פסיכיאטריה

יעילות פסיכותרפיה וטיפול תרופתי להפרעות פסיכיאטריות במבוגרים

מחקר מצא, כי השוואות ישירות בין טיפולים תרופתיים לפסיכותרפיים לא העלו הבדלים בשיעורי ההצלחה, אולם שילוב של השניים היה לרוב עליון

19.06.2014, 10:17

ישנם חילוקי דעות רבים בתחום הפסיכיאטריה באשר לטיפולים להפרעות פסיכיאטריות: האם יש לטפל באמצעות פסיכותרפיה או שמא בטיפול תרופתי? מהו טיפול הקו הראשון? מה היא יעילות הטיפולים השונים? כדי לענות על שאלות אלו, ביצע צוות חוקרים מחקר סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של כל המחקרים הרלוונטיים בתחום.

החוקרים חילקו את המחקרים לאחת משלוש קטגוריות השוואה: פסיכותרפיה או טיפול תרופתי מול פלסבו או ללא טיפול; השוואה "ראש בראש" של פסיכותרפיה וטיפול תרופתי, ושילוב של השניים.

לאחר סינון כפילויות, כלל המחקר 61 מחקרי מטה-אנליזה על 21 הפרעות פסיכיאטריות, שהכילו 852 מחקרים בודדים וקרוב ל-140,000 משתתפים. 54% ממחקרי המטה אנליזה בחנו טיפול תרופתי, 28% טיפול פסיכותרפי (בעיקר טיפול קוגניטיבי-התנהגותי), 12% השוואה ישירה ו-20% שילוב (היו מחקרים שכללו יותר מהשוואה אחת).

הגודל האפקטיבי הממוצע של כל המטה-אנליזות היה בינוני, מה שמלמד על יעילות בינונית של הטיפולים הפסיכיאטריים. גדלים אפקטיביים של פסיכותרפיה לעומת פלסבו נטו להיות גדולים יותר בהשוואה לטיפול תרופתי, אולם כאשר נעשתה השוואה ישירה לא היו הבדלים ניכרים.

מסקנות החוקרים מהמחקר היו, כי ישנם כיום טיפולים רבים יעילים למרבית ההפרעות הפסיכיאטריות, הן תרופתיים והן פסיכותרפיים, אולם יש מקום לשיפור. השוואות ישירות בין טיפולים תרופתיים לפסיכותרפיים לא הראו הבדלים קונסיסטנטיים אולם שילוב של השניים היה לרוב עליון.

החוקרים מצאו הבדלים מתודולוגיים מהותיים בין מחקרים שבחנו טיפולים תרופתיים לאלו שבחנו פסיכותרפיה ולכן השוואות לא-ישירות הן בעייתיות. יש לרכז מאמץ מחקרי בשאלה כיצד ניתן לשלב באופן המיטבי בין טיפולים תרופתיים לפסיכותרפיה כדי להשיג את התועלת המקסימלית.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Huhn M, Tardy M, Spineli ML, et al. Efficacy of Pharmacotherapy and Psychotherapy for Adult Psychiatric Disorders A Systematic Overview of Meta-analyses. JAMA Psychiatry. 2014;71(6):706-715.

נושאים קשורים:  פסיכיאטריה,  פסיכותרפיה,  טיפול תרופתי,  מטה-אנליזה,  סקירה שיטתית,  מחקרים
תגובות