סרטן עור

הסיכון לסבול ממלנומה גבוה פי שניים בקרב טייסים ואנשי צוות אוויר

כך מצא מחקר חדש, שציין כי רמת ה-UV בגבהים בהם נמצאים מטוסי נוסעים גבוהה פי שניים מרמת ה-UV על פני הקרקע

09.09.2014, 08:30

טייסים ואנשי צוות אוויר חשופים יותר לקרינה קוסמית ולקרינת UV מאשר האוכלוסייה הכללית, אולם הסיכון שלהם לפתח מלנומה אינו ברור.

מטרת מטה-אנליזה חדשה היתה להעריך את הסיכון למלנומה בקרב טייסים וצוות אוויר. לצורך כך נערך חיפוש אחר כל המחקרים הרלוונטיים במאגרי המידע משנת 1966. החוקרים איתרו 19 מחקרים רלוונטיים, שכללו יחד 266,431 משתתפים.

שיעור ההיארעות של מלנומה בקרב עובדים שעיסוקם מבוסס-טיסה היה 2.22 (רווח בר סמך 95%; 1.76-2.77; P<0.001). באופן פרטני, בקרב טייסים היה שיעור ההיארעות 2.21 ובקרב צוות הקבינה 2.09. שיעור התמותה כתוצאה ממלנומה היה גם הוא גבוה יותר בקרב צוות האוויר יחסית לאוכלוסיה הכללית: 1.42.

החוקרים מציינים מספר מגבלות במחקר שלהם, בין היתר העובדה שמרבית המחקרים שנכללו בו היו רטרוספקטיביים.

יחד עם זאת, הם מסכמים כי מצאו סיכון גבוה פי 2 בקרב טייסים וצוות אוויר ללקות במלנומה וכן סיכון של 42% יותר למות כתוצאה ממלנומה, כל זאת בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. החוקרים מציינים שהחלונות במטוסים חוסמים רק במעט את קרני ה-UVA, וכי רמת ה-UV בגבהים כאלו גבוהה בערך פי שניים מרמתה על פני הקרקע. לדבריהם, דרושים מחקרים נוספים כדי לבחון את אמצעי המיגון המתאימים ביותר עבור צוותי האוויר.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Sanlorenzo M, Wehner MR, Linos E, et al. The Risk of Melanoma in Airline Pilots and Cabin Crew. JAMA Dermatol. Published online September 03, 2014.

נושאים קשורים:  סרטן עור,  קרינת UV,  מלנומה,  טייסים,  אנשי צוות אוויר,  דיילות,  קרינה קוסמית,  מחקרים
תגובות