חדשות

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים תומכת רשמית בהפלרת מים

בישראל החליטה שרת הבריאות להפסיק ההפלרה, בניגוד להמלצת איגוד רופאי הילדים, שעידכן בסופה"ש על עמדת האקדמיה האמריקאית

איגוד רופאי הילדים בישראל הפיץ בסוף השבוע הודעה לחבריו, בה פירסם את המלצותיה העדכניות של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, התומכות בביצוע הפלרת מים במטרה למנוע תחלואה בקרב ילדים, על רקע החלטת שרת הבריאות להפסיק את ההפלרה בישראל החל מהשבוע שעבר.

הפגנה נגד הפלרת מים בסן פרנסיסקו, ב-2013 (צילום: אילוסטרציה)

הפגנה נגד הפלרת מים בסן פרנסיסקו, ב-2013 (צילום: אילוסטרציה)

"בעיתוי סמלי מאוד", נכתב בהודעה, "דווקא באותו הזמן שבו הופסקה הפלרת מי השתייה בישראל, פירסמה האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה (AAP), במסמך מה-25 באוגוסט, קווים מנחים לשימוש בתכשירים המכילים פלואוריד בילדים. במסמך החשוב הזה חוזרת האקדמיה ומביעה את תמיכתה בהפלרת המים, ומצטטת את קביעת ה-CDC, המדרגת את ההפלרה כאחת מעשרת ההישגים החשובים של בריאות הציבור במאה ה-20".

"נייר העמדה של ה-AAP קובע, כי תופעת הלוואי היחידה שהוכחה מדעית הקשורה להפלרה היא פלואורוזיס – תופעה שהיא קוסמטית בעיקרה, ובמרבית המקרים איננה גלויה לעין וניתנות הנחיות למניעתה", נכתב.

מסמך העמדה של איגוד רופאי הילדים בארה"ב מציין, כי "עששת היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בתקופת הילדות. אצל 59% מבני 19-12 ניתן למצוא לפחות מקרה עששת אחד מתועד בפה. מדובר ב'אפידמיה שקטה' המשפיעה בעיקר על צעירים באוכלוסיות חלשות ועניות ובקרב בני מיעוטים... 68 שנות מחקר קבעו נחרצות עד כמה חשובה הפלרת המים לשמירת בריאות השיניים של הציבור ועד כמה פעולה זאת בטוחה ויעילה".

לקריאת נייר העמדה של ה-AAP לחצו כאן

בהודעת איגוד רופאי הילדים, עליה חתום יו"ר האיגוד פרופסור אלי סומך, הודגש כי הפסקת הפלרת המים בישראל התקבלה על-ידי שרת הבריאות בניגוד להמלצות רופאים-מומחים. "למרות פניות, בקשות ואזהרות מגופים מקצועיים וציבוריים שונים - ובראשם האיגוד לרפואת ילדים, ובניגוד לדעתם של אנשי המקצוע במשרד הבריאות, החליטה שרת הבריאות לוותר על ההפלרה", נכתב.

במקביל להחלטה להפסיק את ההפלרה, הפיץ בסוף השבוע שעבר משרד הבריאות הנחיות חדשות לרופאים ולהורים, שמטרתן להנחות כיצד למנוע עששת בקרב ילדים. גם מסמך ההנחיות צורף להודעת איגוד רופאי הילדים (להורדתו לחצו כאן).

נושאים קשורים:  חדשות,  איגוד רופאי הילדים,  שרת הבריאות יעל גרמן,  הפלרת מים,  פרופ' אלי סומך,  האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים
תגובות
ירון
31.08.2014, 13:22

תרפו......

זוהי ההחלטה של השרה, וכל עוד היא בתפקידה זה המצב.

המאבק העיקש הזה מתחיל להראות פתטי.

let go