מחלות לב

הסיכון העיקרי למחלות לב בנשים בוגרות - חוסר פעילות גופנית

מחקר מצא, כי הסיכון היחסי בקרב נשים מעל גיל 30 למחלות לב בשל חוסר פעילות גופנית גבוה מזה של BMI, עישון או לחץ דם גבוה

19.05.2014, 08:48

המדד המקובל להערכת חשיפה - הסיכון היחסי (relative risk) - מלמד על ההשפעה באדם הבודד, בעוד שהשפעת החשיפה על מגמות תחלואה באוכלוסיות שלמות תלויה גם בשכיחות החשיפה והיקפה. מחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה באתר כתב העת British Journal of Sports Medicine, ביקש לבחון את השפעת גורמים שונים למחלות לב, כולל BMI, עישון, לחץ דם גבוה ופעילות גופנית, על הסיכון למחלות אלו באוכלוסיית הנשים לאורך חייהן.

החוקרים חישבו את הסיכון המיוחס באוכלוסיה על בסיס הסיכון היחסי של כל אחד מארבעת גורמי הסיכון הנ"ל ואומדן ההימצאות שנמצא במחקר Australian Longitudinal Study on Women's Health ב-15 קבוצות גיל החל מגיל 22-27 (9,608 משתתפות) ועד 85-90 שנים (3,901 משתתפות).

בנשים עד גיל 30, התורם העיקרי לסיכון באוכלוסייה זו היה עישון בעוד שבנשים בגיל 31-90, חוסר פעילות גופנית היתה המרכיב המשמעותי ביותר בסיכון המיוחס למחלות לב על אף שכיחות גבוהה של גורמי סיכון אחרים, כגון יתר לחץ דם שנמצא ב-79% מהנשים בגיל העמידה.

לאור הממצאים, קובעים החוקרים להקדיש מאמצים רבים יותר לעידוד פעילות גופנית לאורך חיי הנשים.

מקור:
Brown WJ, Pavey T, Bauman AE. Comparing population attributable risks for heart disease across the adult lifespan in women. Br J Sports Med 2014;:bjsports–2013–093090.

נושאים קשורים:  מחלות לב,  תזונה,  פעילות גופנית,  סיכון,  מחקרים,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות