חדשות

פרסי הצטיינות למחקרים שנעשו בסורוקה בכנס האירופי לגינקולוגיה

הפרסים הוענקו על מחקר העוסק ברעלת הריון ועל מחקר בנשים שחוו הפלות חוזרות, במסגרת כנס בינ"ל שנערך בסקוטלנד

במסגרת הכנס האירופאי למיילדות וגינקולוגיה, שהתקיים בשבוע שעבר בסקוטלנד. הוענקו פרסי הצטיינות לשתי עבודות מחקר שנעשו בבית החולים "סורוקה" ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

מימין: פרופ' אייל שיינר, ד"ר נעמה שטיינר וד"ר רועי קסוס

מימין: פרופ' אייל שיינר, ד"ר נעמה שטיינר וד"ר רועי קסוס

העבודה הראשונה הוצגה בידי ד"ר נעמה שטיינר, בהנחיית פרופסור אנג'ל פורגדור מהמחלקה לאימונולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, ופרופסור אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות וסגן-מנהל סורוקה. בעבודה זאת נבדקו רמות תאי דלקת מסוג NKי (NATURAL KILLER) בנשים עם רעלת היריון.

החוקרים הדגישו, כי רעלת היריון היא מחלה רב-מערכתית שהגורם לה איננו ידוע דיו. היא מופיעה רק אצל בני-אדם (ולא אצל בעל-חיים). מתאפיינת ביתר לחץ דם ובהפרשה מוגברת של חלבון בשתן במחצית השנייה של ההיריון - ועלולה להידרדר לפרכוסים (אקלמפסיה) עד לכדי שינוי במצב ההכרה ומוות. המחלה עלולה להוביל לסיבוכים הקשורים בתפקוד מערכות גוף שונות: כליות, מוח, שלייה, דם וכבד.

התסמינים האופיינים של המחלה הם: כאבי ראש, טשטוש הראייה, כאבים ברום הבטן, הופעת בצקות (צבירת נוזלים) ועלייה חדה במשקל בעקבות הבצקות. המחלה קיבלה את השם "רעלת הריון" כי בעבר חשבו שהיא נגרמת מרעלן בגוף. הספרות הרפואית מרבה לעסוק בחקר גורמי הסיכון לתופעה. הגישה הרווחת כיום היא, שחומר המופרש לגוף האשה מהשלייה גורם להופעת המחלה.

המחקר, שבוצע במרכז הרפאי-אוניברסיטאי "סורוקה" בשיתוף אוניברסיטת בן-גוריון, בחן נשים שפיתחו רעלת הריונית אל מול קבוצת ביקורת של לידות ללא רעלת היריון. תאי NK הם תאי דם לבנים המהווים מרכיב חשוב במערכת החיסון. במהלך הריון צעיר ותקין, תאי NK מהווים חלק חשוב בתהליך ההשרשה של השלייה.

מטרת המחקר היתה לבדוק אם קיים הבדל ברמת הביטוי של סוגים מסוימים של תאי NK בנשים הלוקות ברעלת הריון, לעומת נשים עם הריון תקין. במהלך המחקר נבדקו רמות NK מסוגים שונים בדגימות דם ובשליות שנלקחו מנשים שלקו ברעלת הריון וגם מנשים עם הריון תקין.

תוצאות המחקר הדגימו, כי בנשים הלוקות ברעלת הריון קיימות רמות נמוכות יותר של תאי NK מסוגים מסוימים - בדם הפריפרי וגם בשליות. וזאת בהשוואה לנשים עם הריון תקין. המסקנה היתה, כי ירידה ברמות תאי ה-NK יכולה להיות קשורה בהתפתחות של רעלת הריון.

העבודה השנייה שזכתה בפרס ההצטיינות הוצגה בידי ד"ר רועי קסוס, בהנחיית פרופסור אילנה שהם-ורדי מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון ופרופסור אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ד' ב"סורוקה". העבודה גם התקבלה השבוע לפרסום בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology.

במחקר נבחנה השאלה אם היסטוריה של הפלות חוזרות מהווה גורמי סיכון לסיבוכים ארוכי טווח ליולדת. במסגרת המחקר בוצע מעקב אחר נשים עם היסטוריה של הפלות חוזרות בין השנים 2012-1998, שהושוו לקבוצת ביקורת של נשים ללא הפלות חוזרות.

התגלה, כי נשים שסבלו מהפלות חוזרות נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכים לבביים וכלייתיים ארוכי-טווח וכן לבעיות בכלי הדם האימהיים. הסיכון לסיבוכים הלבביים גבוה עד כדי פי שניים מהרגיל. בסך הכל, 5.8% מהנשים עם הפלות חוזרות אושפזו עקב בעיות לבביות, לעומת 3.1% מקבוצת הביקורת. הקשר נמצא מובהק במבחנים סטטיסטיים גם לאחר שנוטרלו גורמי סיכון אחרים לסיבוכים שכאלו ביניהם רעלת הריון, השמנת יתר וסוכרת הריונית.

עוד הוברר במחקר שהפלות חוזרות אינן סיבוך מיילדותי בלבד. לנשים אלו סיכון מוגבר לחלות במחלות לב וכלי דם לאורך מעקב של עשור לפחות. תוצאות המחקר מדגישות את העובדה שלא ניתן לנתק את ההריון מיתר אירועי החיים. עורכי המחקר ציינו כי איגוד הקרדיולוגים האמריקני ממליץ על בחינת היסטוריה לגבי סיבוכים אלו כחלק מהערכה ראשונית לסיכון לבבי, וכי על פי תוצאות המחקר, יש לשאול גם לגבי היסטוריה של הפלות חוזרות.

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופסור אנג'ל פורגדור,  פרופסור אילנה שהם-ורדי,  ד"ר רועי קסוס,  הכנס לגיניקולוגיה ומיילדות,  פרופ' אייל שיינר,  אוניברסיטת בן גוריון,  ד"ר נעמה שטיינר,  המרכז הרפואי "סורוקה"
תגובות