חדשות

דיווח: מחר תוצג הכרעת "ועדת גרמן" לגבי שר"פ בבתיה"ח הציבוריים

לפי "גלובס", על שלושה מחברי הוועדה מופעל בימים האחרונים לחץ כדי להסיר את התנגדותם למהלך, בו תומכת שרת הבריאות יעל גרמן

אם לא יחול שינוי  של הרגע האחרון, מחר (יום ד') צפויה להתקבל ההכרעה בנושא המרכזי והשנוי ביותר במחלוקת של דיוני "ועדת גרמן" לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית: אם למסד את השר"פ בכל בתי החולים הציבוריים ולאפשר למבוטח לבחור רופא בתשלום; כך דיווח אתמול העיתון הכלכלי "גלובס". דיוני הוועדה, שבה 13 חברים, נועדו להימשך כארבעה חודשים אך מתנהלים כבר יותר משנה.

לפי הדיווח, חברי הוועדה יתכנסו מחר בבוקר לדיון מסכם בנושא ולהצבעה, שאחריה ייערך תדרוך לתקשורת. "גלובס" דיווח, כי על שלושה מחברי הוועדה מופעל לחץ כדי שיצביעו בעד השר"פ, במטרה להציג הכרעה ברורה בסוגיה - ולא כזו שנשענת על קול אחד בלבד. על-פי הדיווח השלושה הם: ד"ר עזיז דראושה, מנהל חדר המיון ב"הדסה"; ד"ר שולי ברמלי, חוקרת במכון ברוקדייל המבצע פרויקטים מחקריים עבור משרד הבריאות וד"ר עדי ניב-יגודה, מומחה למשפט רפואי שהוא נציג ציבורי עצמאי ובלתי תלוי בוועדה. השלושה נחשבים למתנגדי השר"פ.

לפי העיתון "ישראל היום", שרת הבריאות יעל גרמן ומנכ"ל משרדה פרופסור ארנון אפק תומכים בהכנסת שר"פ באופן ממוסד ועל-פי קריטריונים ברורים ואחידים לבתי החולים הציבוריים. לעומת זאת, ראשי ארבע קופות החולים מתנגדים נחרצות למהלך והם נתנו לעמדתם ביטוי בהופעות פומביות. אלי דפס, מנכ"ל "הכללית" וזאב וורמברנד מנכ"ל "מאוחדת" היו הנחרצים ביותר בהתבטאויותיהם נגד הכנסת שר"פ לבתי החולים, ואמרו כי זה יהיה מהלך רע ומסוכן. בוועדה אין נציגות לקופות החולים למרות שהן אלו שמספקות את מרבית שירותי הבריאות לרוב אזרחי ישראל על-פי חוק ביטוח בריאות הממלכתי.

מתכונת השר"פ הממוסד – שירות שיפעל בכל בתי החולים הציבוריים - תאפשר לבחור רופא מטפל, יועץ או מנתח וגם הקדמת תור לטיפול באמצעות תשלום כספי שבו יישא המטופל ויתבצע דרך ביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים או הביטוחים הפרטיים.

אם יאושר השר"פ, חלק גדול מההכנסות של בתי החולים יגיעו מפעילות פרטית זו. אם תתקבל הכרעה נגדו, ייאלץ משרד האוצר להגדיל את מקורות המימון למערכת הבריאות הציבורית, וגם ליישם את מודל הרופא "הפול-טיימר" (נושא שרוב ברור של חברי הוועדה נוטים להמליץ עליו, כפי שעולה מדיונים פנימיים שקיימה). משמעות הדבר: רופאים בכירים ייהנו משכר גבוה משמעותית בתמורה לכך שיוותרו חלקית או באופן מלא על פרקטיקה פרטית ויסכימו לעבוד שעות נוספות במערכת הציבורית.

באוצר מתנגדים למודל מחשש שיגרור סקטורים אחרים לתובע הגדלת שכרם באופן דומה. מצד שני באוצר גם קיימת התנגדות עקרונית לשר"פ מחשש שיגדיל את ההוצאה הלאומית לבריאות – כך שבסוגיה הסבוכה הזאת הוא מצוי במלכוד.

בין הנושאים האחרים שעומדים להכרעה בימים אלה ב"ועדת גרמן": היקפה של תיירות המרפא בבתי החולים הציבוריי ושינוי המצב ביטוחי הבריאות של הציבור בישראל.

נושאים קשורים:  חדשות,  בתי חולים ציבוריים,  שר''פ,  קופות החולים,  ועדת גרמן
תגובות