חדשות

משבר "הדסה": הושגו הסכמות עם הרופאים על תוכנית הבראה לביה"ח

במסגרת ההבנות לא ייסגר ההוספיס, יוחזר מלוא הכסף מקרנות המחקר ותנאי ההסכם הקיבוצי מ-2011 יחולו גם על רופאי בית החולים

בתום פגישה מרתונית שנמשכה מארבע אחר-הצהריים אתמול ועד לשעה חמש לפנות בוקר היום (ה'), הושג הסכם בין הנהלת הדסה ומשרדי האוצר והבריאות לבין ועדי הרופאים של הדסה וההסתדרות הרפואית על תוכנית הבראה חדשה לבית החולים הירושלמי.

הפגנה למען "הדסה", בחודש שעבר (צילום: פלאש 90)

הפגנה למען "הדסה", בחודש שעבר (צילום: פלאש 90)

על פי ההבנות שהושגו עם הרופאים, תבוטל התוכנית לסגירת ההוספיס ומחלקות נוספות בבתי החולים של "הדסה", יוחזר מלוא הכסף שהיה בקרנות המחקר של הרופאים (ולא רק חלקו כפי שהופיע בהסכם ההבראה שהוגש בשבוע שעבר); כמו כן, הרופאים יקבלו חלק גדול מהטבות ההסכם אליו הגיעה הר"י בעבור כלל הרופאים ב-2011, שעד כה לא חל באופן מלא על הרופאים העובדים בהדסה.

כמו כן, הוסכם כי יתבצעו פיטורי 30 רופאים, שרובם יפרשו מרצון בתנאים מיטיבים; לגבי היתר, ההכרעה תעבוד לוועדה משותפת של הנהלת הדסה וההסתדרות הרפואית.

בנוגע לסוגיית השר"פ, לגביה הכריזו הרופאים בתחילת השבוע שברצונם לבטלו לחלוטין, סוכם במסגרת ההבנות בעל-פה שהושגו הלילה כי לא יהיה ביטול של השר"פ, אולם חלקו של בית החולים בהכנסות מהשר"פ אכן יגדל ל-30% (כפי שמתווה תוכנית ההבראה המקורית ). לגבי סוגיית האיסור על שר"פ בשעות הבוקר, מהודעת דואר אלקטרוני ששלחה יו"ר ועד עובדי הדסה, ד"ר שגית ארבל-אלון עולה, כי המדינה הסירה את התנגדותה התקיפה לכך שניתן יהיה להמשיך ולבצע שר"פ במגבלות מסוימות גם בשעות הבוקר וגם בקרב מטופלים שהגיעו מהמיון.

כמו כן, מציינת ארבל-אלון כי הוסרה ההתנגדות לכך שלא יתבצעו ניתוחים פרטיים שנחשבים רווחיים לרופאים. לדבריה, הסיכום כולל מתווה בן שני מסלולים להחזרת החוב של הדסה כלפי הרופאים בקרנות השר"פ: החזר מיידי תוך הפחתת 25% מהסכום או החזר מלא בפריסה ל-12 שנים. החוב לקרנות המחקר יוחזר לאחר עשר שנים.

בנוסף, ההסכם החדש אינו כולל שינויים מהותיים בסגל האקדמי. תתבצע הפחתת שכר ל-180 חברי הסגל, אך בניגוד לדרישת המדינה הקודמת לא יוכנס שינוי בתנאי העסקתם.

פגישות נוספות לליבון נושאים הקשורים בהסכם המסתמן צפויות להתקיים היום אחרי הצהריים, ועורכי הדין המעורבים במשא ומתן מטעם הרופאים התבקשו לבחון את ההבנות שהושגו לפנות בוקר, לקראת חתימה על הסכם.

ביום ראשון הקרוב אמורים הנאמנים להגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים את תוכנית ההבראה המעודכנת. ביום שלישי צפויות להתקיים לגבי התוכנית אסיפות הנושים שתוצאותיהן יועברו יומיים לאחר מכן לאישור בית המשפט.

היום בצהריים גם נמסר, כי הושגו הבנות גם עם האחיות ועובדי המינהל והמשק ב"הדסה" לבין ההנהלה והמדינה. המתווך בין הצדדים מטעם ההסתדרות היה אבי ניסנקורן, שאמר בתום הדיון המסכם: "לנגד עיני היתה משימה אחת: להציל את הדסה ולמנוע את פירוק בית החולים. האחיות והעובדים גילו בגרות ואחריות לאורך כל המשא ומתן, תוך ויתורים כואבים".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד האוצר,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  המשבר ב"הדסה"
תגובות
 
דר' רוטמן
16.05.2014, 10:26

החגיגה נמשכת, בחסות המדינה כמובן, ולתפארת מדינת ישראל.
אזרחי ישראל ימשיכו לשלם הון עתק בכדי להיות מטופלים ו/או מנותחים על ידי "סלבס" ברמת יוצאי תכנית האח הגדול.
כל הכבוד!

דר' רוטמן
16.05.2014, 11:03

הבהרה והתנצלות: לא התכוונתי לרופאי בית חולים הדסה. התכוונתי לשיטת השר"פ המכריחה את אזרחי המדינה לשלם עבור שירותים רפואיים הולמים שמילא אמורים לקבל אותם בחינם.

ד"ר יחיאל וינד
16.05.2014, 12:16

בתור בוגר הדסה ירושלים ורופא לשעבר במוסד אני מצטרף לכל אלה שפועלים להצלתו והצלחתו. בתקוה שיחזור לפעילותו ולתרומתו של העבר לרפואה, לציבור ולמדינה...

יעקב
16.05.2014, 21:57

שר"פ בשעות הבוקר בשלב זה רק למופנים מחדר המיון. ברור מאד שהסיטואציה תגלוש לכלל המטופלים. אין שום בעיה להשיג הפניה מהרופא המטפל למיון הדסה ולאחר מכן הדרך סלולה להגיע לשר"פ בבוקר. מה שמחזיר אותנו לנקודת המוצא שכולם התחייבו לתקנה.
עם כל הסימפטיה לרופאי הדסה, הם צריכים להבין את הסכנה בקבלת הסדר זה.