חדשות

מחקר: נשים בהריון חשופות לזיהומים בדרגות חומרה גבוהות יותר

חוקרים קובעים, כי הממצאים מחזקים את החשיבות שבמניעת הדבקה בזיהומים בנשים במהלך ההריון, ואת הגילוי והטיפול המוקדם בהם

בשנת 1950 הציע פיטר מדאוור, כי בנשים הרות מתרחש דיכוי חלקי של מערכת החיסון, כדי להבטיח סבילות לעובר שהוא חצי־אלוגני. מאז הצטברו עדויות שאכן התגובה החיסונית מוחלשת בנשים הרות, עובדה המסבירה את ההפחתה בסילוק נגיפים לאחר הדבקה. עם זאת, נמצאו עדויות לכך שמערכת החיסון הראשונית למעשה מתוגברת בהריון, לצורך פעילות מפצה בהגנה על האם והעובר מזיהומים.

סאפנפילד וחב' (Infect Dis Obstet Gynecol. 2013; 2013: 752852 doi: 10.1155/2013/752852) סקרו את הספרות וסיכמו את העדויות לרגישות נשים הרות להדבקות במחלות זיהומיות ולחומרת המחלות.

המחברים סקרו 1,454 תקצירים ומהם נבחרו 85 מחקרים. הנתונים שנבדקו כללו מספרי נשים הרות שלקו בזיהומים, שיעור ההדבקות, גורמי סיכון לחומרת מחלה או סיבוכיה ותוצאות ההדבקות בנשים.

הנתונים הצביעו על חומרה מוגברת של נשים הרות שנדבקו בשפעת, מלריה, צהבת מסוג E ונגיף השלבקת (HSV). עדויות נוספות היו להגברת חומרה במחלות חצבת ואבעבועות שחורות. ככל ששלב ההריון בזמן ההדבקה היה מתקדם יותר, כן גדלה חומרת המחלה.

נמצאה גם רגישות מוגברת להדבקה במחלות הזיהומיות מלריה, איידס, וליסטריוזיס, אם כי העדויות לכך מוגבלות.

המחברים מסכמים, כי תוצאות אלה מחזקות את חשיבות מניעת ההדבקות בנשים הרות, וכן את הגילוי המוקדם והטיפול במחלות דוגמת שפעת, מלריה, צהבת מסוג E ושלבקת.

ערך: איתן ישראלי, עיתון "הרפואה"

נושאים קשורים:  חדשות,  הריון,  מלריה,  שפעת,  זיהומים,  צהבת,  רגישות לזיהומים
תגובות