סוכרת

אנזים המבוטא בהיפותלמוס מעורב באיזון המרכזי של גלוקוז

חוקרים איתרו אנזים, prolyl endopeptidase, המבוטא בגרעין הוונטרומדיאלי בהיפותלמוס של עכברים, ואחראי לבקרה המרכזית על רמת הגלוקוז בדם

05.08.2014, 10:50

הגרעין הוונטרומדיאלי בהיפותלמוס (VMH) הוא בעל תפקיד בבקרה של המטבוליזם של גלוקוז. מדענים גילו שהאנזים prolyl endopeptidaseי (PREP) מבוטא בחלק זה של ההיפותלמוס ומשפיע על הפרשת האינסולין מהלבלב כתוצאה מעלייה ברמת הגלוקוז.

על מנת להבין את התפקיד שממלא האנזים, עשו החוקרים שימוש בעכברים שהונדסו גנטית באופן שרמות אנזים זה בגופם יהיו נמוכות. החוקרים מצאו, שבהיעדר האנזים, לעכברים נמדדו רמות גבוהות של גלוקוז בדם, והם הפכו לסוכרתיים.

עוד מצאו החוקרים שחשיבותו של האנזים היא בכך שהוא הופך נוירונים בגרעין הוונטרומדיאלי לרגישים לגלוקוז. הנוירונים חשים בעליית רמת הגלוקוז ובהתאם מעבירים ללבלב פקודה לשחרר אינסולין.

בהמשך מקווים החוקרים לזהות את היעדים של אנזים זה, על ידי הבנת הדרך שבה האנזים גורם לנוירונים לחוש בשינויים ברמות הגלוקוז, בתקווה שהבנת התהליכים תאפשר למנוע או לטפל בסוכרת סוג 2.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Kim JD, Toda C, D’Agostino G, et al. Hypothalamic prolyl endopeptidase (PREP) regulates pancreatic insulin and glucagon secretion in mice. PNAS. Early Edition: 30th June 2014.

נושאים קשורים:  סוכרת,  אינסולין,  גלוקוז,  היפותלמוס,  PrEP,  רגולציה,  VMH,  מחקרים
תגובות