חדשות

טיוטת חוק הפונדקאות אושרה בממשלה; גרמן: "סוף לסאגה הפוליטית"

הצעת החוק עברה בממשלה חרף התנגדות שרי "הבית היהודי"; היא מבוססת על המלצות ועדה שבראשה עמד פרופסור שלמה מור-יוסף

טיוטת הצעת חוק הפונדקאות ("חוק ההסכמים לנשיאת עוברים") אושרה אתמול (יום א' ) בישיבת הממשלה. שרת הבריאות יעל גרמן אמרה לאחר ההצבעה, כי "מדובר בהחלטה היסטורית לקידום השוויון בחברה הישראלית". עוד כינתה את תוצאות ההצבעה בממשלה "סוף לסאגה הפוליטית". הצעת החוק הוקפאה למשך חודשים ארוכים לאחר ערר שהגיש שר השיכון, אורי אריאל (הבית היהודי), חבר ועדת השרים לחקיקה. שרי הבית היהודי הצביעו נגד הצעת החוק בישיבה.

גרמן, שיזמה את החוק, התייחסה להליך האישור הארוך ואמרה כי "התחושה היא שהביציות הפשירו. כעת נתכונן ליצירת התינוק (החוק) וללידתו בכנסת. כעת, כשהחוק יצא מההקפאה, אנחנו מתכוונים להניע את המהלך הנדרש במהירות כדי לאשר את החוק ולהביא לשוויון המיוחל בחברה הישראלית. הבטחנו וקיימנו. זהו יום בשורה. הצעת החוק מאזנת בין הרצון והזכות של כל אחד ואחת להיות הורה, לבין השמירה על הפונדקאית וזכויותיה".

הצעת החוק מתייחסת הן להליך הפונדקאות בישראל והן להליך הפונדקאות בחו"ל. לפי טיוטת החוק שאושרה, לראשונה בישראל גם זוגות חד מיניים יוכלו להשתמש בשירותי פונדקאית כדי להביא ילד לעולם. היא מבוססת על המלצות ועדה שבראשה עמד פרופ' שלמה מור-יוסף.

טיוטת החוק שאושרה למעשה לא מתייחסת להומואים או לסביות במפורש, אלא מתירה לכל אדם בנפרד להפוך להורה בסיוע פונדקאית. כדי להתמודד עם עליית המחירים הצפויה, עומד משרד הבריאות לקבוע תעריף מקסימום, המבוסס על המחירים הקיימים כיום. גיל המקסימום לפונדקאית יעלה מ-36 ל-38 על מנת להגדיל את ההיצע.

חוק הפונדקאות החדש יסדיר גם את ההתקשרות מול מרפאות בחו"ל לפי החוקים המקומיים בכל מדינה, על מנת למנוע מצב שבו מעמד הילדים הנולדים מפונדקאות בחו"ל יהיה לא ברור, ויקשה על ההורים להביאם לארץ, כפי שאירע באחרונה בתאילנד.

אישור טיוטת החוק אתמול בממשלה עדיין זקוק לאישור הכנסת. ההערכה היא שבזכות תמיכתן של מפלגות הקואליציה וכן של מפלגת העבודה ומרצ, החוק יעבור.

להורדת העקרונות המנחים לאימוץ מסקנות ועדת פרופ' מור-יוסף שפירסם משרד הבריאות לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  פריון,  פונדקאות,  שרת הבריאות יעל גרמן,  חוק הפונדקאות
תגובות
רופא פריון
04.06.2014, 00:51

חוק אופנתי מייאש, שבעצם לא יאפשר יותר לבנות צעירות שנולדו ללא רחם לעשות בישראל פונדקאות, מאחר והן יהיו מעתה בתחרות כלכלית חסרת תקווה מול זוג גברים בגיל העמידה (עד גיל 54 שנה). "תעריף מקסימום" שיקבע משרד הבריאות הוא בפועל בדיחה, מאחר ואין שום דרך לבקר איזה "מתנות" נוספות ינתנו לפונדקאית מעל או מתחת לשולחן מעבר למצוין בחוזה.
אני דווקא לגמרי בעד לאפשר לכל אחד להיות הורה, ללא קשר לנטייתו המינית, אבל במציאות בה יש מחסור אדיר בישראל בנשים שמוכנות לשמש כפונדקאיות, זו תהיה בכיה לדורות אם לא תינתן קדימות למי שנדרשת לשירותי פונדקאות מטעמים רפואיים (למשל לאחר כריתת רחם בשל סרטן צוואר הרחם).