סיכון להתקף לב

פועלים ועובדים בתחום השירות נמצאים בסיכון רב יותר להתקף לב ושבץ

לפועלים ולעובדים בתעשיית השירותים יש סיכון עודף של 40% ו-53% להתקף לב או לשבץ, בהתאמה; זאת, בהשוואה לעובדי "צווארון לבן"

06.08.2014, 14:57

תחלואה קרדיווסקולרית היא גורם התמותה השלישי בארה"ב. במקומות עבודה רבים ניתנת אפשרות לעובדים להתייחס לבריאותם הקרדיווסקולרית דרך תוכניות בריאות לעובד. על מנת לאתר אילו עובדים יפיקו את התועלת הרבה ביותר מתוכניות כאלו, בדק המרכז למניעת ובקרת מחלות בארה"ב (CDC) נתונים מתוך הסקר הלאומי בין השנים 2008-2012.

השכיחות של מחלה קורונרית או שבץ בקרב מבוגרים בני 18-55 שנים היתה 1.9% בקרב המועסקים, 2.5% בקרב מובטלים שמחפשים עבודה ו-6.3% בקרב אחרים.

בקרב המועסקים ולאחר התאמה לגיל ומין, הסיכון לשבץ ולהתקפי לב היה גבוה יותר ב-40% בקרב עובדים מהצווארון הכחול (למשל פועלי בניין, נהגי משאיות) ו-גבוה יותר ב-53% בקרב נותני שירות (למשל ספרים, טבחים), לעומת עובדים מהצווארון הלבן (רואי חשבון, מנהלים ועוד).

גורמים כמו לחץ בעבודה, עבודה במשמרות, חשיפה לחומרים מסויימים, רעש או חשיפה לעשן עשויים לתרום לסיכון.

הנתונים חשובים לצורך תכנון תוכניות בריאות לעובדים, אך גם לרופאים מטפלים שצריכים לקחת בחשבון את הסיכון לתחלואה קרדיווסקולרית אצל מטופלים בהתאם לסוג עבודתם, ולתכנן בהתאם תוכנית טיפולית ומניעתית למטופל הפרטני.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Luckhaupt SE, Calvert GM. Prevalence of Coronary Heart Disease or Stroke Among Workers Aged

נושאים קשורים:  סיכון להתקף לב,  תעשיית השירותים,  עובדים,  צווארון לבן,  צווארון כחול,  שבץ,  התקף לב,  נותני שירות,  מחקרים
תגובות