טרשת נפוצה

פינגולימוד עשויה להועיל בטיפול ב-PTSD ובהפרעות חרדה אחרות

במחקר בעכברים נמצא, כי אלו שקיבלו פינגולימוד - המשמשת לטיפול בחולי טרשת נפוצה - שכחו חוויות מכאיבות או מפחידות יום לאחר התרחשותן

08.06.2014, 02:56

פינגולימוד (גילניה; נובארטיס) היא תרופה אימונומודולטורית, המאושרת לטיפול בחולים עם טרשת נפוצה חוזרת. באופן בלתי תלוי לפעולתה על מערכת החיסון, התרופה בעלת השפעות על מערכת העצבים המרכזית, במנגנונים שלא ברורים דיים.

צוות חוקרים מאוניברסיטת וירג'יניה שבריצ'מונד בחנו את הפעולה של פינגולימוד ברמה התאית, ובהמשך - מתוך הבנת הבסיס התאי-מולקולרי - את ההשפעה של התרופה בעיצוב זיכרונות דחק.

המטבוליט הפעיל של פינגולימוד מחקה את הפעולה של ספינגוזין 1 פוספאט (S1P). ברמת תאי מערכת החיסון מסוג T, הוא מעכב את יכולתם לנדוד מבלוטות הלימפה, ובכך מעכב את הדהמיאליניזציה של סיבי העצב, תהליך שמתרחש בטרשת נפוצה.

אולם S1P בעל השפעות נוספות. אחת מפעולותיו הוא עיכוב דה-אצטילציה של היסטונים בגרעינים של תאים מסויימים, כולל נוירונים. החוקרים מצאו, שכמו המרכיב הטבעי אותו פינגולימוד מחקה, גם לפינגולימוד השפעה דומה, בפרט על תאי עצב שנמצאים בהיפוקמפוס: מרכז הלמידה והזיכרון במוח.

בהמשך ביקשו החוקרים לבדוק אם לתרופה תהיה השפעה על רכישה ושמירה של זיכרונות מפחידים. הם בדקו זאת על עכברים מדוכאי חיסון (SCID) כדי לבטל את השפעת התרופה על מערכת החיסון.

עכברים שטופלו בפינגולימוד הגיבו בפחות פחד כאשר נחשפו למראה שלמדו לפרש כמפחיד (שוק חשמלי קל), לעומת עכברים שטופלו בסליין. האפקט לא נצפה בטווח הקצר (מספר שעות) אלא יום אחרי.

אם לתרופה השפעה דומה בבני אדם, הרי שזוהי השפעה רצויה על מנת למנוע את ההשלכות ארוכות הטווח של מאורעות טראומטיים. מצד שני, לתרופה השפעות לא רצויות, במצבים של טיפול בהפרעות חרדה, על מערכת החיסון, כולל חשיפת המטופל לסיכון מוגבר לזיהומים. החוקרים סיכמו כי המחקר הנוכחי צריך לעודד מחקר לפיתוח של תרופה שתהיה בעלת השפעה דומה על מערכת העצבים המרכזית אך ספציפית לה וללא ההשפעות האחרות.

לקריאה נוספת לחצו כאן

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Hait NC, Wise LE, Allegood JC, et al. Active, phosphorylated fingolimod inhibits histone deacetylases and facilitates fear extinction memory. Nature Neuroscience. 2014; Published Online 25th May 2014. doi:10.1038/nn.3728

נושאים קשורים:  טרשת נפוצה,  הפרעת דחק פוסט טראומטית,  גילניה,  PTSD,  MS,  פינגולימוד,  מחקרים
תגובות