חדשות

רופאים ישראלים מגיבים למכתב נגד ישראל ב"לנסט": "חוטא לאמת"

רופאים מ"שיבא" שלחו מאמר הדורש להציג את התמונה המלאה על המבצע בעזה, בתגובה למכתב שכינה את ישראל "פושעת מלחמה"

שלושה רופאים בכירים מבית החולים "שיבא" – פרופ' יהודה שינפלד, ד"ר איתן ישראלי וד"ר איל צימליכמן - הגיבו במכתב ששלחו אתמול למערכת The Lancet על מכתב פומבי שהסכים לפרסם כתב העת, בו כונתה ישראל "אכזרית, מבישה את המין האנושי ופושעת מלחמה". גם ההסתדרות הרפואית מכינה מכתב תגובה אותו תדרוש לפרסם ב-Lancet. על המכתב יחתמו רופאים וכן פרופסור אהרן צ'חנובר, חתן פרס נובל לכימיה.

מבצע "צוק איתן" (צילום: פלאש 90)

מבצע "צוק איתן" (צילום: פלאש 90)

במכתב לכתב העת הרפואי, מפרטים שלושת הרופאים את מלוא הסיבות שאילצו את ישראל לצאת בעל כורחה למבצע בעזה וגם את העובדה שהקהילה הרפואית האירופית מתעלמת באופן מוחלט ומתמשך מכך שחמאס הוא ארגון טרור רצחני ושתגובת ישראל בעזה איננה מכוונת נגד תושבי רצועת עזה, אלא אך ורק כנגד הארגון. המכתב קובע, כי חמאס הוא האחראי למצב שנוצר ולקורבנות מקרב האזרחים משני צדי הגבול.

כמו כן, מפרט מכתב הרופאים הישראלים אחת לאחת את כל הסוגיות שמחברי המכתב שהופיע בשבוע שעבר נמנעו בכוונה מלהתייחס אליהם, לפי הרופאים, רק כדי להציג את ישראל באופן שלילי. המכתב גם מפרט את כמויות הסיוע ההומאניטארי שישראל העבירה לעזה. החוקרים מסכמים, כי המאמר שפורסם "חוטא לאמת".

"דוקטורס אונלי" מביא את המכתב המלא ששלחו שלושה רופאי "שיבא" (להורדה לחצו כאן)

מכתב התגובה של הרופאים מישראל נשלח בנוסף לדרישה נחרצת שהעביר משרד הבריאות בסוף השבוע ל-Lancet, הכוללת תביעה להסיר מיד את מאמר הגינוי נגד ישראל עליו חתמו 24 רופאים אירופים, מרביתם מאיטליה והיתר מבריטניה ומנורווגיה.

במכתב שחולל את הסערה ושפירסם כתב העת באתר שלו, נאמר כי "ישראל מפיצה שקרים" ובין השאר נכתב: ."אנו, רופאים ומדענים, מבקשים מחברינו, אנשי מקצוע ותיקים וצעירים, להוקיע את התוקפנות הישראלית. אנו דוחים את התעמולה הישראלית המצדיקה את התוקפנות בחזות של טבח. במציאות, מדובר בתקיפה אכזרית שאיננה מוגבלת במידתה ובעוצמתה.

"אנו מזועזעים מהמתקפה הצבאית של ישראל על אזרחים חפים מפשע בעזה. תוקפנות שאותה מסווה ישראל כאילו היא מענישה מחבלים. למרות התנאים הקשים, קיימו התושבים בעזה ומנהיגיהם הפוליטיים תהליך של פיוס בין הפלגים ויצרו ממשלת אחדות. פיוס זה התקבל על ידי רבים בקהילה העולמית, אך נדחה בידי ישראל, שמנסה להרוס את האחדות הפלסטינית ההולכת וגדלה.

"ישראל מפיצה שקרים ומציינת כי אזרחים בעזה הם בני ערובה של החמאס, ואילו האמת היא שהם שבויים בידי הישראלים והמצרים". עוד נאמר במאמר: "התנהגותה של ישראל מעליבה את המין האנושי, את האינטליגנציה ואת כבוד האדם. ישראל מבצעת מעשי טבח איומים ופשעים נגד האנושות. ה'תוקפנות ההגנתית' לכאורה של ישראל בלתי מוגבלת במידתה ובעוצמתה. היא חייבת להיפסק. ישראל מבצעת פשעי מלחמה והעולם חייב לנקוט בסנקציות מיידיות נגד ישראל, כולל הפסקת כל סחר והסכמי שיתוף פעולה שלה עם אירופה.

"אנו קוראים לעולם שלא לשתוק יותר. עזה לכודה במצור והתושבים נהרגים על ידי אחד ממכונות הלחימה המודרניות, הגדולות והמתוחכמות בעולם. הקרקע הורעלה על ידי נשק עם השלכות לדורות הבאים. אם נשתוק, נהיה שותפים להרס חייהם של 1.8 מיליון תושבים בעזה".

כתב העת צירף קישור לעצומה מקוונת נגד פעולת ישראל. עד שבת חתמו על העצומה כמעט 16,000 בני אדם.

בתגובה חריפה שפירסם הבוקר משרד הבריאות, כונה מכתב הרופאים האירופים ל-Lancet "שערורייה הגובלת בעלילת דם". משרד הבריאות הודיע כי בכוונתו לפנות במחאה לכתב העת ולדרוש את הסרת המאמר באופן מיידי.

"מדובר במכתב שהוא שערורייה קיצונית. חד צדדי וגובל בעלילת דם", אמר פרופסור ארנון אפק, מנכ"ל משרד הבריאות. "ראוי שעיתון מדעי מהמובילים בעולם יעסוק בחקר העובדות, ישמע וילמד אותן לאשורן וישמע את כל הצדדים - לפני פרסום נוראי שכזה".

עוד אמר פרופסור אפק, כפי שפורסם באתר YNET :"כרופא במדינת ישראל אני מכיר את הרמה המוסרית הגבוהה הן של חיילי צה"ל והן של אנשי חיל הרפואה. ראיתי בבתי החולים את הרופאים נאבקים להצלת פלסטינים החולים במחלות הקשות ביותר, ללא הבדל בין אדם לאדם. אנחנו נביע מחאה חריפה כנגד העיתון, ואני מקווה שכל מדען ורופא בעולם שיקרא זאת יראה מיד עד כמה הפרסום המזעזע רחוק מכל אמת מדעית".

שרת הבריאות יעל גרמן כינתה את המאמר ב"נוראי, חד צדדי ופוליטי, שלא מזכיר את מצוקותיה של ישראל ושל אזרחיה. מה עם הילדים שלנו שסובלים כבר שנים מלמעלה מ-12 אלף רקטות במתקפות יומיומיות? מה עם החמאס שלא הפסיק אף לא לרגע להתחמש ולירות, ואת המלט שקיבל השקיע בבניית מנהרות תופת? ישראל לא יצאה למלחמה כדי להרוג. ישראל רוצה להגן על תושביה, וזוהי זכותה האלמנטארית של מדינה ריבונית שאזרחיה נמצאים ביום טרור מתמיד. אני מצפה שכתב עת מהמובילים בעולם המדע יבדוק את העובדות ויפרסם מכתב נגדי שישלים את העובדות הנכונות והחסרות בצורה זועקת, ויתקן את העוול הנוראי שעושה פרסום פוליטי חד צדדי כזה".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  פרופסור יהודה שינפלד,  שרת הבריאות יעל גרמן,  ד"ר איתן ישראלי,  המרכז הרפואי "שיבא",  פרופ' ארנון אפק,  פרופ' איל צימליכמן
תגובות
התשובה ל"לנסט"
27.07.2014, 19:45

האשמים בהרג הילדים בעזה הם ה"הומניסטים" שעודדו את שיטת "המגן החי"

האחראים הסמויים לשיטת "המגינים האנושיים" ולהרג ההדדי שבעטיה, הם אותם אנשים שפתו את הצד התוקף לבחור בהרג ילדיו שלו, בשמשם "מגינים אנושיים".
מהי תולעת הפתיון שהצליחה להשיג השג נדיר כזה של הרג ילדים בידי הוריהם? תולעת הפתיון היא התמורה, הידועה מראש, למשתמשים בשיטת "המגן האנושי", שהרי ה"הומניסטים", באמצעות פסילת כל הרג באשר הוא, גרמו לכך שהפצת תמונות ילדים הרוגים תביא לדה-לגיטימציה של אותו צד שנאלץ להתגונן ע"י הרג ילדים, ולכבילת ידיו המגינות. כך התעמולה ה"הומניסטית" הביאה את הצד התוקף להביא בחשבון שכאשר ישתמש בשיטת "המגן החי" הוא יבא על שכרו בזירה הבינלאומית ויונח לו להרוג גם בילדיו של הצד המותקף, באין מפריע.
כל עוד תעמולתם של ה"הומניסטים" מתגמלת את השמוש בשיטת "המגינים החיים" הרי שהם גם אלה שנושאים באשמת המשך השמוש בה ובקרבנותיה.

אודי
27.07.2014, 20:15

אם אפשר לפרסם את המאמר הראשון שמכפיש את ישראל אודה לכם.

ירון
28.07.2014, 08:24

תפעיל חיפוש ב PUBMED או שתכנס ל YNET ויש משם קישור.

מנדלס דורון
28.07.2014, 22:56

אני מציע שמשרד הבריאות יתבע את כתב העת לנסר בערכאות במדינה בה הוא מופיע על הסתה וכיו"ב. תביעה כזו עשוייה למוטטו מבחינה כלכלית.

אני
28.07.2014, 23:11

די ברור שה״עולם״, וזה כולל כתבי עת לכאורה נאורים, מצדד עם הערבים ולא איתנו בכל מקרה ולא יעזור מה נעשה ונגיד. הסיבה היא פשוטה- מקורות האנרגיה נמצאים בארצות ערב והתלות הזאת גורמת לבחירת צד אוטומאטית, כדי לא לעצבן את הערבים.
אם אנחנו רוצים סוף סוף לפתור את הבעיה הערבית, הסטארטאפ הכי חשוב הוא למצוא מקורות אנרגיה חלופיים, וכמובן גם ידידותיים לסביבה. או אז יבוא שלום.

אירית
29.07.2014, 10:59

מביש שעתון מדעי שנחשב עד היום מכובד ואמין, יוצא בכתבה שעיקרה נקיטת עמדה פוליטית תוך התעלמות מעובדות !
יש לתבוע התנצלות פומבית, דיוק במידע המפורסם ואי נקיטת עמדה - כמצופה מעתון מדעי.
יפה עשו הרופאים משיבא במכתבם המפורט והמנומק . ראוי שגם הסתדרות הרופאים ומשרד הבריאות יגיבו.
נראה שהכסף (הקטרי במקרה זה) מעוור...מצער מאד.

דוד
29.07.2014, 11:20

vהר"י כארגון מיצג צריכה לדרוש התנצלות ולאיים בתביעה . למה ד"ר אידלמן נרדם בשמירה ?

מירה
29.07.2014, 11:49

-יש להפסיק מיידית את כל המנויים ללנסט וללוות זאת במכתב חריף ביותר אישית נגד הכותבים והמולים של העיתון.
-יש ליזום עיתון לפחות באותה רמה עם גישה מירבית של חוקרים ורופאים ישראלים/פרוישראלים.
-יש לפנות לעיתונים מובילים אחרים ולהציג את עמדת ישראל בצורה נחרצת.

דורון
29.07.2014, 13:32

תשובה למגיב אודי

קרא היטב את הדיווח שמופיע כאן ותגלה מיד הפנייה למאמר המקורי ב-Lancet . הלינק נמצא בפסוק המתחיל במילים
"
במכתב שחולל את הסערה....."
יש בהמשך השורה משפט בצבע כחול . לחץ עליו ותגיע למכתב השטנה במקורי

ד"ר אייליג ישראל
29.07.2014, 13:51

לצערי מילים לא יעזרו. מכה בכיס של העיתון בהחלט כן
יש לבדוק האם ניתן לתבוע משפטית את העיתון על הסתה, או את הדירקטוריון שלו. הרי לבעלי תפקידים יש אחריות.
האם לא ניתן לתבוע את חותמי המאמר- בנורבגיה בטוח שיש חוקים נגד הסתה, קרוב לוודאי שגם בבריטניה. באיטליה בטוח אין כי מדובר במדינה מפגרת- פשיסטית בעבר , אח"כ שמאלנית, ועכשיו בועלי קטינות.
אני מבקש שהר"י תבדוק את המצב המשפטי- האם ניתן לפגוע בכותבים או בעיתון עצמו כלכלית.

משה
30.07.2014, 17:59

פעם אמרו שהיהודים רוצחים ילדים נוצרים כדי להכניס את דמם למצות.
זאת הגירסא הימודרנית בעיצון מדעי מאוד מכובד שמאוד כדאי לפרסם בן.