חדשות

חשש מהופעת מקרי אבולה גם מחוץ לאפריקה; נוסעים הושמו בבידוד

ממשלת בריטניה קיימה דיון חירום מיוחד בנוגע להתמודדות עם מקרי אבולה באי הבריטי; בליבריה נסגרו בתי הספר ועובדי ממשלה הוצאו לחופשה

חשש להתפשטות מגפת האבולה מאפריקה ליבשות אחרות: שני נוסעים שהגיעו לבריטניה ולהונג-קונג מאפריקה הושמו בבידוד משום שהציגו תסמינים הדומים לאלו של המחלה הקטלנית. בדיקות שנעשו להם שללו את האפשרות שחלו במחלה המדבקת, שכבר הביאה למותם של קרוב ל-700 בני אדם במערב אפריקה.

בהונג קונג אושפזה בבידוד מלא אשה שחזרה מקניה עם תסמינים דומים לאלו שמאפיינים את מחלת האבולה. בבריטניה נלקח לבידוד גבר שחזר מניגריה והתלונן על חום .

רשויות הבריאות במדינות רבות באירופה ובמזרח הרחוק, המקיימות קשרי תעופה עם אפריקה ובעיקר עם המדינות שבהן האבולה כבר התפשטה – ניגריה, ליבריה, גינאה וסיירה ליאון – הביעו חשש שהנגיף עלול להגיע לשטחן. ממשלת בריטניה קיימה שלשום דיון מיוחד עם גורמי הבריאות, לבחינת אמצעי ההתמודדות למקרה שמקרי אבולה יירשמו באי הבריטי.

שיעור התמותה מאבולה ללא טיפול רפואי עשוי להגיע ל-90% מהחולים. המחלה גורמת לעלייה מהירה למצב של חום גבוה, תשישות, הזעה ודימומים פנימיים וחיצוניים. סיבת המוות היא הלם היפוולמי, כלומר ירידה בנפח הדם בגוף וכשל מערכות הגוף. למחלה אין טיפול ואין חיסון. הנגיף עובר מאדם לאדם בנוזלי גוף.

הממשלה הבריטית הודיעה, כי היא מתייחסת לאיום בהתפשטות המגיפה ברצינות רבה. בדיון שערכה נבחנו דרכים לריסון התפשטות המחלה וסיוע למדינות שכבר נפגעו. "החשש מבחינתנו הוא שמישהו שנדבק במחלה באפריקה יפתח את תסמיניה ויחלה כאן באי הבריטי. יש פחות חששות מהאפשרות שמחלה תתפשט בבריטניה", מסר דובר רשמי בתום הדיון המקצועי.

בינתיים הודיעה ליבריה על סגירת כל בתי הספר והטלת הסגר מלא על אזורים ויישובים, בניסיון לרסן את התפשטת המגפה. כל עובדי הממשלה, למעט בתפקידים הכרחיים, יוצאו לחופשה כפויה. למרות שהארגון הבריאות העולמי (WHO) עדיין לא הכריז על מגבלות נסיעה לאפריקה בשל המגפה, חברת תעופה אפריקנית השעתה את טיסותיה בקווים לליבריה ולסיירה ליאון.

נושאים קשורים:  חדשות,  בריטניה,  ארגון הבריאות העולמי,  טיסות,  מגיפת האבולה,  מגיפה,  מערב אפריקה
תגובות