מחקרים

הימצאות סימפטומים אינדיבידואליים (שאריתיים) במהלך אפיזודות דיכאוניות ותקופות רמיסיה: מחקר פרוספקטיבי בן 3 שנים

סימפטומים שאריתיים לאחר תקופות דיכאון נפוצים ויש הצדקה לטפל בדיכאון עד לרמיסיה מלאה בכדי למנוע חזרת המחלה

דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

סימפטומים דכאוניים שאריתיים קשורים בסיכון ניכר להישנות דיכאון. טיפול עד לרמיסיה מלאה חשוב מסיבה זו. עם זאת, ישנו חסר אינפורמציה על ההימצאות של סימפטומים שאריתיים בכלל, וסימפטומים אינדיבידואליים שאריתיים בפרט.

במחקר פרוספקטיבי זה בן 3 שנים, נכללו 267 מטופלים דיכאוניים במרפאות ראשוניות. החוקרים תיעדו על בסיס שבועי הימצאות או העדר סימפוטמים דיכאוניים אינדיבידואליים לפי ה-DSM4, במהלך תקופות דיכאון מג'ורי ואפיזודות של רמיסיה חלקית. הערכה זו נעשתה על ידי 12 תת-הערכות במרווחים של 3 חודשים על ידי שימוש ב-CIDIי - Composite International Diagnostic Interview.

סימפטומים דיכאוניים שאריתיים נמצאו ניכרים, עם ממוצע של 2 תלונות במהלך תקופת הרמיסיה. 3 סימפטומים אינדיבידואליים (בעיה קוגניטיבית, היעדר אנרגיה והפרעת שינה) שלטו במהלך תקופת הדיכאון ושכיחותם היתה 85-94% מהזמן במהלך תקופות הדיכאון ו-39-44% במהלך תקופות הרמיסיה.

החוקרים סיכמו, כי סימפטומים שאריתיים נפוצים, וחלקם נמצאים כמעט חצי מהזמן בתקופות הרמיסיה. טיפול עד להשגת רמיסיה מלאה איננו תמיד מושג ויש צורך חשוב להשיג זאת על מנת למנוע את חזרת המחלה.

כאשר מנתחים מהם הסימפטומים השאריתיים הנפוצים רואים, כי בעיות קוגניטיביות (ריכוז ירוד וחוסר החלטיות), חוסר אנרגיה והפרעות שינה הם הבולטים, עם הימצאות של בין 35-44%.

קיימות מספר אופציות טיפוליות לסימפטומים אלו, וביניהן טיפול קוגניטיבי, פעילות גופנית מסודרת ותדירה וטיפולים התנהגותיים אשר מטפלים באנהדוניה ואפקט שלילי המורידים מהמוטיביציה של המטופלים להתמיד בפעילות גופנית.

מקור:
Psychological Medicine (2011), 41, 1165–1174. Cambridge University Press 2010 doi:10.1017/S0033291710001911

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיכאון,  סימפטומים שאריתים,  רמיסיה,  חזרת מחלה
תגובות