חדשות

רופאים מאשימים את כתב העת "לנסט" בגישה אנטי-ישראלית עקבית

כתבה שפורסמה ב-Ynet מציגה מקרי עבר בהם פורסמו מאמרים נגד ישראל בכתבי עת רפואיים בריטיים; האשמות נגד עורך ה"לנסט"

"מכתב 24 הרופאים" שפורסם בכתב העת המדעי-רפואי "The Lancet" על רקע מבצע "צוק איתן", שבו הואשמה ישראל בביצוע "פשעי מלחמה", "טבח" ו"חשד לשימוש בגז", זעזעו את הקהילה הרפואית בישראל. לפי כתבה שפורסמה אתמול באתר Ynet, בכירי מערכת הבריאות בישראל מכירים היטב את הגישה העוינת של כתבי העת הרפואיים הבריטיים המרכזיים, The Lancet וה-BMJ, והם מציגים הוכחות לנטייה אנטי-ישראלית של מערכות כתבי עת אלו בעשורים האחרונים.

ד"ר ריצ'רד הורטון, עורך כתב העת The Lancet (מקור: ויקיפדיה)

ד"ר ריצ'רד הורטון, עורך כתב העת The Lancet (מקור: ויקיפדיה)

הכתבה מצטטת גורמים בכירים, המספרים כי עורך ה"לנסט" מאז 1995, ד"ר ריצ'ארד הורטון, מפגין עוינות קיצונית לישראל ומנצל את הבמה המדעית להאשמת ישראל, רופאים ישראלים וההסתדרות הרפואית בכיבוש, הפרת זכויות אדם שיטתית, עינויים והוצאות להורג של אזרחים.

בכתבה, שכללה בדיקה של הנושא במאגר המידע הרפואי MedLine, הובאו כמה דוגמאות לביסוס הטענות:

- במאמר מערכת שפורסם ב-Lancet ב-1997 נטען כי הר"י שותפה בשתיקה לעינויים של פלסטינים;

- בעקבות מבצע "חומת מגן" ב-2002 פירסם ה"לנסט" מאמר שהאשים את צה"ל בירי כנגד אמבולנסים פלשתיניים ובמניעת העברה של פצועים פלסטינים לטיפול רפואי ומעבר בטוח של תרופות וציוד רפואי. בנוסף, הר"י הואשמה בו בהתעלמות בוטה מהנייטרליות הרפואית ומכללים בינלאומיים מוסכמים אחרים הנוגעים לסכסוכים.

- בעקבות מבצע "עופרת יצוקה", פירסם ה"לנסט" בינואר 2009 מאמר מערכת שטען כי ישראל אחראית ל"מעשי זוועה אנושיים גדולים וחסרי הבחנה" ולהרס התשתית הרפואית בעזה. הוא אף האשים את הממסד הרפואי בעולם כולו בכך שבשתיקתו הוא מהווה שותף שקט לשפיכות הדמים.

- במאמר נוסף באותה תקופה, שכותרתו "הפצעים של עזה", נטען שישראל השתמשה ב"פצצות שקטות" והרסניות במיוחד, שהן ככל הנראה נשק בלתי קונבנציונלי הגורם ל"התאיידות כל חפץ ויצור חי בסביבה". לפי הדיווח ב-Ynet, המאמר הוסר מהאתר זמן קצר לאחר פרסומו בתירוץ שחלו בו "אי אלו דיוקים עובדתיים", אבל הוא ממשיך להיות מצוטט על ידי גורמים פרו-פלשתיניים.

במאי 2013 פירסם כתב העת באנגלית של הר"י (IMAJ) מאמר משותף לד"ר איתן ישראלי ולעורך ה-IMAJ  ו"הרפואה" פרופסור יהודה שינפלד, תחת הכותרת "לנסט נגד ישראל". המאמר מונה דיווחים שונים בגנות ישראל ומרחיב על נכונות כתב העת לפרסם מאמרים אנטי-ישראליים. זאת, לעומת היעדר מאמרים בנושא הישגי המחקר הרפואי הישראלי או סיוע רפואי שמעניקה ישראל לפלסטינים. להורדת המאמר המלא לחצו כאן.

הכתבה מדווחת בנוסף, כי עורך ה"לנסט" ד"ר הורטון הקים פורום משותף בשם "Lancet Palestinian Health Alliance". מטרת הארגון היא לבחון ולקדם את מצב הבריאות בשטחי עזה. לפי הארגון הפרו-ישראלי HonestReporting, הפורום משמש במה לפרסום מאמרים המוקדשים להאשמות ישראל בפגיעה בפלשתינאים. לדברי הארגון, המאמרים פורסמו ללא הצהרות על ניגודי אינטרסים מצד המחברים ולטענתו הם "רצופים בטעויות ובהטיות".

הכתבה מדווחת, כי גם בכתב העת של ההסתדרות הרפואית הבריטית, ה-BMJ, מותקפת ישראל בשיטתיות. ב-1995 פירסם כתב העת מאמר שכותרתו "ההסתדרות הרפואית הישראלית מתנערת מ'היבטים פוליטיים' של עינוי". נאמר בו בין השאר: "יש צבר ראיות שנאספו בידי ארגוני זכויות אדם בדבר שימוש ארוך שנים של ישראל בעינויים כמכשיר של מדיניות... חומר זה מתעד גם תפקיד מפוקפק של רופאים ביחידות צבא ובמרכזי מעצר, כמו גם את השתיקה המתמשכת של הממסד הרפואי בישראל".

במאמר אחר ב-2003 בכתב העת הואשמה הר"י בתפקוד כ"זרוע המבצעת של הממסד הישראלי"... חלק ממערכת שבה עצורים עונו, עברו התעללות, והושפלו בדרכים שמציבים את הפרקטיקה הרפואית בכלא בקונפליקט עם האתיקה הרפואית".

עוד מדווח YNET, כי ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר הסתדרות הרפואית, פנה ב-2009 לנציב תלונות הציבור של ה-Lancet, פרופ' צ'ארלס וורלוו. במכתב התשובה שלו, כתב הנציב לד"ר אידלמן, שאף כי הוא חולק עמו חלק מהחששות לגבי תקפותם של הנתונים המוצגים במאמרים אלו והקפיצה ל"פרשנות" של נתונים אלו הדורשת פנייה לבית המשפט הבינלאומי, הרי שהטיפול בפרסומים איננו קשור לתפקידו כנציב תלונות הציבור, ולכן איננו אחראי להחלטות העריכה בעיתון. הוא המליץ לפנות במכתב למערכת, "בתקווה שהוא יפורסם".

לפי הדיווח, ד"ר אידלמן שלח מכתב למערכת כתב העת, תחת הכותרת "האם ה-Lancet צריך לשמש לאג'נדה פוליטית במסווה של מדע?". ד"ר הורטון הגיב בהודעה שהעיתון החליט לא לפרסם את מכתבו של ד"ר אידלמן.

ד"ר אידלמן צוטט בכתבה כאומר: "חשוב לא לעבור לסדר היום, ולקחת את הנושא לידיים...היינו שמחים לקמפיין הסברה ברשתות החברתיות, אבל הבעיה היא שההסתדרות הרפואית לא בנויה לקמפיין קבוע שכזה... מי שאמור לעשות את ההסברה היא מדינת ישראל. לצערנו, מערך ההסברה של המדינה כנראה איננו מספיק טוב".

בנוסף למכתב התגובה המשותף של ד"ר אידלמן ופרופסור ארנון אפק מנכ"ל משרד הבריאות שלחה הר"י מכתב בנושא לשגריר בריטניה בישראל, ויצרה קשר עם שגריר ישראל בלונדון, עם דובר משרד החוץ, דוברות ראש הממשלה ועם מערך ההסברה הלאומי. יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת התבקש לקיים דיון דחוף על השימוש בכסות המדעית-אקדמית לתקיפת ישראל.

אידלמן מסר, כי ההסתדרות הרפואית קיבלה מכתבי תמיכה רבים מעמיתים בעולם, כולל מהנהלת הארגון DARA (רופאים נגד גזענות ואנטישמיות), שפנה לכל הרופאים החברים בו בבקשה לשלוח תגובותיהם לעורכי ה-Lancet. לדבריו, צעדים נוספים הנשקלים עתה הם פנייה ל-Elsevier, בית ההוצאה של ה-Lancet, בדרישה לבדוק את כללי האתיקה העיתונאית בכל הנוגע לעיתונים הרפואיים ובדיקת אפשרות להגשת תלונה במישור האתי.

לקריאת הדיווח המלא באתר Ynet

נושאים קשורים:  חדשות,  ד"ר ריצ'רד הורטון,  מבצע "צוק איתן",  Lancet,  לנסט,  BMJ,  הר"י,  הסברה,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
ד"ר צדיק
04.08.2014, 20:32

מאז ומתמיד היו הבריטים חלאות. גם אנטישמים לא קטנים.
עד לא מזמן היו בתי המשפט באנגליה תולים ילדים שגנבו פרוסת לחם.
עוד זכורה כאן תקופת המנדט.
להילחם בכל אמצעי הסברה שיש.

רופא
04.08.2014, 20:36

מצד שני ישנו לא רופא אלא לוחם בריטי-קולונל קמפ-שמציג את התמונה האמיתית !!!

נתנאל
05.08.2014, 07:34

למה אנו תמיד מתלבטים כשאחרים טפשים בורים ונבערים וצדקנים זורים בוץ בעיננו- הכלומניק שמנהל את הLANCET הרי יודע את האמת בואו נבטל מינויים ללנסט זה הדבר שניתן לעשות ושיערב להם ויבושם להם אנחנו לא נפגע מכך.

נמרוד
05.08.2014, 11:28

בפברואר 1945 למעלה מ 700 מטוסים של חיל האויר הבריטי הפציצו את מרכז העיר דרזדן בה לא היו מטרות צבאיות חשובות. נהרגו אז רבבות אזרחים. 44% מאזרחי גרמניה הצביעו להיטלר בבחירות 1933, 57.5% מהפלסטינים הצביעו לחמאס ב- 2006.
העם היהודי גידל 20% מחתני פרס נובל. אני מציע שרופאים וחוקרים מכל תפוצות ישראל לא ישלחו מאמרים לפרסום ב lancet כל עוד מכהן בתפקידו העורך (הצורר) הנוכחי. אולי זה גם יכרסם ב- impact factor של העיתון.

תשובה ל"לנסט"
05.08.2014, 13:44

דרזדן בגרסת "חזרנו אליך שנית" 1995 ! :

ב-1945 , כשגרמניה היתה קרובה לכניעה, האויריה הבריטית נקמה והפציצה באופן מסיבי בפצצות תבערה כמה ערים בגרמניה וביניהן גם העיר דרזדן, בעיר דרזדן, בעיר הזאת, שהובערה יותר מהאחרות, נשרפו למוות 80,000 אזרחים, אנשים נשים וטף.
בשנת 1995, בהתקרב מועד ציון יובל שנים להפצצת דרזדן, בקשו ותיקי האויריה הבריטית לקיים טקס חגיגי על אדמת גרמניה בנוכחות המלכה כאורחת הכבוד. הדבר נודע לנאו-נאצים והם הקימו קול צעקה על חוסר המוסריות של שיטת "תג מחיר", בלשוננו. בסופה של המחלוקת, גברה ידם של הנאו-נאצים ואותו טקס חגיגי שנועד להיות בגרמניה לא התקיים.

תשובה ל"לנסט"
05.08.2014, 13:33

למה "מגינים חיים" נהרגו? כי זה משתלם בגלל תעמולתכם המאשימה, "הומניסטים".

ד"ר אייליג ישראל
05.08.2014, 14:51

אין ספק שההצעה הנכונה היא שהר"י תפנה לכול הפרופ' במדינה,וכן לכול אותם חתני פרס נובל למיניהם, ושהם יכתבו בכול העיתונים שבהם הם חברים על חוסר הקשר בין ה"לנצט " וספרות רפואית או מקצועית. זה יגרום לזעזוע מסויים בעולם הכתוב.כמובן כול מי שחבר שיבטל חברות, וכול מי שמפרסם הלנצט יפסיק ויפנה לאחרים.
בתיה"ח ומשרד הבריאות צריכים להפסיק להחזיק בפרסומי לנצט ולא לשלם כסף עבור חברות בעיתון. אני משוכנע שכמות החברים בעזה, הקוראים את העיתון, תשלים את החסר.
מח"ח צריכים לפנות לכול החברים בעולם , שיכתבו מכתבים נגד המאמרים והתוכן שמתפרסמים בלנצט
יתכן שיש לשקול שאיגוד הדיקנים בישראל יפנה להנהלת לנצט
נושא נוסף הוא תביעת לשון הרע או הוצאת דיבה של הר"י והרופאים בישראל נגד הלנצט. אני משוכנע שלתביעה כזאת יש סיכויים טובים ויתכן שקנס כספייזעזע את העיתון .