חומצה היאלורונית

הזרקת פולינוקלאוטידים משפרת osteoarthritis‏ של הברך תוך שבועיים

בהשוואה להזרקות חומצה היאלרונית השיגו פולינוקלאוטידים שיפור דומה אך מוקדם יותר של הכאב במנוחה, בנשיאת משקל ובמאמץ

16.04.2014, 09:30

הזרקות חומצה היאלורונית מאפשרות להימנע מתופעות הלוואי של NSAID והזרקות סטרואידים למפרקים. בדומה לחומצה היאלורונית, פולינוקלאוטידים (polynucleotide) הם פולימרים הסופחים אליהם מולקולות מים ליצירת ג'ל, הנמצאים בנוזל הסינוביאלי באופן טבעי ומשמשים כחומר מזון לתאים. ניסוי חדש מאיטליה, שהתפרסם באתר כתב העת The Knee, ביקש לבחון את התועלת מפולינוקלאוטידים בטיפול ב-osteoarthritis‏ (OA) של הברך.

בניסוי הוגרלו באופן כפול סמיות וביחס שווה 72 חולי OA של הברך לקבלת 3 הזרקות שבועיות תוך מפרקיות של פולינוקלאוטידים (Condrotide‏, Medevices) או חומצה היאלורונית (Hyalubrix‏, Equisit).

במעקב עד 26 שבועות נמצא שיפור מובהק בכאב במנוחה, נשיאת משקל ומאמץ ובציון KOOS (סולם חומרת תלונות ברך הנע בין 0 [תסמינים חמורים מאוד] ל-100 [היעדר תסמינים]) בשני הטיפולים. עם זאת, הפולינוקלאוטידים השיגו את השיפור בציון KOOS כבר לאחר שבועיים (P=0.003) בעוד שבקרב מטופלי החומצה ההיאלורונית השיג השיפור מובהקות סטטיסטית (P=0.01) רק לאחר 18 שבועות. במהלך המעקב לא דווחו תופעות לוואי משמעותיות כל שהן.

לאור התוצאות שהשיגו פולינוקלאוטידים מציעים אותם החוקרים כחלופה לגיטימית לשימוש בחומצה היאלורונית.

מקור:
Giarratana LS, Marelli BM, Crapanzano C, et al. A randomized double-blind clinical trial on the treatment of knee osteoarthritis: The efficacy of polynucleotides compared to standard hyaluronian viscosupplementation. The Knee [Internet] 2014 [cited 2014 Apr 11];

נושאים קשורים:  חומצה היאלורונית,  ברך,  osteoarthritis‏,  פולינוקלאוטידים,  polynucleotide,  מחקרים
תגובות