חדשות

מנכ"ל מש' הבריאות נזף במנהלי בתיה"ח על "תחרות" בטיפול בפצועים

לפי דיווח היום בכלי התקשורת, למשרד נודע כי בתי החולים פיתחו ביניהם תחרות מי יקלוט יותר פצועים מזירת הלחימה ואף פנו בעניין לפיקוד העורף

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור ארנון אפק, נזף בשבוע שעבר במנהלי בתי החולים, על שפנו לפיקוד העורף בבקשה שפצועים מהלחימה בעזה או מירי הרקטות יועברו אליהם ולא לבתי חולים אחרים. כך דווח היום בכלי התקשורת. לפי הדיווח, מטרת הפנייה היתה בעצם ליהנות מחשיפה תקשורתית.

הנזיפה נעשתה בשיחה שקיים פרופסור אפק עם מנהלי בתי חולים שונים ממרכז הארץ. הם זומנו אליו לפגישה באמצע השבוע שעבר במיוחד לעניין הזה. "בשעה זו צריך לשתף פעולה בעת פינוי הפצועים, להפגין אחדות וליישר קו בין כל הגורמים המעורבים", אמר פרופסור ארנון אפק למנהלי המוסדות הרפואיים.

התברר, כי בתי החולים השונים, לצד עבודת הקודש שהם מבצעים עתה בטיפול מסור בפצועים לשם הצלת חיים, החלו גם להתחרות ביניהם מי יקלוט נפגעים רבים יותר. מסוקי צה"ל המפנים מרצועת עזה פצועים נוחתים לרוב בבתי החולים "סורוקה" ו"ברזילי" כיוון שהם נמצאים קרוב לקו האש. כמו כן, מועברים פצועים ל"שיבא",
"בילינסון" ו"הדסה" מאחר שהם מהווים מרכזי-על המתמחים בפציעות קשות ומורכבות במיוחד.

לפי הדיווחים בכלי התקשורת, להנהלת משרד הבריאות הגיע מידע שלפיו מתנהלת תחרות סמויה בין בתי החולים, מי יקלוט יותר פצועים, במיוחד במצב קשה. כל בית חולים מאמין שביכולתו להעניק טיפול טוב יותר לפצוע מסוים ובנוסף, כל טיפול מוצלח מעניק לבית החולים חשיפה תקשורתית. התחרות הגיעה עד כדי כך, שכמה בתי חולים אף פנו למפקדת שירותי הרפואה של פיקוד העורף בבקשה שיפנו אליהם כמה שיותר פצועים.

בידי משרד הבריאות גם דיווח על כמה מקרים שבהם נאמר לבני משפחה של פצוע: "מזל שהגעתם אלינו, לנו יש את המיומנות". בתגובה לתקשורת שהעביר משרד הבריאות נאמר, כי השיחה עם מנהלי בתי החולים נועדה לוודא ולהגדיר את התיאום ושיתוף הפעולה בין המוסדות הרפואיים השונים.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מערכת הבריאות בישראל,  פרופ' ארנון אפק,  מבצע "צוק איתן",  עזה,  פינוי פצועים
תגובות
 
ד"ר צדיק
04.08.2014, 20:53

בוקר טוב אליהו !
ביה"ח רמב"ם עשה לאורך השנים פרופסורה בשנור ע"ח הפצועים.
זכור משלג עומס חדרי הניתוח ברמב"ם כאשר תה"ש היה ריק בהמתנה.
מה מתפלאים פתאום שגם בדרום ובמרכז עושים את זה.
בכלל כדאי שמשרד הבריאות יבדוק את כל נושא היחצנות והפרסום של בתי החולים, קופות החולים והרפואה הפרטית.
יש בי געגועים למורי כמו רחמילביץ שטיין אליקים ואחרים.
הם ראו קדושה בחולים וברפואה, בניגוד להיום כאשר הקדושה היא בכסף.

משתתף
05.08.2014, 11:43

כל מילה בסלע !!!
התחרות לא רק בין בתי החולים אלא בתוך ההנהלות . מנהלי בתי חולים הפכו להיות שחקני קולנוע והמדווחים לצבור על מצב הפצועים. מה עם זכויות הפצוע ?
מנהל בח' ברזילי מתחקר פצוע פלסטיני כאילו שהוא חוקר ולא רופא עם מצלמות טלויזיה מאחורי דלת סגורה אבל מקליטות השיחה . התביישתי בשביל כולנו .
משרד הבריאות צריך לעצור את הסחף המוסרי הזה .

ד"ר אייליג ישראל
05.08.2014, 15:00

אין ספק שהתנהלות חלק ממנהלי בתיה"ח היא בושה. לא מספיק לקרא לסדר- צריך להזמין לוועדות משמעת ולקנוס בתי"ח.