חדשות

הר"י הכריזה על סכסוך עבודה במאבק נגד יוזמת המשוב לרופאים

ההסתדרות הרפואית הודיעה על התנגדותה למשוב שמקדמת נציבות שירות המדינה: "גובשה טרם מיצוי המו"מ ואינה מתאימה לרופאים"

יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, במהלך דיון בוועדת הבריאות של הכנסת, 10/02/14 (צילום: פלאש 90)
יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, במהלך דיון בוועדת הבריאות של הכנסת, 10/02/14 (צילום: פלאש 90)

ההסתדרות הרפואית הכריזה אתמול (יום ב') על סכסוך עבודה; יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, הודיע במכתב שהופץ לחברי הארגון כי הצעד נעשה "על רקע ניסיונה החד-צדדי של נציבות שירות המדינה לכפות על הרופאים מנגנוני הערכה (משוב), שלא הוסכם עליהם עם הר"י ושאינם מתאימים לטעמנו לאוכלוסיית הרופאים". ההודעה על הכרזת סכסוך העבודה נשלחה לשורה ארוכה של גורמים (להורדה לחצו כאן), כנדרש בחוק.

ד"ר אידלמן ציין, כי הר"י הנחתה את כלל הרופאים שלא לקחת חלק בהליכי ההערכה. "אנו תקווה כי הנציבות תחזור בה מהתנהלותה ותחזור לשולחן המו"מ במטרה לגבש דרכי הערכה אשר הולמות את ציבור הרופאים", כתב. בין השאר, מתנגדת הר"י למהלך משום "שגובש טרם מיצוי המו"מ שהתנהל בנושא הזה ומשום שהמתכונת המוצעת בו אינה מתאימה לרופאים ולא גובשה עם אנשי מקצוע מתחום הרפואה".

יו"ר הר"י הודיע, כי אין מניעה מהרופאים להשתתף בסדנאות שיתקיימו בבתי החולים לצורך למידת הנושא. הר"י מצדה מתכננת לארגן כנס על מנגנון הערכת רופאים, במטרה ללמוד אותו לעומקו עם גורמים מקצועיים מתאימים (להורדת המכתב של יו"ר הר"י לחברי הארגון לחצו כאן).

אתמול היתה אמורה להתקיים סדנת הדרכה למנהלי מחלקות במרכז הרפואי "רמב"ם" על מנגנון המשוב החדש להערכת רופאים – אלא שהיא לא נערכה. לסדנה הגיעו יועצים מקצועיים מטעם הנציבות, אבל על-פי הוראות ארגון רופאי המדינה (אר"מ) מרבית מנהלי המחלקות ברמב"ם לא הגיעו להתכנסות והסדנה בוטלה.

נציבות שירות המדינה ואר"מ מצויים כבר זמן-מה במאבק נוכח ניסיון הנציבות לחייב הנהגת משוב הערכה לרופאים בכל בתי החולים, החל מהשנה. הכוונה היא שהממונים על הרופאים יפעילו מנגנון הערכה שכזה כנהוג בשאר הסקטורים בשירות המדינה. כיום ההליך איננו מחויב למעט לגבי מתמחים ומומחים בעלי ותק של עד שנתיים. הרופאים מתנגדים כרגע נחרצות לביצוע ההערכות בטענה שמנגנון זה נועד "לאלפם", ולהכפיף אותם לשיקולים זרים, לאו דווקא רפואיים.

גם אר"ם תובע לקיים משא ומתן בנושא. הנציבות טוענת כי הנהגת מנגנון משוב הוא בסמכותה כמעסיק ואין צורך בהסכמת ארגון עובדים לשם כך. בנושא הזה התקיימו כמה פגישות היוועצות בין נציגי אר"ם לנציבות, ללא תוצאות.

"דה מרקר" מסר עוד, כי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור ארנון אפק, תומך בעמדת הנציבות ובחודש שעבר אף התייחס לכך במכתב שנשלח למנהלי בתי החולים. "הרופאים אינם שונים מכלל עובדי הבריאות האחרים ובכוונתנו לוודא כי כלל המערכת הרפואית תעבור משוב", כתב.

לעומתו, יו"ר אר"מ, ד"ר נמרוד רחמימוב, הודיע במכתב למנהלי בתי החולים כי הארגון רואה בהנהגת המשוב פגיעה קשה והפרה של הסכמי העבודה ולכן אסר על כל הרופאים להשתתף בתהליך - "הן כמעריך והן כמוערך". הארגון איים לפתוח בהליכים משפטיים או בצעדים ארגוניים במידה שייעשה ניסיון לכפות על הרופאים או מנהלי בתי החולים למלא טפסי הערכה לפני שהנושא סוכם במו"מ מפורט. כן אסר אר"מ על הרופאים ומנהלי המחלקות להשתתף בסדנאות הכשרה שתוכננו לנושא הזה בבתי החולים. ב"הלל יפה" סדנה כזו נערכה כמתוכנן, בעוד שבבתי החולים "לב השרון" ונהריה היא נדחתה.

נציבות שירות המדינה מסרה כי משוב הוא הליך ניהולי בסיסי ומקובל, מתחייב וחיובי ואסור שתימנע מהרופאים הזכות לקבל משוב על עבודתם במהלך שנת העבודה לרבות תיאום ציפיות. עוד מסרה, כי לצורך המשוב נבנה טופס ההערכה ייעודי מיוחד ומותאם לצרכי הרופאים.

נושאים קשורים:  חדשות,  הערכה,  משוב,  אר"ם,  נציבות שירות המדינה,  הר"י,  משרד הבריאות,  ד"ר נמרוד רחמימוב,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות
 
חיים סילבר
15.07.2014, 10:25

שלום רב
אני מתבייש מתגובת הרי להפעלת כלי הערכה בסיסי אשר מכבד את הרופא ואת מערכת הבריאות
ד"ר חיים סילבר