטוח שיהיו מספיק מיטות פסיכיאטריות בארץ לעמוד בלחץ ההפניות לאשפוז.

נכון שכעת אחוז מסוים מבני הנוער צורך את הסם: במחקר ב-2008 של הרשות למלחמה בסמים השיעור היה 5.5%. ב-2011 השיעור היה כ-8% - שזה כולל אלה שצרכו קנביס ואת החומר הסינטתי – מבסוטון שהוא אגוניסט קנבינואידי-סם פיצוציות (בטווח שנה לפני המחקר), אך יש להדגיש שהמחקרים הנ"ל נערכו בקרב תלמידים. אין ספק שבקרב נוער חסרי מסגרת ההיקפים הרבה יותר גבוהים. לדעת הח"מ מחקרים אלה של הרשות אינם משקפים את המציאות בשטח והאמת יותר קשה ומרה.

תארו לכם מה יקרה בעת לגליזציה, שהיא מסר למתבגרים– זה חוקי, לכו על זה: אם כעת לפי מחקרי הרשות הנ"ל פחות מ-10% מהנוער משתמשים מקרב התלמידים, אני מניח שבעת לגליזציה 80 אחוז מהנוער ילך על זה. קצרה היריעה לתאר את הנזק של קנביס בגיל ההתבגרות- את חלקה תיארתי לעיל, אך מלבד מחלות הנפש והפגיעות הקוגניטיביות יש פגיעות משמעותיות בהתפתחות המוח באוכלוסיה זו (9) עקב צריכת מריחואנה. תעלה גם כמובן הצריכה בקרב המבוגרים הצעירים בצורה חדה וכך גם הנזקים שתוארו לעיל.

צריך להבין: מרבית האוכלוסייה שומרי חוק ולכן רובם לא יפעלו נגדו ולא יצרכו את הסם, אך במצב של לגליזציה יהיה מסר ברור מצד המדינה- זה לא מזיק, קח כאוות נפשך- ואז יהיה מאוחר מדי לתקן את הנזק. האם יש מי בינינו המעונין להיות מנותח על ידי כירורג ששעה לפני הניתוח נטל מריחואנה? או להיות במטוס שהטייס כחצי שעה לפני הטיסה עישן באנגים?

* ד"ר אמי שופמן הוא מנהלו לשעבר של המכון הירושלמי לטיפול בנפגעי סמים ותחלואה כפולה

ספרות

1. Zammit S et al " Self  reported cannabis use as a risk factor for schizophrenia in Swedish conscripts of 1969".

B.M.J  2002:325:1-5.

2. Arseneault L et al "Cannabis use in adolescence and risk for adult psychosis: longitudinal prospective study.

B.M.J  2002:325:1212-1213.

3. Shufman EN and Witztum E. "Cannabis- a drug with dangerous implications in mental health. Harefuah 2000:2010-2013.

4. Deqadro JR et al "Patterns of substance abuse in schizophrenia" J. Psychiatry Research 1994:28:267-275.

5. Van Os J et al "Cannabis use and psychosis: a longitudinal population base study"

American J. of Epidemiology 2002:156:319-327.

6. Johns A "Psychiatric effects of cannabis". British J of Psychiatry 2001:178:116-122.

7. Moore T H M et al "Cannabis use and risk of psychotic or affective mental health outcomes: A systematic review". Lancet 2007:370:319-328.

8. Davis G P et al "Association between cannabis use, psychosis, and schizotypal personality disorder: Finding from the National Epidemiologic Survey". Schizophrenia Research 2013:151:197-202.

9. Volkow N D et al "Adverse Health Effects of Marijuana Use". New England J of Medicine 2014:370:2219-2227.

10. Shufman EN et al "Depersonalization after withdrawal from Cannabis". Harefuah 2005:144:249-251.

נושאים קשורים:  חדשות,  מריחואנה,  תופעות לוואי,  קנאביס,  סמים,  לגליזציה של מריחואנה,  ערוץ 10
תגובות
ד"ר לרנר ארתורו
14.09.2014, 14:05

דר שופמן ידידי היקר,
כמו תמיד כתבת מאמר מעניין, ממצא, מרחיב אופקים, מלמד ומאתגר.
עוד ייכתב הרבה על סוגיה מורכבת זו.
חשוב לדעת וליידע על הסכנות הקשורות בשימוש רחב.
אין וויכוח על תרומת הקנביס כתרופה לזקוקים לטיפול זה.
יש וויכוח הולך וגובר על השימוש ללא מטרה רפואית לכלכל האוכלוסיה.
תודה רבה על המאמר.
דר לרנר ארתורו

דר' יששכר הרמן
14.09.2014, 20:11

אמי - ידיד ומורה עבורי.
כל מה כתבת אמת ועובדות, גם אני סבור שלגליזציה של הקנביס תהיה טעות.
כואב לי כמו לך הספינים בתקשורת אודות הקנביס, במיוחד אלו שמנסים לקדם את השימוש בטענה שזה "רפואי". תמיד אני משיב להם שאם אתה רוצה להשתמש במשהו רפואי - מדוע לא תסניף פניצילין, זה לפחות לא יזיק לך.
כמה מהצעקנים הגדולים בעד לגליזציה של קנביס מוכרים לי כלקוחות שהם למעשה סטלנים (חלקם בעלי רישיון לשימוש "רפואי" בסם) יש ביניהם שהם ממש מכורים להרואין, והקנביס הוא עוד סם "על הדרך" עבורם.
יחד עם זאת אני תמיד אומר לכולם (ובראש וראשונה לעצמי) שההחלטה על חוקיות של סם היא החלטה חברתית. השיקולים הם חברתיים (כי על נזקי קנביס, כמו על נזקי אלכוהול - אין כל ויכוח).
כשאנו נוגעים בשיקולים חברתיים (כמה מהם הבאת בסופו של המאמר שלך) אזי למומחיות שלנו בהתמכרויות יש יתרון מוגבל על דעתו של כל אדם אחר.
יש טיעונים הגורסים שבגלל האיסור על הסם היחסית פחות גרוע הזה צעירים משתמשים בסמים סינתטיים (תחליפי הקנביס) שהם גרועים הרבה יותר. חייבים להתייחס גם לטיעונים אלו, שאם לא כן הדיון בנושא לוקה בחסר.
אין לי תשובה טובה ומוסמכת האם ליגליזציה של קנביס תעצור את הגל העכור של סמים סינתטיים המציף את העולם ואותנו, חוץ מתחושת חרדה לדור הצעיר שמשתמש בחמרים הסינתטיים הללו וגורם לעצמו נזקים מוחיים אגב כך.
ההרגשה שלי היא שלגליזציה לא תפתור את הבעיה של הסמים הסינתטיים, ואנו נלחמים במלחמה שכל הזמן מפסידים בה - הקרב על בריאותו הנפשית של הדור הצעיר.
חלק מהסיבות למצב העגום הזה הוא התקשורת, והצעקנים הנלחמים על ליגליזציה של הסם, אבל לא רק.

דר. אמי שופמן
15.09.2014, 09:23

איסי וארתורו היקרים

תודה על ההתיחסות המעמיקה ועל התמיכה

זאב בלס
15.09.2014, 08:28

ישר כח

מאיר אוחיון
15.09.2014, 20:06

ד"ר שופמן כנראה אחרון הפסיכיאטרים אשר אינו נגוע בחטא ההיבריס ואשר מציג עמדה מדעית.זאת ועוד ד"ר שופמן ניהל את המרכז להתמכרויות במשך 20 שנה . ברצוני להודות לך על תרומתך בנושא כאוב זה אשר מידי יום נפגעים בו בני נוער ומבוגרים רבים . אין ספק שמלחמתך נובעת מהרצון העז ,לחיות בחברה בריאה ולא חברה מסוממת תהליך האינדוקטרינציה שעובר דרך מסך הטלויזיה וקבוצות אנטרסנטים אחרים אשר אינם מבינם בנושא ויתרה מכך משחיתים את חברתנו מבחינה ערכית ומוסרית ישר כוח אין לאפשר לגליזציה של סם כל שהו ומעשה זה יהיה מעיין בכי לדורות בהערכה רבה מאיר

פרופ' שאול שרייבר
16.09.2014, 08:08

עמדה מקצועית ברורה וכתיבה בהירה איפיינו את דר' שופמן מאז ומעולם (ואני מכיר ומוקיר אותו ואת עבודתו מזה למעלה מעשרים וחמש שנים), וגם הפעם הדברים חדים וברורים: דבר אחד הוא הטיפול הרפואי בהתוויות הרפואיות - ודבר אחר (תרתי משמע) הוא הניסיון ללגליזציה של שימוש בסם רחוב מסוכן "בדלת האחורית", במסווה של טיפול רפואי!
תחליט החברה על לגליזציה של סם זה או אחר - תתכבד ותעשה זאת דרך נציגיה הנבחרים בכנסת. אבל כל עוד ההחלטה לא נפלה - אסור שזה יתגלגל (לעיתים קרובות מידי בקריצת עין) לפתחו של הרופא. זה מעשה שגוי, חוטא ומחטיא.

יישר כוח!

דר. אמי שופמן
16.09.2014, 21:05

שאול ומאיר היקרים

תודה על התמיכה הכנה

אורי שוחט
16.09.2014, 16:33

לדר׳ שופמן היקר,
כמו מאמרים קודמים שלך בנושא, אתה מביא עמדה בהירה ומנומקת מדעית. אין ספק שבקרב אנשי מקצוע וטיפול עמדתך תמצא הד חיובי .
הזירה. שבה ליגליזציה של השימוש בסמים תתבצע היא הזירה הפוליטית ממסדית ופרט לשכנוע המדעי יש לפעול בזירה זו כדי ליצור לובי פוליטי משפיע. כולל בניית הד תקשורתי, שלא ניתן בלעדיו כשמדובר בהשפעה על דעת קהל ודעת הכנסת.
האם אתה מזהה אפשרות ליצירה של לובי כזה?
אורי שוחט

דר. אמי שופמן
16.09.2014, 21:07

אשמח לתרום את חלקי הצנוע

מיכל שרן
16.09.2014, 20:37

מענין מאוד
מעורר מחשבה
צריך לקבל הד בתקשורת

שפתי כהן-יגאל כהן
17.09.2014, 10:33

הילדים שהיו במצוקה נטו יותר לעשן ואתה למד מכך את ההיפך שמי שעישן נכנס יותר למצוקה נפשית.
אתה מח'רטט כי שילמו לך לסבן אותנו, זה מעליב.

ד" ר רחל בר המבורגר
17.09.2014, 11:01

לאמי
דבריך חצובים בסלע וטוב שכתבת את מה שכתבת
אני חושבת שכדאי מאוד להזכיר שהשימוש בקנביס הוא שימוש חברתי...כלומר כל משתמש ינסה לשכנע את סביבתן להשתמש איתו
יכול להיות שזה גם מסביר את עמדת כותבי הכתבה בתקשורת
הצחוקים הם צחוקים בחברותא ולכן מוטב שמי שמשתמש יהיה ער לכך שבעצם אינו יכול לעשות זאת בחדרי חדרים...ןלכן עדיף שלא יגרור את מי שיכול לגרום לו לחרדות

כמו כן מאחר ודפרסונליזציה אינה מובנת אולי לקורא הממוצע טוב להסבירה כי היא אחת מהרעות החולות קשות הטיפול

אני גם ממליצה לספר לציבור שתופעות הלוואי יכולות להמשך שנים מספר ואין להם מזור.

דרור זנדמן
17.09.2014, 12:07

מידע חלקי ביותר, הסקת מסקנות שגוייה, וקצת דיסאינפורמציה, והנה מאמר נוסף בשירות המעוניינים בהמשך המצב של הפללת חצי מיליון אזרחים שלא עשו רע לאיש, אי-הנגשת תרופה טבעית מעולה לציבור והמשך הרעלת הנוער בסמי פיצוציות. מזעזע לשמוע את זה מרופא

נעמי טנהאוזר
17.09.2014, 16:30

המאמר מאוד מעניין. גם אני חוששת מלגליזציה של הסם ומהמעטת הנזק שהוא גורם
ושמחתי לקבל מעט נתונים יותר מדוייקים

תודה

אורי
18.09.2014, 09:02

תודה לך ד"ר שופמן,
סוף סוף מישהו יוצא נגד התופעה הזאת, פעם ראשונה שאני לפחות רואה ד"ר שיוצא נגד אפילו שזה לא באופנה, יכול להיות שאני לא מחובר מספיק או לא קורא מספיק על הנושא הכל כך כאוב.
יש לי אחיין שעכב שימוש רב בקנאביס לסוגיו נמצא נוטל תרופות חודשיות באופן קבוע לכל החיים נגד מניה דיפרסייה, הוא מקבל התקפים אחת לכמה זמן וזה ממש מפחיד.
הכול התחיל מהקנאביס הזה ....
תודה לך על הכתבה הכל כך מרתקת.
אני מבטיח לעקוב אחרי כול מאמר או כתבה שלך .....

איתן
20.10.2014, 13:48

בקשר להתפרצות מחלות פסיכיאטריות - יש לי שאלה לרופאים כאן:

אינני רופא, האם נכון הדבר (כך שמעתי) שבדרך כלל, מחלות פסיכיאטריות פורצות בגיל ההתבגרות, או בגיל צעיר. זכור לי משהו כזה, שבד"כ זה לא קורה כבר בגיל מאוחר (קרי, 35-40).

אנשים שאכן התפרצה אצלם מחלה פסיכיאטרית בשלב מאוחר (גיל 30, נגיד) ושצרכו מריחואנה כצעירים - אשר לפי המאמר לעיל נראה כי היא סיבה למחלתם - האם יתכן כי המריחואנה עיכבה את התפרצות המחלה, שיתכן כי היתה מתפרצת ללא קשר כבר בשלב מוקדם יותר?

האם נושא זה נבדק? אשמח לשמוע את התייחסותכם

עדה זוהר
18.09.2014, 14:53

יופי של סקירה וכן מאמר דעה.
חסר הדיון בסיכון הגנטי לפסיכוזה/ביפולרית בתור גורם רקע שמאפשר לשימוש בקנביס להוות טריגר לפריצת המשבר. יש עבודה יפה של וים ון אוס בנושא, שאכן מצוטטת אך מבלי לפרש את תוספת הניבוי/הסבר שיש בה. העבודה הזאת איננה שוללת את כיוון הסקירה - אבל היא ממתנת את המסקנות.

שופמן אמי
19.09.2014, 10:48

לכבוד פרופסור עדה זוהר היקרה

תודה על מחמאתך. לגבי הצד הגנטי - לא יכלתי להכיל הכל במאמר וגם אני מודה - אני לא מושלם

גרגורי כץ
18.09.2014, 19:05

לאמי,
מעמר מעמיק ומדעי מאוד.

ישר כוח.

אורן
20.09.2014, 15:58

הדוקטור לאמלציין מדוע יש מחסור במחקרים לגבי יעילות הקנאביס. הוא גם לא מציין שהקנאביס נמצא בשימוש מאות אם לא אלפי שנים. הוא גם לא מציין שמעולם לא אירע מקרה של מוות מצריכת קנאביס. ולאחר מכן הוא אומר שהכתבות בערוץ 10 לא אובייקטיביות, למרות שבפרק האחרון בסדרה, דווקא כן דובר על נזקי הקנאביס הנפשיים האפשריים, בעיקר בקרב בני נוער.

יתר על כן, להגיד שהסיכונים בלגליזציה עולים על התועלת האפשרית- זו הזיה.
בהולנד אחוזי השימוש בקנאביס ירדו לאחר הלגליזציה, וכך גם בקולורדו (אפקט "הפרי האסור"), בה גם נצפתה ירידה באחוזי הפשיעה ותאונות הדרכים (מעבר מאלכוהול לקנאביס הוא מעבר מבורך שמציל חיים ומצמצם פשע ואלימות).

מיליארדי שקלים מבוזבזים על רדיפת הצרכנים הנורמטיביים, מיליוני שקלים נוספים ממנים את החמאס והחזבאללה שמבריחים חשיש מעבר לגבול בגלל שלמר. ישראלי אסור לגדל צמח בביתו. מיליונים נוספים ממנים ארגוני פשיעה ישראלים. מילארדי השקלים האלה יכולים להחסך, ומהכנסות הלגליזציה ניתן יהיה לממן מערך חינוך שיחקור ויצמצם את נזקי הקנאביס הפוטנציאליים, ולצאת בעודף אדיר, להעניק "בוסט" משמעותי לתיירות הישראלית.

כיום כבר ידוע, הפללת הקנאביס שקולה היא לפשע נגד האנושות- היא שודדת מהאזרחים את הזכות להשתמש בצמח שנזקו מועט ביותר, פוגעת בחולים אשר יכולים להשתמש בו אך החוקים מונעים זאת, וכל זאת לטובת ניפוח הכיסים של חברות התרופות.

אורן
20.09.2014, 15:59

אגב, "לאחר הלגליזציה השיעור עלול להגיע ל-70 אחוז וזאת בלשון המעטה."?
ומאין המידע הזה? עיינו בתגובתי הקודמת, המפריכה את הטענה ההזויה (והאינטרסנטית כלל הנראה), הזו.

שופמן אמי
20.09.2014, 18:58

לכבוד אורן (אני מקווה שזה שמך ,אך בטח לא שמך המלא- ממה אתה מפחד?)

תגובות קיצוניות כמו שלך אופיניות רבים בשלב ההתמכרות לסם. זהוא שלב ההכחשה ומתבטא בכך שאם משהוא אומר מה שהוא רע על הבייבי שלך (הקנביס) למרות התבססותו על מחקרים רפואיים שפורסמו בעיתונים מובילים וניסיון קליני רב בטיפול במכורים לסם זה- אתה מתקיף ומנסה לבזותו . רבים ממטופלי לאחר שהתנקו תקופה ארוכה מהסם הודו שבשלב ההתמכרות התנהגו כמוך וכל מי שהציג עובדות שליליות על הסם תקפוהו בחמת זעם.
מתגובתך ניכר שגם לא הבנתה את המאמר או לחילופין לא קראתה את כולו - זה יכל להיות לכאורה השפעה של
T.H.C

רפי
19.10.2014, 14:29

איזו תגובה בזויה מרופא. באמת.

סמים
19.10.2014, 16:55

אד הומינום במיטבו..ד"ר אתה יורה לעצמך(ם) ברגל..

אבשלום
20.10.2014, 13:41

"דר", מאחר שזיהיתי טעות החוזרת על עצמה, להלן ההוראות:

בניין קל (פעל), עבר, גוף שלישי, זכר - כותבים ללא ה' בסוף.
רק שתדע.

אמרת, לא אמרתה
כתבת, לא כתבה
שיקרת, לא שיקרתה
המצאת, לא המצאתה
קשקשת, לא קשקתה
בדית, לא בדיתה
מכרת את עצמך, לא מכרתה את עצמך

אני מאמין שאפילו אנשים שלא סיימו גן יזהו את הטעויות המדעיות שלך, אבל בקשר לעברית, אולי עוד כמה ישמחו ללמוד.
יום טוב.

אבשלום
20.10.2014, 13:42

תיקון: התכוונתי לגוף שלישי, כמובן.

מופלל בעל כרוחו
21.09.2014, 23:38

אז למה אחוז מחלות הנפש נשאר קבוע ולא עלה ?
מה זה "עלייה שלך 70 אחוז "בלשון המעטה" על איזה מחקר זה מתבסס ?
איך אתה מסביר שבשום מקום שבה עשו לגליזציה ואי הפללה לא הייתה עלייה בשימוש ?
למה אתה אי הסמכה ישר מוציאה ממך פולסים אלימים של "אתה מכור ואני מעליב את "הבייבי" שלך אז אתה מתקיף אותי כי אני צודק !
האם כותבי הדוח באו"ם (שמורכב מאין ספור אנשי מקצוע רבי מעלה ) גם מכורים לקנביס והם לא יודעים ? האם אובמה מכור גם הוא ? תושבי הולנד ? תושבי פורטגל ? תושבי קטלוניה? אתה קולט ? כולם בעד לגליזציה וקובעים מדיניות שהולכת לכיוון הזה, האם כולם אדיוטים מסוממים ורק אתה (ויאיר גלר) צודקים ? ...

האם המלחמה בסמים הצליחה ?

מופלל בעל כרוחו
22.09.2014, 02:22

לגליזציה יש במספר מדינות שהזכרת אבל אי הפללה יש כמעט בכל המערב היום חוץ מישראל שלצערי עוד מושפעת מקשקשנים כמוך .....

דר. אמי שופמן
22.09.2014, 16:38

לכבוד "המופלל בעל כורחו"
ראשית קשה לנהל תקשורת עם אדם שמסתיר את שמו האמיתי- זה מעיד על חוסר ביטחון במה שאתה כותב ולחילופין פחדנות, למרות שאנו מדינה דמוקרטית ולא מגישים כתבי אישום נגד מי שהוא בעד לגליזציה של גראס.

לצערי בגלל אנשים כמוך הרבה צעירים כולל הנוער צורכים סם זה . אתם מסתירים מפניהם את האמת הכואבת של פגיעות בנפש, במוח, התמכרויות וכו, כפי שתארתי במאמר. אני רואה כל יום את התוצאות החמורות של סם זה על צעירים ולא פחות מזה את העיניים הדומעות של הוריהם .
התוקפנות של קנביסט כמוך היא חלק משלב ההכחשה בהתמכרות לסם המנותבת כלפי מטפלים שפשעם היחיד שאומרים את האמת בקשר ל"בייבי" שלך. לי ,לעומת זאת אין שום כעס כלפיך , אלא רק חמלה. לגבי הערותיך,הן מעידות שלא הבנתה את המאמר, או לא רציתה להבינו

מופלל בעל כורחו
22.09.2014, 23:03

אני לא מעוניין לחשוף את שמי האמתי , כנראה שאתה לא מבין את הפורמט של 'אינטרנט' , אני לא חייב לך את שמי, כפי שהניק שלי מעיד, אני מופלל בעל כורחי על משהו שאני בוחר לעשות ולא פוגע באף אחד. מצד אחד אתה עושה דמוניזציה לכל מי שמעשן מצד שני אתה "מעודד" אותי לכתוב את שמי האמתי ...קצת הזוי . בכל מקרה המייל שלי רשום באתר, ככה שהכול שקוף, אתה יכול להראות שאני משתמש אחד (כלומר לא עושה לעצמי בובות גרב) ולראות שהמייל שלי אמתי והכול. אני לא מסתיר שום דבר, פשוט לא חושב שזה שאני אגיד את שמי ואת שם משפחתי (אתה רוצה גם מספר דירה ופלאפון ?) יתרום לדיון במשהו.

שאלתי אותך מספר שאלות אבל לא ענית עליהם ...באמת התכוונתי שתענה עליהם ..אם אתה בקטע של מדע וכאלה אז הדבר הבסיסי ביותר היא לדעת לענות על טענות שסותרות את התזה שלך. קראתי את המאמר והבנתי אותו טוב מאוד. תענה על השאלות .

אני אומר לך בתור בן אדם בוגר שיודע שיש לו השכלה וידע בסיסי (וגם לא בסיסי בדברים מסוימים, אם כל הצניעות) אני אומר ברצינות, התגובה שלך באמת מביכה, והיא רובה ככולה על פסים אישיים ולא מדברת על הטענות היבשות שהבאתי כאן (שלא נדבר על זה של מי שטוען כאן אחרת ממך אתה עונה לו בדיוק את אותה תשובה בקופי פסט). אם אתה רוצה להיתפס כרציני שתדע לקבל קצת ביקורת . אנחנו לא בגיל ההתגברות כבר...

הנזקים שאתה מדבר עליהם הם בחלקם מיתוס ובחלקם בהחלט קיימים. אבל שוב ניסיון אי הפללה בינתיים מוכיח את עצמו כלא רע בכלל. אני לא טוען שקנביס (ה""בייבי שלי" כלשונך) לא גורם לחלק מאנשים לבעיות מסוימות-בדיוק כמו אלכוהול גבינה צהובה קפה וחציית כיבשים גם כאן יש תועלת נזק וסיכון שקיימים השאלה היא איך אתה מתמודד עם אותם נזקים. לקנביס יש אינספור צדדים טובים שלא נדבר על תרבות עשירה שקמה סביבו,שלא תוכל לעולם להילחם בה או למגר אותה, הנזקים גם צריכים להיבחן בכמותיות שלהם ולא רק בזה שהם קיימים , בכל דבר קיים נזק.

כמו שאמרתי הניתוח שלך שכל מי שבעד לגליזציה הוא מכור ללא ידיעתו הנו הזוי ומגוחך ומוציא אותך רע מאוד , ברצינות אני אומר. כמו ששאלתי גם ברק אובמה בעד לגליזציה האם גם הוא מכור לקבניס ולא יודע מזה ? האם גם מגישי הדוחי לאום מכורים ? האם חוסה מחיקו מכור לסמים ולא יודע ? ומי בכלל שמך לדעת דבר כזה ? האם ערכת לכל אחד מהמגיבים שלא מסכים איתך כאן אבחון שמאשר שהם אכן מכורים ?.

דליה פורן
23.09.2014, 05:43

מאמר מעניין מאד
אינני מתמצאת או מקורבת לנושא, לבטח לא מהבחינה הרפואית , אבל למען חברה טובה ו"נקייה" (תרתי-משמע) יותר, התחברתי להצעה של לובי מקצועי שיישב ליד חברי הכנסת -בו תוכל לתרום בנושא, בטרם תתקבל / או לא החלטה של לגליזציה של קנביס.
יישר כח
ובהצלחה בכל דרכך !

לקראת השנה החדשה - נאחל שכל שנזדקק לו יהיה...אקמול או פלסטר מצויר
ושהעולם בו אנו חיים יהיה נעים, הגון, נקי ומסודר :-)!

דליה

פונה
25.09.2014, 18:53

תודה על המאמר המעניין והחשוב. כיצד ניתן לפנות אליך?

מיכאל
26.09.2014, 22:04

יש רופאים שמשקרים.
"איגוד רופאי הילדים" ממליצים על צריכה מרובה של מוצרי חלב שעה שיש עדויות על כך שמוצרים אלו מזיקים לבריאות.

הרבה מהרופאים יוצאים ל "כנסים רפואיים" במימון חברות התרופות במלונות פאר בארץ. בכך הם לוקחים שוחד.

מחקרים רפואיים ממומנים על ידי חברות התרופות אשר מהנדסות אותם. חלק ניכר מתקציב ה FDA האמריקאי ממומן על ידי חברות התרופות. כתוצאה מיכך אי אפשר לסמוך על רופאים ותרופות.

אני הייתי קורבן של תרופות בשם סטטינים אשר פגעו באיכות חיי מספר שנים. הדבר נבע מכך שהחברות הורידו את רמת קולסטרול הסף ש "מזכה" בתרופה זו.

כל המאמר הזה נראה לי שקר אחד גדול. כל צרכני הסמים התחילו מצריכה של חלב אם. לא מוציאים אותו מהחוק בשל כך.

ישנם אנשים שעוברים אירועים פסיכיאטריים. אין לזה קשר לקנביס. הרופא הנכבד משקר כאן.

בכל מקרה הקנביס לא כזה מסוכן שיש לכלוא אנשים שמתקרבים אליו למשך שנים ולווסת שוק שלם. מה זה חומר מסוכן?: חומצה מלחית היא חומר מסוכן.

נהפוך הוא: קנביס הוא צמח פלאי שאין בו כל טיפת רוע. מקור המילה קנביס הוא "קנה בושם" המוזכר בתנ"ך בהקשר של תשמישי בית המיקדש. כצרכן של קנביס רפואי אני יכול להעיד כי צריכה של קנביס ריפאה עבורי כאבים נוירופטיים של רקע סוכרתי.

כמובן שאנחנו לא רוצים שטייס יטיס מטוס נוסעים מסומם. גם לא שיכור או תחת השפעת תרופות פסיכיאטריות. זה לא שיקול בנוגע לליגליזציה של הצמח.

כיום יש טיפול רפואי אשר גומל התמכרות להרואין (והתמכרות לתרופות כנגד כאב "אופייאטים"). הרשות למילחמה בסמים מתנגדת להכניס אותו לסל הבריאות. כניראה שהם חוששים לאבד את מקור פרנסתם ולקוחות. בכל אופן ההתמקרות לסמים קשים היא כבר לא בעייה חברתית/רפואית. אפשר לצאת מזה בטיפול פשוט.

ברצוני לצטט את הרופא: "כמובן הקורא החכם מבין איזה אינטרס קיים פה ומצד מי." ובסוף המאמר מובא כי הוא התפרנס מ: "מנהלו לשעבר של המכון הירושלמי לטיפול בנפגעי סמים" הוא בכלל לא בעל עניין בנושא ואין לו רצון כמובן לפגוע בפרנסה של המכון.

שופמן אמי
28.09.2014, 12:35

לכבוד מיכאל.
אני מקווה שזה שמך האמיתי. מה שבטוח זה לא שמך המלא- ממה אתה חושש?
אמרתה דברים חמורים כלפי ציבור הרופאים בכלל וכלפי בפרט ללא ביסוס במציאות.

ראשית מבחינת העובדות : אני פנסיונר של משרד הבריאות. עד לפני שלוש וחצי שנים ניהלתי את המכון הירושלמי לטיפול בנפגעי סמים ותחלואה כפולה - ניהלתיו במשך 23 שנים. בניגוד לאמירותיך הזדוניות וההזויות רוב מטופלי במכון הציבורי הנ"ל לא שילמו אפילו שקל עבור טיפול. כ30% מהמטופלים - "בעלי האמצעים " שלמו : 120 שקל לחודש שזה בקושי מכסה בדיקת שתן אחת וטיפול פסיכולוגי אחד בשבוע. זאת אומרת בניגוד לקביעתך החמורה והבלתי אחראית - איזה רווח היה לי מזה ובטח לא למשרד הבריאות ולכן היינו תמיד בדפיציט תקציבי.
את מחקרי בנושא סמים ותחלואה כפולה עשיתי במימון ועדת מחקר של הרשות למלחמה בסמים

ומעולם לא לקחתי שקל מחברת תרופות כלשהיא, בניגוד להאשמותיך = עלילותיך .

האשמותיך כלפי וכלפי שאר הרופאים הן חסרות כל בסיס, אך מצד שני מהוות בסיס איתן לתביעה משפטית נגדך בגין הפרת חוק לשון הרע , דהיינו תביעת דיבה.
לפי דבריך אתה נוטל קנביס קבוע. נראה בעליל שהחומר משפיע עליך בדיוק כפי שתארתי בכתבה - רוב מה שכתבתה זה ביטוי למצב פרנואידי:להאשים את כל הרופאים בשוחד, שקרים ומירמה וניצול. כנראה הרופא שמאשר לך את הקנביס צריך דחוף להפחית לך במינון, כי אחרת אתה עלול לכאורה להפוך לסכנה לעצמך ולציבור

14.07.2015, 20:08

"שכחת" ללציין במאמר כי הוא הוכן בהזמת "הרשות למילחמה בסמים" אשר מכתים אותך בהיעדר גילוי נאות.
תראה איך אתה משליך קרירה שלימה ויושרה מיקצועית עבור חופן שקלים.

16.07.2015, 14:48

אני לא יודע אם זה שמך האמיתי,אך דבריך הזויים- לא קבלתי שקל מהרשות למלחמה בסמים. מה שכתבתה זה תשתית מוצקה לתביעת דיבה נגדך בגין חוק לשון הרע. מה לעשות שהאמת הקלינית והמחקרית לא מוצאת חן בעיני קנביסטים רבים- זה חלק מתהליך ההכחשה בזמן ההתמכרות. מטופלי הרבים לאחר שנגמלו מהסם הודו שהיו אגרסיבים כמוך כלפי מי שאמר אמת לגבי הסם.

אנונימי/ת
16.07.2015, 15:10

עבור ברוך שמואלי
אמי שופמן ממש בתגובה הזאת הצהיר שאת המחקרים הוא עשה במימון ועדת מחקר של הרשות למלחמה בסמים. אז היכן יש כאן היעדר גילוי נאות?

16.07.2015, 16:12

עבור מחקרים שהיו עד לפני יותר מ10 שנים. עבור מאמרי בפורום נכבד זה של דוקטורס אונלי לא קבלתי שקל לא מהרשות למלחמה בסמים ולא מחברות תרופות- מדובר בעלילה זדונית. האדונים הנכבדים אינם מסוגלים להתמודד עם העובדות היבשות של קליניקה ומחקר, אז פונים לפתולוגיה האנושית- קרי השלכות פוגעניות

patrick
29.09.2014, 11:39

דר שופמן שלום
מחזק אני את ידייך ותומך בגישתך
והחשוב מכול להקל על חולים כרוניים ומקבלי כימותרפיה
אין לחלק סמים לכול מאן דבעי
בברכת שנה טובה
פטריק

פרופסור יהודה בר שלום
29.09.2014, 18:33

ד"ר שופמן היקר

חלק מהקוראים לא נותנים לעובדות לבלבל אותם. אתה צודק לגמרי. המשך בשירותך הלא אנוכי למען הקהילה

פרופסור יהודה בר שלום

גאיה
30.09.2014, 21:50

תודה לך ד"ר שופמן היקר
דברי חכמים כַּדרְבֹנוֹת, וּכְמַשְׂמְרוֹת (=כמסמרות) נטועים בעלי אסופות
הלוואי ובתבונתך הרבה תמנע צער וסבל מעם ישראל, ותתיר את קשר השתיקה של כל הנפגעים והמעורבים בשל הרעל הזה שרק בורים ועמי הארץ מסוגלים להלל אותו...

בורים ועמי הארץ
19.10.2014, 15:53

כמו דוקטור רפאל משולם זוכה פרס נובל מגלה הTHC כמובן

לא יאמן
20.10.2014, 13:24

לא מאמין למה שרואות עיני.

מילא, ביקורת לגבי דיעותיך. אבל אתה מרסק את כל השיטה המדעית עם טענות ומובאות מופרכות עד גיחוך.

כנגד טענה שאף אחד לא מת ממריחואנה, אתה מביא הרוגי תאונות דרכים שבדמם נמצא THC? אתה רציני? אתה בטח יודע שהחומר נשאר בגוף שבועות וחודשים לאחר השימוש. אתה מדען?

סם שער? האם מישהו טרח לבדוק כמה אחוזים מהמכורים לסמים קשים שתו אלכוהול בגיל ההתבגרות? אני רק מניח ש-100%. האם גם זה סם שער המוביל להתמכרויות לסמים קשים? כמה מהמכורים לסמים קשים אכלו ארטיק בגיל ההתבגרות? האם גם זה סם שער? בושה לתיאוריה המדעית.

עלה בדעך שאנשים שיש להם בעיות קשות, מוצאים מפלט בסמים? ולכן מתחילים מאלכוהול ומריחואנה אותום קל להשיג, ואז עוברים לסמים קשים? האם עלה בדעתך למצוא את שורש הבעיה ולטפל פה על מנת שלא יפנו לסמים?

מחיר המילקי מוציא אנשים מדעתם - יעשו הכל בשביל כסף.

טענתי היא כי אתה מצטט כל מיני הבלים, שהאדם הסביר, קל וחומר מדען, היה מסלק על הסף.

לסיכום, אני יכול אך להניח כי המאמר הזה מוזמן ומשולם. מאחל לך שנה טובה ובריאה, ושילדיך יבחרו במריחואנה על פני אלכוהול.

הלן שיינפלד
01.10.2014, 09:43

בוקר טוב ד"ר אמי שופמן,
בקושי מצאתי לי מקום להשתלב בין רבי המגיבים והמעריכים, ובכל זאת. חשוב (גם) לי לציין: הכתבה מעולה, לא קצרה אך מאוד לעניין. ברורה מעל ומעבר, עשירה, מדייקת, מלמדת ומעמידה כל אחד מאתנו במקומו.
לי, אישית, גרמת לא מעט נזק, לא בגלל הקנביס, אלא מפני שעתה בקושי מעיזה לשלוח כתבה
למגזין.
מעבר לכל זה ובכל זאת יש לי שאלה אליך: האבחנה של HPPD המוכרת לך בטח, מה לדעתך, מקומה בנושא?

בברכה ובאיחולים לשנה פרוייה, הלן שיינפלד

שופמן אמי
01.10.2014, 10:01

ד"ר הלן שינפלד היקרה

תודה על המחמאות, אך לא צריך להיסחף- אני בכל זאת דון קישוט כאשר אני רואה את הסחף המטורף לכוון הלגליזציה של הסם.

לגבי שאלתך hppd בדרך כלל מופיע אחרי נטילת l.s.d ולא מקנביס

כל טוב לך

שופמן אמי
19.10.2014, 18:44

לכל המגיבים הקיצוניים כמו זד ו "עם כל הכבוד" וכו.- תגובתכם תחת שמות מפוקפקים מעידה על חוסר ביטחונכם בדבריכם ופחדנותכם. דברי הבל שלכם אינם ראויים לתגובה,אך בכל זאת לאחר שתתנקו ותיגמלו מההתמכרות לקנביס תבינו ותתפקחו כפי שהיה אצל רבים ממטופלי שלאחר שהיו נקיים תקופה מהסם הודו שהתנהגו כמוכם והתנפלו בחמת זעם על כל מי שאמר אמת- כואבת אומנם על הבייבי שלהם , למרות שזה היה מגובה בניסיון קליני וביסוס מחקרי.

דרור זנדמן
20.10.2014, 06:42

התוכל להסביר מדוע לא עלה מספר הפסיכוזות והאשפוזים באף מקום בו קיימת לגליזציה?

דר. אמי שופמן
20.10.2014, 13:36

לכבוד מר זנדמן - אני מקווה שזה שמך האמיתי

תראה לי מחקר אחד שפורסם בגורנל רפואי רציני שמוכיח את דבריך

פה חשדתי
15.11.2014, 23:56

שימוש במונח "Gateway Drug" בטיעון

ד"ר מרגלית בן אור
19.01.2015, 20:05

שלום אמי.
תודה על המאמר שמוסיף לי הרבה מידע.
יש לי בעיה:
לפני כ 8 שנים פנה אלי בחור שספר לעובדת רווחה על משהו שאביו עשה, שלא היה משמעותי להבנתו, אבל זה היה מעשה פלילי.
אותה עובדת דווחה , האב שהיה שוטר פוטר, נשפט ונכלא למספר שנים. המעשה עצמו כנראה לא הזיק לאיש, וגם לא הביא גמול כספי כל שהוא לאף אחד.
המשפחה נהרסה, הבית נמכר לכסות עורכי דין וכו'.
הבחור נכנס לטראומה ולפוסט טראומה, אפשר להגדיר זאת גם כדיכאון תגובתי.
ניסה להתאבד.
תרופותת נוגדות דיכאון לא עזרו.
קנביס הרגיע את ההרגשה הקשה.
אין עדיין סוף לסיפור. הוא אמור להכנס לכלא פעם שלישית כבר על השימוש בקנביס, שמאפשר לו תפקוד.
מה דעתך? מה לעשות?

20.03.2015, 15:40

ד"ר בן אור היקרה

אין לי פתרון קסם,אך בהרבה מקרים מכורים לסמים לא אומרים אמת בשלב ההתמכרות

לסם וכמובן יאדירו את סגולותיו בהתמכרות כפי שהרבה ממטופלי הודו בכך לאחר שהתנקו. אם בכל זאת העובדות מבוססות כדאי לתת סטיבקס שיש בו רמה גבוהה של קנבידיול שמונע התופעות לואי של thc וכן גורם אנטי חרדתי. ניתן בספריי. נוירולוגים משתמשים בו .

17.06.2015, 15:11

המשפט שאני הכי אוהבת לקרוא זה " מה אתה? מדען?" "מאיפה המסקנות האלה??" אז לכל ה"מדענים" וה"משכילים" שחגגו להם במסיבות טבע בזמן שדר' שופמן ישב ושקד על לימודיו וכתב מאמרים ולמד מקרים וטיפל במכורים ולמד על בשרו את ההשלכות הפסיכולוגיות והאחרות של ה- כן כן שימו לב טוב טוב, בייבי שלכם- כן, הוא הפך למדען, הוא הפך לרופא טוב יותר, מנוסה יותר, בעל ידע רחב יותר. אז אתם מוזמנים להמשיך ולקחת חצאי אמיתות מאתרים שמתאימים להשקפותיכם באינטרנט, בזמן שאבי מפרסם עובדות מעבודת שטח ארוכת שנים ומלאת ניסיון!! ה"כסף" הזה שבסופו של דבר כל כך מטריד אתכם, הוא הדבר האחרון שמעניין פה בסיפור. וזה מה שמבדיל את עבודתו הקדושה והטהורה מאמונתכם השגויה וההזויה. ישר כוח אבא, על מה ומי שאתה, המשך בדרכך ורק תמשיך להתחזק מתגובות שמזכירות לך בשביל מה ומי אתה עובד כל כך קשה.

27.12.2016, 10:23

ד"ר שופמן היקר,
המאמר האחרון שלך ריגש אותי כל כך, עד כי הייתי חייב להדליק ג'וינט על מנת להירגע. ריגשה אותי במיוחד המחשבה כי כנראה נרדמת מתישהו בשנות ה 80 והתעוררת עכשיו אך ורק כדי לכתוב את המאמר, מבלי להיות מודע לכך שהרבה מים זרמו מאז שקנאביס נחשב היה לסם מעבר. תוכל לקרוא את תגובתי במגזין "קנאביס", להלן הקישור: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2016/12/%D7%A9%D7%95%D7%A4%D7%9E%D7%9F-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%96%D7%90%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%90%D7%99%D7%A9-%D7%A9%D7%AA%D7%95%D7%9E%D7%9A-%D7%91%D7%94%D7%A4/

מאחל לך רק טוב,
שלומי סנדק (זהו שמי האמיתי).