חדשות

רופאים נגד החלטת שרת הבריאות להפסיק הפלרת המים בישראל

רופאים בכירים מאשימים את שרת הבריאות בקבלת החלטות על בסיס מחקרים מדעיים מוטלים בספק וקוראים להקים ועדת מומחים חדשה

עשרה רופאים בכירים, מומחים בתחום בריאות הציבור ורפואת השן, חתומים על מכתב מחאה חריף שהועבר בסוף השבוע לשרת הבריאות יעל גרמן. במכתב הם מוחים על החלטתה לבטל את ההפלרה הממלכתית של מי השתייה ולהעביר את הטיפול בכך לידי ראשי הרשויות המקומיות. מחר (יום ג') יתקיים בנושא דיון בכנסת. ההחלטה החדשה אמורה להיכנס לתוקף בחודש הבא.

במכתב המחאה נקראת שרת הבריאות "לעצור ההחלטה לאלתר ולהקים ועדה מקצועית שאיננה בנויה מאומרי הן בלבד אלא חברים מכל הקשת הרפואית. אנו דורשים שתמנעי מעיצוב ועדות המתאימות להחלטות ידועות מראש,והמשפיעות על כל אוכלוסיות ישראל בהינף יד".

עוד נאמר במכתב המחאה: "אין ספור מכתבים אישיים הופנו אלייך על ידי המומחים הבכירים ביותר בישראל בתחום רפואת הילדים, בריאות השן ואקדמאים, המתנגדים בחריפות להחלטתך לבטל חובת הפלרת מי ברז". הכותבים טוענים כי ישנה "התעלמות מעשרות שנות מחקר שנעשו בישראל ובעולם, הטוענים חד משמעית כי כיום אין תחליף בריאותי, כלכלי וחברתי טוב יותר, מהכללת הפלואוריד במי הברז בישראל".

באפריל האחרון אישרה השרה גרמן את התקנות, שאושרו קודם לכן בוועדת הפנים של הכנסת. ארגוני איכות סביבה, ביניהם "אדם, טבע ודין" בירכו על אישור התקנות, שגם כוללות פירוט לגבי הגבולות המותרים במים של שורת חומרים, ביניהם מתכות כבדות וחומרים החשודים כמסרטנים. ברוב מדינות אירופה אין מבצעים הפלרה של המים, אולם כשני-שלישים מאוכלוסיית ארה"ב (בה נעשית ההפלרה ברמת המדינות) צורכים מים מופלרים. ברחבי העולם, לפי הערכות, כ-400 מיליון בני אדם צורכים מים המופלרים על ידי הרשויות.

הרופאים החתומים על המכתב כותבים כי "העובדות מדעיות" עליהן נסמכה השרה הן "מחקרים זניחים, (ששימשו) כתחליף לקבלת החלטות על סמך עובדות מדעיות מקיפות ואיכותיות. טובת הציבור לנגד עינינו, וביטול הכללת הפלואוריד במי הברז, לראשונה מזה ארבעים שנה, תוך כדי יצירת דה לגיטימציה חסרת בסיס לפעולה זאת, היא בכייה לדורות".

על מכתב המחאה חתמו: פרופסור (אמריטוס) ד"ר טד טולצ׳ינסקי (בית הספר לבריאות ציבור ורפואה קהילתית, אוניברסיטה העברית והדסה.); פרופסור יהונתן מן (מנהל המחלקה לרפואת שיניים קהילתית ולשעבר דיקן הפקולטה לרפואת שיניים של אוניברסיטה העברית והדסה); פרופסור יהודה ניומרק (מנהל ביה"ס לבריאות הציבור ורפואה קהילתית של האוניברסיטה העברית והדסה); פרופסור אבי זיני (המחלקה לרפואת שיניים קהילתית, הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה.); פרופסור הרולד ד. סגן-כהן (יועץ רפואת שיניים לעיריית ירושלים, המחלקה לרפואת שיניים קהילתית, הפקולטה לרפואת שיניים, הדסה עין כרם, והאוניברסיטה העברית); פרופסור (אמריטוס) חיים סרנת (המנהל הקודם של המחלקה לרפואת שיניים לילדים, בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב); ד"ר אלון לבני (המחלקה לרפואת שיניים קהילתית, מנהל הקורס לשיננות בפקולטה לרפואת שיניים, הדסה עין כרם, האוניברסיטה העברית); ד״ר יובל ורד (המחלקה לרפואת שיניים קהילתית, מנהל הקורס לסייעות, בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה); ד"ר חסן פחרי (יו"ר העמותה של רופאי השיניים הערביים בישראל); ד"ר אריקה עמיר (לשעבר מרכזת המחלקה לרפואת שיניים לילדים, בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב).

להורדת המכתב המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  שרת הבריאות יעל גרמן,  הפלרת מים,  פלואור
תגובות