חדשות

טלטלה במשרד הבריאות: פרופ' גמזו הודיע על פרישה מתפקיד המנכ"ל

פרופ' גמזו יפרוש ב-1 ביוני, בתום ארבע שנות כהונה מלאות; לפי דיווחים, הסיבה היא חילוקי דעות עם שרת הבריאות על אופי התפקיד

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, הודיע בסוף השבוע כי יסיים את תפקידו ב-1 ביוני. בהודעה, שפורסמה במשותף עם שרת הבריאות, יעל גרמן, אמר גמזו, שכיהן בתפקיד בארבע השנים האחרונות, כי לא יבקש להאריך את כהונתו ויפרוש כמתוכנן. "אחרי ארבע שנים אינטנסיביות של עבודה קשה וסוחטת מסביב לשעון", כתב גמזו, "אני עוזב בתחושת סיפוק מלאה. משאיר מאחוריי משרד חזק עם חזון ברור שתוכנית העבודה שלו סדורה לשנתיים הקרובות". שרת הבריאות הביעה הערכה רבה לתפקודו של גמזו.

""ידיעות אחרונות": גרמן לא אהבה את הדומיננטיות של גמזו, את הבולטות התקשורתית שלו ואת רצונו להתוות מדיניות ולא רק לבצע אותה"

לפי דיווחים בכלי התקשורת, מאחורי ההתפטרות וההודעה המשותפת ניצבים חילוקי דעות מהותיים בנושאים מקצועיים, "שהגיעו לנקודת אל חזור". לפי דיווח ב"ידיעות אחרונות" הבוקר (א'), גורמים במערכת הבריאות סיפרו, כי השניים לא הצליחו להסתיר את חוסר הכימיה ביניהם בחודשים האחרונים. שרת הבריאות, דיווח העיתון, לא אהבה את הדומיננטיות של גמזו, את הבולטות שלו בתקשורת ואת רצונו להתוות מדיניות ולא רק לבצע אותה. גמזו אמר לעיתון, כי "יש בינינו חילוקי דעות בריאים ועל השר לבחור את המנכ"ל המתאים לו".

בחודשים האחרונים שימש גמזו כחבר פעיל ב"וועדת גרמן" לחיזוק הרפואה הציבורית ולפי ההודעה ימשיך לייעץ לשרה בנושא. כמו כן ימשיך לייצג את ישראל בדירקטוריון הבריאות של ארגון ה- OECD. בהודעה על הפרישה אמרה גרמן, כי גמזו הוא מ"הטובים ביותר בשירות הציבורי, אדם משכמו ומעלה המקדיש עצמו לעבודה הציבורית. איש מקצוע, ומנהל בעל יכולות מנהיגות בלתי רגילות, חריצות וחוכמה".

פרופ' גמזו, רופא נשים ובעל תואר במשפטים, מחקר ומנהל עסקים, מונה לתפקד המנכ"ל על ידי סגן שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן, לאחר ששימש מנהל בית החולים הכללי במרכז הרפואי "איכילוב". במהלך כהונתו במשרד הבריאות ניהל את ההכנה והיישום של התוכנית האסטרטגית של משרד הבריאות ומערכת הבריאות לשנים הקרובות - שבמרכזה חיזוק הרפואה הציבורית. במהלך כהונתו גברה המגמה המתנגדת להפרטת שירותי הבריאות והחזרת שירותי הרפואה לאחריות המדינה, בכלל זה חלק משירותי בריאות התלמיד שהוחזרו למחוז הדרום.

גמזו הוביל מהלכים נגד התגברות הביטוחים הפרטיים ונגד הגידול באספקת שירותים רפואה מצד גורמים פרטיים. לדברי המשרד, פעל גמזו להבטחת איכות הרפואה, לשיפור התשתיות, בכלל זה משאבי כוח אדם, לשיפור התפקוד ורמת השירות שמעניק המשרד וחיזוק מעמדו כגורם יוזם, מוביל וכרגולטור. המשרד ציין, כי בתקופתו של גמזו הוקם מינהל האיכות והשירות, נקבעו תוכניות למדידת איכות ושירות במוסדות הרפואיים וקודמה הנגשת השירות למטופלים.

בתקופת כהונתו של גמזו הוכנסה רפואת השיניים לילדים לחוק הבריאות ובוצעה רפורמה בבריאות הנפש. המשרד ציין, כי חמש ועדות סל הבריאות בקדנציה של פרופסור גמזו זכו בתוספת מצטברת של מעל 1.5 מיליארד שקל וכאלף מיטות ליישום עד סוף 2015, מעל אלף תקני רופאים, מאות תקני אחיות ותוספת טכנולוגיות למערכת הבריאות הציבורית.

פרופ' גמזו נדרש להתמודד עם כמה משברים שפקדו את מערכת הבריאות בתקופתו. ביניהם: הסדרת הניהול בקופת חולים "מאוחדת", שביתת הרופאים והאחיות והמשבר הפיננסי בבית החולים "הדסה". פרופסור גמזו אמר, כי "בראש המשרד עומדים גורמי המקצוע הטובים ביותר במערכת וגם המבנה הארגוני איתן". בנוסף לתודות ששיגר לשרת הבריאות ולקודמה בתפקיד על הגיבוי ושיתוף הפעולה עמו, ציין פרופסור גמזו, כי חילופי המנכ"לים הצפויים בקרוב "יהיו מסודרים ומכובדים כדי להבטיח בה רצף ניהולי".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מנכ"ל משרד הבריאות,  יעל גרמן,  ועדת גרמן,  פרופ' רוני גמזו
תגובות
ירון
31.03.2014, 08:05

מדוע טלטלה? אף מנכ"ל לא נמצא לנצח ו 4 שנים זוהי אינה תקופה קצרה.
לכל אחד יש מחליף.

הכותרת סתם בומבסטית