ריניטיס אלרגי המלווה או שאינו מלווה בדלקת בלחמיות משפיע על כ-500 מיליון ילדים ומבוגרים ברחבי העולם. פעמים רבות, הסיבה היא רגישות לאבקני דשא. אנשים הסובלים מתופעה זו סובלים מעיטוש חוזר, גרד באף, נזלת, גודש באף ודמע.

כיום, הטיפול הוא באמצעות זריקות שצריכות להינתן במרפאה ובאמצעות הימנעות מחשיפה. Oralair היא התרופה האימונותרפית הראשונה המאושרת לשימוש תת-לשוני. היא מכילה תערובת של תמציות מיובשות של אבקנים מחמישה סוגי דשא הנפוצים בארה"ב, כולל דשא קנטקי כחול, אורקרד, פריניאל ריי, ורנל מתוק וטימוטי.

המנה הראשונה של התרופה צריכה להינתן במרפאה, כארבעה חודשים לפני פריחת הדשא, כאשר על המטופל להישאר בהשגחה ל-30 דקות. לאחר מכן, אפשר להמשיך את הנטילה בבית. Oralair ניתנת אחת ליום עד לסוף עונת הפריחה. הכדור נמס במהירות מהרגע שבו הוא מונח מתחת ללשון.

התרופה אושרה על בסיס מחקר שכלל כ-2,500 משתתפים, ובדק את Oralair מול פלסבו. התרופה הפחיתה את התסמינים בשיעור של 16%-30%. תופעות הלוואי הנפוצות במבוגרים הן גרד באוזניים, בפה ובלשון, נפיחות של הפה וחוסר נוחות בגרון. בילדים תופעות הלוואי הנפוצות הן גרד, נפיחות של הפה וחוסר נוחות בגרון. התרופה כוללת אזהרה לגבי תגובה אלרגית חמורה כולל אנפילקסיס.

Oralair מאושרת לשימוש מגיל 10 עד 65 שנים.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
FDA News release. FDA approves first sublingual allergen extract for the treatment of certain grass pollen allergies. 2014:2nd April.