חדשות

מגיפת האבולה מתפשטת: רופאים מגורשים מאזורים כפריים בגינאה

דיווחים מגינאה על כך שרופאים ועובדי בריאות מגורשים באיומי מצ'טות מכפרים מחשש שיביאו עמם את המחלה; 670 בני אדם מתו עד כה

רופאים מהארגון הבינלאומי "רופאים ללא גבולות" ועובדי מערכת הבריאות של גינאה במערב אפריקה, אוימו בסכינים, אבנים ומאצ'טות כאשר הגיעו לאזור נגוע במחלת אבולה. המקומיים מאמינים שהרופאים הם הגורמים להתפשטות הנגיף מחולל המחלה הקטלנית. כך דיווח השבוע העיתון "ניו-יורק טיימס".

שוק במונרוביה, בירת ליבריה (צילום: אילוסטרציה)

שוק במונרוביה, בירת ליבריה (צילום: אילוסטרציה)

בדיווח תואר מקרה אחד מני רבים, בו שמונה צעירים חמושים בסכינים ומצ'טות חסמו את דרכם של רופאים שניסו להגיע לכפר בגינאה שבו חלו כמה אנשים באבולה, הנגיף הקטלני הגורם לשיעורי תמותה גבוהים ברחבי מערב אפריקה בחודשים האחרונים. "לא רוצים מבקרים כאן", הכריז אחד הצעירים שאיימו על הרופאים, "לא רוצים כל מגע עמם, עם מישהו. כל מקום שהאנשים הללו (רופאים ועובדי בריאות) פקדו – הקהילות שבהן ביקרו חלו באבולה".

הרופאים וגורמי הבריאות בגיניאה אמרו כי הם נאבקים עתה באויבים רבים מלבד המחלה - הפחד, התוקפנות והעוינות שמופגנים כלפי אנשי המקצוע המנסים לסייע לחולים. בשבועות האחרונים, פקידי הממשל הואשמו בהפצת המחלה וספגו איומים על חייהם. כלי הרכב של הרופאים נרגמו באבנים והוקפו בידי המון פרוע ועוין ודרכי העפר המהוות את הגישה היחידים לכפרים – נחסמו. לדברי גורמי הבריאות, במצב זה, חולים ומתים מהמחלה מדביקים אנשים אחרים הבאים עמם במגע.

שלטונות ליבריה הכריזו על מצב חירום רפואי בעקבות התפשטות המחלה גם לשטח המדינה, והודיעו כי סגרו את הגבולות לליבריה, מלבד מעברי גבול מרכזיים. שדה התעופה יישאר פתוח, הודיעה הנשיאה אלן ג'ונסון סירליף, אך ייערכו בדיקות לנכנסים וליוצאים ויינקטו אמצעי חיטוי מחמירים. עד כה, מתו יותר מ-670 בני אדם בהתפרצות הנוכחית במערב אפריקה.

"זה ממש מצב בלתי רגיל, שלא מאמינים בנו", הודה מרק פונצין, מתאם מצב החירום בגינאה, הפועל מול "רופאים ללא גבולות". "קשה לנו לעצור את התפשטות המחלה. הכפריים מאמינים יותר לרופאי אליל".

גורמי הבריאות במדינה אמרו כי המגיפה יצאה מכלל שליטה, במיוחד באזורים מרוחקים מאות ק"מ מבירת המדינה, קונאקרי. גינאה היא המקור להתפשטות הנוכחית, חסרת התקדים, של האבולה במערב אפריקה וממנה התפשטה המחלה לסיירה ליאון ולליבריה. כ-80% מהחולים שנדבקו בנגיף באזורים הכפריים מתו. אין מרפא למחלה.

שלשום נמסר, כי שני אמריקאים, אחד מהם רופא, נמצאו חיוביים לנגיף בעת בדיקה שנערכה להם. שם הרופא האמריקאי הוא ד"ר קנט ברנטלי, בן 33. הוא אשפז עצמו בבידוד בבית חולים בבירת ליבריה, מונרוביה. לא ברור כיצד נדבק והנושא נחקר בידי ארגון הרופאים האמריקאי שאליו הוא משתייך ופעיל בהתנדבות מאז אוקטובר האחרון במערב אפריקה.

נושאים קשורים:  חדשות,  התפרצות,  רופאים ללא גבולות,  מגיפת האבולה,  גינאה,  מערב אפריקה,  קדחת,  ליבריה
תגובות