חדשות

מחקר: נשים שעלו במשקל באופן מהיר - בסיכון גבוה לדלקת מפרקים

מחקר מעלה, כי נשים שעלו במשקל באופן מהיר בגיל ההתבגרות המאוחר והן בעלות BMI גבוה, נמצאות בסיכון עודף של 35%-50% לסבול מ-RA

ניתוח נתונים משני מחקרים פרוספקטיביים, המתפרסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases, מגלה כי נשים עם עודף משקל או שמנות-יתר (obesity), במיוחד אלו שהעלו במשקל באורח ניכר בשלב ההתבגרות המאוחר, נמצאות בסיכון מוגבר לפתח דלקת מפרקים שגרונית (RA).

לפי המחקר, העלייה בסיכון ל-RA מגיעה לכדי 35% בקרב נשים שה-BMI שלהן היה מעל 25 בגיל 18. הסיכון ל-Seropositive RA, סוג של המחלה הנחשב לחמור יותר, מגיע לכדי 50%. ניתוח הנתונים נעשה על ידי הרופא ד"ר בינג לו וצוותו, מבתי הספר לרפואה ובריאות הציבור באוניברסיטת הארווארד.

עם זאת, בדיווח נמסר כי מחקרים קודמים שבחנו את הקשר שבין שמנות יתר ל-RA הציגו תוצאות סותרות. לדברי החוקרים, גורמי הסיכון משתנים בהתאם לגיל ולאופי תחילת המחלה. במחקר הנוכחי נעשתה השוואה לגבי נשים שפיתחו RA לפני גיל 55 מול אלו שפיתחו אותה בגיל מאוחר יותר.

במחקר נכללו נתונים לגבי נתונים לגבי יותר מ-109 אלף נשים. הנשים מילאו אחת לשנתיים שאלונים לגבי מצבם הבריאותי, אורח החיים שלהם, אבחוני מחלות. אלו שהן בעלות BMI של 30-25 הוגדרו בעלות עודף-משקל. נשים בעלות BMI גבוה מ-30 הוגדרו כסובלות משמנות-יתר. כמו כן, היתה התייחסות לגיל תוך מעקב לגבי מגמת העלייה בסיכון לאורך השנים.

תשומת לב מיוחדת ניתנה לתאי רקמת השומן, אדיפוציטים, שמייצרים סמנים דלקתיים כמו אינטרלוקין-6 וחלבון C-Reactive המתגלים בשלב קדם המחלה. החוקרים ציינו, כי מסלול אחד שבו שמנות היתר עשויה להוביל לעלייה בסיכון למחלות חמורות כמו RA הוא דרך דלקת סיסטמית.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מדד מסת הגוף,  RA,  משקל עודף,  דלקת סיסטמית,  שמנות-יתר,  דלקת מפרקים שגרונית
תגובות