חדשות

הנחיות להימנעות מהדבקה בדלקת מוח הנגרמת מעקיצת קרציות

משרד הבריאות פירסם שורת הנחיות לנוסעים למדינות שונות באירופה ובאסיה, כיצד להימנע מעקיצת קרציות הנושאות מחלה העשויה להיות קטלנית

משרד הבריאות פירסם אתמול (יום ב') סדרת הנחיות לרופאים ולמטיילים היוצאים בתקופה הקרובה לחו"ל, הנוגעות להימנעות מהדבקה בדלקת מוח הנגרמת מעקיצת קרציות. המדובר במחלה הנגיפית
TICK BORNE ENCEPHALITIS, המועברת על ידי עקיצת קרציות, אבל גם כתוצאה מצריכת מוצרי חלב לא מפוסטרים. הקרציות חיות בין היתר על הקרקע. העברת המחלה אינה קיימת מאדם לאדם. היא מוגדרת כמחלה דמוית שפעת המלווה בחום, כאבי ראש, בחילות, הקאות וכאבי שרירים, ועלולה להיות קשה ואף לגרום למוות. עונת התחלואה במחלה הזאת נמצאת עתה בעיצומה (נמשכת בין אפריל לנובמבר).

בישראל מאובחנים מפעם לפעם מקרים של מטיילים שנדבקו במחלה בעת ששהו בחו"ל. המקרה האחרון שעליו קיים דיווח במשרד הבריאות הוא מהימים האחרונים: ישראלית טיילה באזור הגבול שבין אוסטריה לגרמניה וחזרה לארץ חולה במחלה. היה צורך לאשפזה.

בישראל קיים עתה תרכיב חיסון יעיל נגד המחלה שניתן לרכשו במרפאות מטיילים לחו"ל. מינון הטיפול ניתן בהתאם לאופי הנסיעה. ממשרד הבריאות נמסר, כי ההמלצה להתחסן נוגעת לנוסעים לארצות מערב ומרכז אירופה, סקנדינוויה ואסיה, ובעיקר לאזורים כפריים ומיוערים בגובה של עד 1400 מטר.

כל האזורים המסומנים בצהוב במפה שפורסמה באינטרנט - נגועים. הם כוללים בין השאר את רומניה, צ'כיה, בולגריה, אלבניה, הונגריה, צפון קרואטיה, סלובניה, אוסטריה, אזורים שונים בגרמניה, כל שטחה של רוסיה, אסטוניה, לטביה ובלרוס, אזורים שונים בפולין ומדינות סקנדינביה..

הבעיה היא שעל המטיילים המתכוונים לשהות באזורים הללו לפנות למרפאת המטיילים לפחות שלושה שבועות לפני הנסיעה, כדי לשקול קבלת חיסון, אם בכוונתם לבצע את הפעילויות הבאות: לינה על הקרקע, טיולים רגליים ממושכים ("טרק") או מסע אופניים. אם נותרו פחות משלושה שבועות עד ליציאה לחו"ל - אין מקום לקבל את החיסון, שכן הוא לא יהיה יעיל.

משרד הבריאות ממליץ למטיילים להקפיד על אמצעי התגוננות אישית למניעת עקיצות קרציות על-פי ההנחיות הבאות: לנעול נעליים סגורות ולא סנדלים; ללבוש ביגוד בהיר עם שרוולים ארוכים ולהכניס את המכנסיים הארוכים לגרביים או לנעליים; למרוח חומר דוחה חרקים המכיל DEET על אזורי הגוף החשופים; לרסס על הנעליים ועל השוליים התחתונים של המכנסיים תכשירים המכילים פרמתרין (נשים בהיריון וילדים רשאים להשתמש בחומרים אלו רק באישור רופא); לחבוש כובע עם כיסוי עורף. יש לשבת על הקרקע רק על גבי בד המרוסס בפרמתרין; אם לנים ישירות על הקרקע - לדאוג שכל ציוד הבא במגע עם הקרקע, יהיה מרוסס בפרמתרין.

בנוסף, מומלץ למטיילים לבדוק את עצמם ואת לבושם בסוף כל יום - ולהסיר קרציות אם כאלו נמצאו על הגוף או על הביגוד. ההסרה תתבצע בפינצטה. הפעולה חייבת להיעשות בזהירות ובעדינות מבלי לפגוע בקרצייה הרעילה. יש לשטוף במים וסבון ולחטא את המקום שבו התגלה הקרצייה. כמו כן, רצוי לשמור את הקרצייה באתנול 70% ולהביא את "הדוגמית" לרופא לשם זיהוי - במקרה שיתפתח חום. צעד זה עשוי לעזור במקרה של התפתחות מחלת חום. אם תוך מספר ימים מופיעה מחלת דמוית שפעת, עם חום ו/או סימנים קליניים אחרים - יש לפנות לרופא.

נושאים קשורים:  חדשות,  DEET,  יערות,  רפואת טיולים,  TICK BORNE ENCEPHALITIS,  קרציות,  TBR,  אירופה,  משרד הבריאות,  חומר דוחה חרקים
תגובות