תרופות אנטיפסיכוטיות דור שני

מלטונין מפחית תופעות לוואי של תרופות אנטיפסיכוטיות מדור שני

מחקר רנדומלי מצא, כי מלטונין מפחית השפעות מטבוליות של תרופות אנטיפסיכוטיות דור שני, בעיקר בחולים הסובלים מהפרעה דו-קוטבית

01.05.2014, 09:04

תרופות אנטי-פסיכוטיות מהדור השני (SGAs) משמשות כתרופות קו ראשון בחולים עם הפרעה דו-קוטבית (ביפולרית) וסכיזופרניה, אך יש להן נטייה לגרום להפרעות מטבוליות. בשל מאפיינים דומים לסינדרום המטבולי, יש יסוד להניח שההפרעות המטבוליות נובעות מחוסר איזון מרכזי אוטונומי הנובע מהגרעינים ההיפותלמיים שמעל הכיאזמה (סופראכיאזמטיים).

מלטונין הוא הורמון בעל השפעה מבקרת על הגרעין הסופראכיאזמטי ולכן יש יסוד להניח שהוא עשוי להועיל בהפחתת תופעות הלוואי המטבוליות מטיפול אנטיפסיכוטי.

44 חולים עם מחלה ביפולרית או סכיזופרניה שנטלו SGAs (קלוזפין [לפונקס, לוזאפין], אולנזפין [זיפרקסה], ריספרדון [ריספרדל] או קווטיאפין [סרוקוול]) במשך פחות משלושה חודשים, חולקו רנדומלית באופן כפול סמיות לקבלת פלסבו או מלטונין 5 מ"ג בשעה 20:00. משך הטיפול היה 8 שבועות.

אצל חולים שנטלו מלטונין היתה ירידה בלחץ הדם הדיאסטולי (5.1 מ"מ כספית לעומת 1.1 בפלסבו; P=0.003), וכן הם עלו פחות במשקל (1.5 ק"ג לעומת 2.2 ק"ג; P=0.04). כאשר נעשה ניתוח נתונים של חולים עם הפרעה ביפולרית בנפרד מחולים עם סכיזופרניה, ההשפעה של מלטונין היתה משמעותית אצל חולים עם הפרעה ביפולרית, ופחות אצל חולים הסובלים מסכיזופרניה. לא דווחו תופעות לא רצויות כתוצאה מהשימוש במלטונין.

החוקרים מסכמים, כי מלטונין נמצא יעיל בהפחתת תופעות הלוואי המטבוליות הנובעות משימוש בתרופות אנטיפסיכוטיות מהדור השני, בעיקר בחולים עם הפרעה דו-קוטבית. ממצאים קליניים אלו מחזקים את ההשערה שתופעות הלוואי המטבוליות נובעות מחוסר איזון מרכזי. מלטונין עשוי להיות טיפול בטוח ובעל עלות אפקטיבית להחלשה או מניעת תופעות הלוואי המטבוליות הנובעות משימוש ב-SGAs.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Romo-Nava F, Alvarez-Icaza González D, Fresán-Orellana A, et al. Melatonin attenuates antipsychotic metabolic effects: An eight-week randomized, double-blind, parallel-group, placebo-controlled trial. Bipolar Disord. 2014 Mar 17; [e-pub ahead of print]. (http://dx.doi.org/10.1111/bdi.12196)

נושאים קשורים:  תרופות אנטיפסיכוטיות דור שני,  השפעה מטבולית,  מסת שומן,  הפרעה ביפולרית,  מלטונין,  סכיזופרניה,  לחץ דם,  SGAs,  מחקרים
תגובות