תקשורת

הוכחת יכולת ראשונה לתקשורת מוח-למוח באמצעות ממשקי מוח-מחשב

חוקרים הצליחו לקיים תקשורת מוח-אל-מוח מבוססת אינטרנט, באמצעות ממשקי מוח-מחשב שהשרו תפישה ע"י גירוי מגנטי טרנסקרניאלי

08.09.2014, 10:17

המערכות הסנסורית והמוטורית מהוות את הבסיס לתקשורת אנושית. ההתפתחות האחרונה של ממשקי מוח-מחשב (BCI) ומחשב מוח (CBI) היוו אלמנט חשוב בהתפתחות של מערכות תקשורת מוח-למוח. שילוב שני ממשקים אלו מאפשר בנייה של מערכת תקשורת מוח למוח (B2B).

במחקר הנוכחי מדגימים הכותבים העברת אינפורמציה תודעתית בין מוחות של מתנדבים בריאים שנמצאו במרחק רב אחד מהשני, ללא שימוש במערכת המוטורית או הסנסורית-פריפרית.

בסדרה של ניסויים, הצליחו החוקרים לקיים תקשורת B2B מבוססת אינטרנט, באמצעות שילוב של BCI מבוסס על שינויי EEG עם CBI שהשרה את התפישה באמצעות גירוי מגנטי טרנסקרניאלי. רמזים סנסוריים (שמיעתיים, ויזואליים ומישושיים) נחסמו.

תוצאות הניסויים מהווים הוכחת יכולת חשובה בהתפתחות של תקשורת תודעתית מוח-למוח. התפתחות זו פותחת פתח למחקרים נוספים בתחום הקוגניציה, חברה, והנוירו-חברה וכן במחקר המדעי של תודעה.

החוקרים סבורים, כי להתפתחויות בתחום זה תהיינה השלכות מרחיקות לכת על האנושות והמבנה החברתי שלנו, ומעלות שאלות חשובות בתחום האתיקה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Grau C, Ginhoux R, Riera A, et al. Conscious Brain-to-Brain Communication in Humans Using Non-Invasive Technologies. PLoS ONE 2014;9(8): e105225.

נושאים קשורים:  תקשורת,  תקשורת תודעתית מוח למוח,  מערכת סנסורית,  מערכת מוטורית,  ממשק מוח-מחשב,  ממשק מחשב-מוח,  מחקרים
תגובות