חדשות

תינוקת אמריקאית שחשבו כי נרפאה מאיידס עדיין נושאת את הנגיף

שנה וחצי אחרי דיווח ב-NEJM על מקרה ייחודי של תינוקת שבעקבות טיפול אגרסיבי נרפאה מאיידס, התברר כי התינוקת נושאת את הנגיף

במארס 2013 פירסם ה-New England Journal of Medicine דיווח שנחשב לפריצת דרך מדעית - פעוטה ממדינת מיסיסיפי בארה"ב נרפאה כליל מ-HIV באמצעות טיפול תרופתי אגרסיבי שניתן לה מיד לאחר שנולדה. פרופסור דברה פרסאוד (Persaud), מהמרכז לרפואת ילדים ב"ג'ונס הופקינס", שהיתה המחברת הראשית של הדיווח, אמרה בשעתו כי מדובר ב"עקרון מוכח שיש ביכולתנו לרפא חולה מ-HIV".

אלא שבסוף השבוע התקוות הללו נגוזו, לאחר שהוברר כי הילדה עדיין מראה סימנים של נוכחות הנגיף בדמה, כך שמסתבר כי כלל לא נרפאה מהמחלה.

הדיווח המקורי העלה את האפשרות, שבאמצעות טיפול אגרסיבי בשלב מוקדם מאוד, ניתן יהיה להשיג החלמה מלאה של ילדים הנולדים כחולי איידס. בנוסף, מדענים העריכו, כי ייתכן שטיפול אגרסיבי דומה במבוגרים יהיה יעיל גם כן.

כ-2.3 מיליון בני אדם ברחבי העולם נדבקו ב-HIV ב-2012 (השנה האחרונה לגביה יש נתונים מפורטים). כ-260 אלף מהם הם ילדים, שנדבקו באיידס בעת הלידה או מיד לאחריה.

בסוף השבוע שעבר קיימו מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב שיחת-ועידה עם רופאים וגורמים נוספים בתחום הרפואה והבריאות בנושא. במהלך השיחה דיווחה ד"ר האנה גיי, רופאת ילדים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת מיסיסיפי בג'קסון – שהיתה הראשונה לטפל בתינוקת באמצעות מינון גבוה במיוחד של תרופות אנטי-ויראליות – כי הממצא האחרון לגבי מצב בריאותה היה "כמו לחטוף אגרוף ישר לבטן".

רופאים במקומות שונים בעולם החלו כבר להיערך לניסוי קליני נרחב על 450 תינוקות, שנבחרו לכך משום שאמותיהם הנשאיות לא עברו בדיקות מוקדמות או טיפול כלשהו לפני הלידה. התוכנית היתה לטפל ביילודים באמצעות שלוש תרופות שונות במינון גבוה במיוחד, טיפול המוכר בשם Triple Therapy.

במסגרת הניסוי, במידה שהילדים היו מפסיקים להראות סימנים לנוכחות הנגיף לאחר 48 שבועות של טיפול אגרסיבי, היו מפסיקים הרופאים את הטיפול, ומתחילים במעקב כדי לראות אם הושג ריפוי מלא עוד לפני שהנגיף הספיק לבסס בגוף החולה מאגר של תאים נגועים.

עד כה, אף תינוק לא החל לקבל את הטיפול המתוכנן. כעת, בשל כישלון הטיפול בתינוקת ממיסיסיפי, יהיה צורך לבדוק מחדש את הניסוי המתוכנן. ד"ר אנתוני פאוצ'י (Fauci), המומחה המוביל לנושא האיידס ומנהל המכון הלאומי האמריקאי לאלרגיה ומחלות זיהומיות. אמר כי הכישלון גרם לאכזבה רבה מאד לצוות הרפואי, אם כי הוא אישית לא הופתע. "25 שנה אני במרדף אחר מאגרי הנגיף הזה ואני יודע שיש לו דרכים חמקמקות להסתיר את עצמו בתוך גופו של מי שנדבק בו".

ד"ר פאוצ'י מסר עוד, כי כמות הנגיף שנמצאה אצל התינוקת באחרונה היתה של 16 אלף עותקים לכל 1 ממ"ק דם. "בדרך כלל אנחנו מכירים מצב של 500-100 עותקים, אבל לא 16 אלף. כך שמדובר בהידרדרות חסרת תקדים במצב הבריאותי של חולה איידס", אמר.

עד למקרה של התינוקת ממיסיסיפי דווח על מקרה יחיד של אדם שהוגדר כמי שנרפא כליל מ-HIV. ה"ניו-יורק טיימס" מסר כי האיש, טימותי בראון, היה מוכר עד כה בכינוי "המטופל מברלין". הוא עבר השתלת תאי-גזע של הדם לטיפול בלוקמיה לאחר שמח העצם שלו חוסל באמצעות תרופות והקרנות. תאי הגזע החדשים נתקבלו מתורם תואם, שגם אצלו נמצאה מוטציה נדירה יחסית שגרמה ליצירת תאי דם החסרים על פני השטח, שלהם קולטנים שבהם השתמש נגיף ה-HIV כדי לחדור לתוך התאים ולהתרבות בתוכם.

במארס השנה דווח על לידת תינוק שני, בלונג-ביץ' שבקליפורניה, שגם הוא, כך היה נדמה, נרפא מאיידס לאחר שקיבל טיפול אגרסיבי. הרופאים היססו להכריז על ההצלחה הזאת ועל כך שהושג ריפוי מלא ומוחלט, כפי שעשו קודם לכן עמיתיהם במיסיסיפי.

אמה של התינוקת ממיסיסיפי נעלמה לכמה חודשים לאחר שהטיפול בה החל. רופאי הילדים העריכו, כאשר ראו אותה לאחר מכן מחדש, כי גופה מתמודד שוב עם כמויות גדולות מאוד של הנגיף. בשלב הראשון, בסדרה של בדיקות דם שעברה, לא נמצא הנגיף בדם או ברקמות – אלא שלפני שבועות אחדים נתגלה הנגיף בדם התינוקת במהלך ביקור שגרתי אצל הרופא.

ידוע שכאשר הנגיף חודר לתוך הגוף, הוא פולש תחילה לתאי הדם הלבנים מסוג CD4 ואז יוצר מיליוני עותקים שלו. בהמשך הוא מתחיל בחדירה לתאי הלימפה במערכת העיכול וברקמות האחרות ומשתמש בליבת ה-RNA כדי ליצור "תמונות מראה" ל-DNA שלו עצמו. אלו משלבים עצמם לתוך ה-DNA של התא וכך יוצרים בתוכו את המאגר הנגיפי, מחולל הדלקת הזיהומית ההולכת ומחמירה. במצב הזה התרופות האנטי-ויראליות לא משיגות את יעדן.

פרופסור פרסאוד ציינה, כי העובדה שהפעוטה ממיסיסיפי היתה נקייה מהנגיף במשך שנתיים גם היא חסרת תקדים, שכן בדרך כלל הנגיף חוזר וחודר לתאי הגוף לאחר שבועות מעטים. במקרה הזה, הנגיף היה זהה במאה אחוז לזה שנאגר בגוף אמה, כך שלא היה כל ספק כי מדובר בנגיף המקורי שעבר אליה בעת הלידה.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  איידס,  HIV,  ארה"ב,  התינוקת ממיסיסיפי,  ריפוי,  טיפול באיידס,  Triple Therapy
תגובות