אספירין

מתן אספירין במינון נמוך למניעת רעלת הריון בנשים בסיכון גבוה

המלצות רפואיות בארה"ב: נשים בהריון בסיכון גבוה לרעלת הריון צריכות ליטול אספירין במינון 81 מ"ג ליום אחרי שבוע 12

17.04.2014, 09:53

רעלת הריון (פרה-אקלמסיה) היא סיבוך שמופיע ב-2%-8% מההריונות בעולם ומהווה סכנה לאם ולעובר. ההפרעה מוגדרת כהופעה של יתר לחץ דם (מעל 140/90 מ"מ כספית) וחלבון בשתן (בכמות השווה או גדולה מ- 0.3 גר' חלבון בשתן ליממה) במהלך החצי השני של ההריון (אחרי שבוע 20).

כוח המשימה למניעה בארה"ב (USPTF) מצא עדות מספקת לכך שאספירין במינון נמוך מפחית היארעות של רעלת הריון והפרעת גדילה תוך רחמית (IUGR) בנשים בסיכון גבוה. לפי מחקרים קליניים, אספירין במינון נמוך (בטווח של 50 עד 160 מ"ג ליום) הפחית את הסיכון לרעלת הריון ב-24%, ללידה מוקדמת ב-14% ול-IUGR ב-20%.

השימוש בתרופה לא הגביר את הסיכון להיפרדות שלייה, דימום בתר לידתי, דימום תוך מוחי בעובר או מוות סביב הלידה. אין מעקב ארוך טווח אחר ילדים שנחשפו לאספירין במינון נמוך בתקופת העוברות, אולם לא נצפו סיכונים במעקב של עד 18 חודשים במחקר אחד.

ה-USPSTF קובע, בטיוטת המלצה, כי נשים שלהן גורם סיכון גבוה אחד או יותר או מספר גורמי סיכון בינוני, ייטלו אספירין במינון נמוך (81 מ"ג ליום אם ישנו כזה) לאחר שבוע 12 להריון. גורמי סיכון גבוה כוללים: רעלת הריון קודמת, הריון מרובה עוברים, יתר לחץ דם כרוני, סוכרת סוג 1 או 2, מחלת כליות, מחלה אוטואימונית. גורמי סיכון בינוני כוללים: הריון ראשון, השמנה (BMI מעל 30), היסטוריה משפחתית של רעלת הריון (אם, אחות), מאפיינים סוציו-דמוגרפיים (מוצא אפרו-אמריקאי, הכנסה נמוכה), גיל (שווה או מעל 35), היסטוריה של משקל לידה נמוך, תוצאות מיילדותיות לא רצויות או מרווח של מעל 10 שנים בין הריונות.

דירוג ההמלצה הוא B. ה-USPSTF הודיע כי הוא ממתין לקבלת הערות על המלצתו עד ה-5 במאי 2014.

לקריאת הסקירה השיטתית שנערכה עבור ה-USPSTF ושפורסמה ב-Ann Intern Med לחצו כאן

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
USPSTF. Low-Dose Aspirin for the Prevention of Morbidity and Mortality From Preeclampsia: U.S. Preventive Services Task Force Recommendation Statement
DRAFT. 2014

נושאים קשורים:  אספירין,  רעלת הריון,  המלצות קליניות,  מחקרים
תגובות