חדשות

נשים הסובלות מ-PTSD ודיכאון - בסיכון גבוה פי 4 ללידה מוקדמת

המחקר בוצע בארה"ב והקיף מעל 2,600 נשים הרות; הנושא נבחן לגבי נשים הרות שחוו תסמונת פוסט-טראומתית ואפיזודות של דיכאון מז'ורי

נשים שבעת ההריון אובחנו כסובלות מ-PTSD (הפרעה פוסט-טראומטית) וכן מאפיזודה של דיכאון מז'ורי נמצאות בסיכון משמעותי מובהק ללידה מוקדמת; כך מעלה מחקר שפורסם בשבוע שעבר ב-JAMA Psychiatry. החוקרים הדגישו, כי הערכת הסיכון הגבוה אינה קשורה לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון ו-benzodiazepine.

המחקר מצא, כי סיכויי נשים הרות שחוו תסמינים עקביים של PTSD והפרעת דיכאון מז'ורי ללידה מוקדמת  גבוהים פי 4 מנשים הרות שלא דיווחו על תסמינים אלו.

מחקר קודם הראה, כי נשים שנטלו תרופות נגד דיכאון ו-benzodiazepine היו בסיכון גבוה ללידות מוקדמות, אבל סיכון הקשור ב-PTSD ודיכאון מז'ורי הופרד מהערכת הסיכון הנ"ל. המחקר הנוכחי, אותו הובילה הרופאה ד"ר קימברלי אן יונקרס, מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "ייל", הוסיף רובד חדש להערכת הסיכון בנושא הזה.

"הסיכון שנמצא במחקר שלנו הוא גדול יותר מאשר זה שנמצא כנובע רק משימוש בתרופות נוגדות הדיכאון ובבנזודיאזפין. אין מדובר רק בתסמיני תפקוד במצב הרוח או חרדות", ציינה ד"ר יונקרס. המחקר התמקד בהערכת הסיכון ללידה מוקדמת כשמדובר בשילוב בין תסמיני PTSD לדיכאון מז'ורי - מה שלא נעשה במחקרים קודמים שבחנו נושאים אלו באופן נפרד.

המחקר הפרוספקטיבי התבצע במשך 4 שנים בקרב 2,654 נשים. החוקרים השתמשו לצורך המחקר בפרוטוקול ראיון אבחנתי של ה-WHO לגבי PTSD, דיכאון מז'ורי, הפרעת חרדה או פאניקה. אשה שהתאימה על-פי הקריטריונים לאבחון הפסיכיאטרי בכל נקודת זמן במהלך ההריון – סווגה כחיובית להפרעה. החוקרים בחנו את האפקטים של אותם תסמינים ותיעדו לידות מוקדמות.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  הריון,  דיכאון,  לידה מוקדמת,  PTSD,  סיכון
תגובות