יתר לחץ דם

היעדר תועלת מצריבת עורק הכליה כטיפול ליתר לחץ דם עיקש לטיפול

מחקר לא מצא תועלת ניכרת מביצוע צריבה של עורק הכליה כטיפול ליתר לחץ דם עיקש, יחסית לפרוצדורה מדומה

01.04.2014, 08:54

יתר לחץ דם עיקש לטיפול מוגדר כלחץ דם סיסטולי 140 מ"מ כספית ומעלה,למרות הצמדות לטיפול של 3 תרופות נוגדות לחץ דם לפחות, במינון אופטימלי, מתוכן תרופה אחת משתנת. בעבר, מחקרים לא מבוקרים הראו תועלת מביצוע דנרווציה ("צריבה") של עורק הכליה, באמצעות גלי רדיו, להפחתת לחץ דם עיקש. הפרוצדורה מבוצעת באמצעות צינתור, ומצויה בשימוש במדינות רבות בעולם.

במחקר זה, SYMPLICITY HTN-3, ביקשו חוקרים לבדוק את היעילות של צריבה של עורק הכליה במסגרת במחקר מבוקר מול ביצוע פרוצדורה מדומה.

535 חולים עם יתר לחץ דם עיקש לטיפול עברו רנדומיזציה ביחס של 2:1 לקבלת טיפול בצריבה של עורק הכליה, מול פרוצדורה מדומה. מטופלים לא ידעו לאיזו קבוצה השתייכו (סמיות בודדת). 6 חודשים לאחר ההתערבות, לחץ הדם ירד באופן משמעותי סטטיסטית בשתי הקבוצות יחסית ללחץ הדם בנקודת ההתחלה: ירידה של 14 מ"מ כספית 24± בקבוצת הצריבה וירידה של 12 מ"מ כספית 26± בקבוצת הביקורת (p<0.001 לשתי הקבוצות, בהשוואה לערכי הבסיס).

בהשוואה בין שתי הקבוצות לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית (הבדל של 2.4- מ"מ כספית; רווח בר סמך 95%; -6.9-2.12, P=0.26 לעליונות עם שוליים של 5 מ"מ כספית).

החוקרים מסכמים, כי לא נמצאה תועלת משמעותית מביצוע צריבה כלייתית בחולים עם יתר לחץ דם עיקש יחסית לביצוע פרוצדורה מדומה. הפרוצדורה נמצאה בטוחה ולא נרשמו תופעות לא רצויות בלתי-צפויות במהלך המחקר.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Bhatt DL, Kandzari DE, O’Neill WW, et al. A Controlled Trial of Renal Denervation for Resistant Hypertension. N Engl J Med. 2014:Published Online March 29th..

נושאים קשורים:  יתר לחץ דם,  דנרווציה כילייתית,  יתר לחץ דם עיקש,  SYMPLICITY HTN-3,  צריבת עורק הכליה,  מחקרים
תגובות
 
חיים
09.09.2014, 22:09

יתכן ששיטת הצריבה אינה אפקטיבית לסובלים מ"לחץ דם עיקש". אולם ייתכן שהשיטה כן אפקטיבית למקרים אחרים. ראוי לבחון מספר גדול של מטופלים.