מחקרים

בטיחות טיפול ארוך טווח במשחת כריסאבורול בדלקת עור אטופית קלה-בינונית

מחקר זה בוצע בהמשך לשני מחקרי פאזה 3 והדגים כי לכריסאבורול פרופיל בטיחות חיובי בטיפול ארוך-טווח: השימוש בתרופה כרוך בשיעור נמוך של תופעות לוואי הקשורות בטיפול וגם כאשר ישנן תופעות כאלו הן לרוב קלות או בינוניות

08.09.2014, 14:01

דלקת עור אטופית הינה מחלת עור כרונית ונפוצה המשפיעה על ילדים, בני נוער ומבוגרים ומאופיינת על ידי נגעים דלקתיים, פגיעה במחסום העורי וגרד ניכר. המחלה משפיעה על15%-30% מהילדים ו-2%-10% מהמבוגרים במדינות מפותחות. לאור טבעה הכרוני של המחלה לעיתים קרובות דרוש טיפול ממושך לטווח ארוך. הטיפולים המקובלים כיום בדלקת עור אטופית קלה עד בינונית כוללים שימוש בסטרואידים מקומיים ומעכבי קלצינאורין מקומיים אך טיפול ממושך עם חומרים אלו כרוך לעתים בתופעות לוואי.

פוספדיאסטרז 4 (PDE4-Phosphodiesterase 4) הינו אנזים המהווה שחקן מפתח בייצור הציטוקינים בדלקת עור אטופית ופעילותו מוגברת בתאי דלקת של חולים במחלה זו. מעכב PDE4 מקומי יכול לענות על הצורך בטיפול מכוון כנגד דלקת עור אטופית ללא תופעות לוואי מערכתיות. התרופה כריסאבורול (crisaborole), משחה לא סטרואידלית, מעכבת את פעילות האנזים PDE4 באופן מקומי, עוברת מטבוליזם/פירוק מהיר המקטין את השפעתה המערכתית ולפיכך את הסיכון לתופעות לוואי. כריסאבורול מיועדת לטיפול בדלקת עור אטופית קלה-בינונית ויעילותה ובטיחותה בטיפול קצר טווח הודגמו בשני מחקרי פאזה 3. על מנת להעריך את הבטיחות בטיפול ארוך טווח עם כריסאבורול, מטופלים אשר השתתפו במחקרי פאזה 3 הוכללו במחקר חד-זרועי בן 48 שבועות שתוצאותיו מובאות כאן ושמטרתו הייתה להעריך את משך החשיפה לטיפול, תופעות הלוואי של הטיפול ושימוש בטיפול "הצלה" בילדים, בני נוער ומבוגרים עם דלקת עור אטופית קלה-בינונית.

מרבית משתתפי המחקר הנוכחי השלימו את המחקר ללא תופעות לוואי הקשורות בטיפול או תופעות לוואי קשות. כלל המשתתפים במחקר היו בני שנתיים ומעלה, עם אבחנה קלינית של דלקת עור אטופית לפי קריטריוני Hanafin ו-Rajka, בחומרה קלה עד בינונית ע"פ מדד ISGAי(Investigator's Static Global Assessement) ועמדו בקריטריוני ההכללה במחקרי הפאזה ה-3. המשתתפים חולקו לקבוצת ילדים (גיל 2-11), בני נוער (12-17) ומבוגרים (18 שנים ומעלה). תופעות הלוואי נקבעו על סמך הערכת החוקרים ונחשבו לקשורות בטיפול במידה והיו קשורות באופן ודאי, אפשרי או סביר לכריסאבורול.

אוכלוסיית המחקר הורכבה מקבוצה הטרוגנית של 517 מטופלים עם ייצוג משמעותי לילדים (59.6% מהמשתתפים) ומוצא שחור (29.4% מהמשתתפים) ולפיכך ייצגה את אוכלוסיית המטופלים בעולם האמיתי. שטח הגוף הממוצע שטופל במחקרי הפאזה ה-3 ובמחקר הנוכחי היה דומה. מספר המשיחות של התרופה היה דומה בכל קבוצות הגיל (349 עבור 2-11 שנים, 349.4 עבור 2-17 שנים ו-347.7 עבור 18 שנים ומעלה) כמו גם מספר הימים "על" הטיפול (ממוצע 28.4 ימים).

במחקרי הפאזה ה-3 ובמחקר הנוכחי תופעות לוואי הקשורות לטיפול נצפו ב-10.3% מהמטופלים ורובן (89.5%) היו קלות או בינוניות. תופעות הלוואי הקשורות לטיפול הנפוצות ביותר היו דלקת עור אטופית (החמרה, התקף או התלקחות של המחלה; 3.1% מהמטופלים), כאב או צריבה באזור המריחה (2.3% מהמטופלים) וזיהום באזור המריחה (1.2% מהמטופלים). המשך החציוני של תופעות לוואי אלו היה 17.5 ימים, 5.0 ימים ו-12.0 ימים, בהתאמה. עם זאת, 33.3% ממקרי הכאב באזור המריחה ומרבית מקרי דלקת העור האטופית (90.0%) וזיהומים באזור המריחה (75.0%) חלפו תוך יום אחד. רק מחצית ממקרי הכאב באזור המריחה התרחשו במהלך מחקר ההארכה והתדירות של תופעות לוואי הקשורות לטיפול לא עלתה במהלך מחקר ההארכה. במהלך המחקר לא נצפו אירועים של אטרופיה עורית או טלנגיאקטזיה - תופעות לוואי ידועות תחת טיפול ממושך בסטרואידים מקומיים. ראוי לציון כי רוב משתתפי המחקר לא נזקקו לטיפול "הצלה" במהלך המחקר ארוך הטווח (77.8% מהמשתתפים) ונשארו על טיפול במשחת כריסאבורול בלבד.

החוקרים מסכמים כי פרופיל הבטיחות של משחת כריסאבורול היה חיובי בטיפול ממושך באנשים בני שנתיים ומעלה עם דלקת עור אטופית קלה-בינונית ויתרה מכך, עיצוב המחקר אפשר בחינת הבטיחות תחת שימוש ניכר במשחה (כ-133 גרם למטופל לחודש טיפול). פרופיל הבטיחות החיובי הודגם על ידי שיעור נמוך של תופעות לוואי הקשורות לטיפול וכאשר התפתחו תופעות לוואי הן היו בעיקר קלות או בינוניות, היעדר הצטברות של תופעות לוואי במשך זמן המחקר וצורך מינימלי בטיפול הצלה. התוצאות תומכות בכך שמשחת כריסאבורול יכולה לשמש לטיפול ארוך טווח בדלקת עור אטופית בילדים ובמבוגרים. השימוש במשחה בילדים מקבל חיזוק נוסף מהעובדה כי 59.6% מהמשתתפים במחקר היו ילדים, נתון אשר מייצג את אוכלוסיית המטופלים האמיתית, בה כ-85% מהאנשים מפתחים דלקת עור אטופית עד גיל 5 שנים.

מקור: 

Eichenfield, L.F. et al. (2017) Journal of the American Academy of Dermatology.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אטופיק דרמטיטיס,  כריסאבורול,  טיפול טופיקלי,  גרד,  תסמינים,  מחקר הארכה,  בטיחות