חדשות

התפרצות מחלת חצבת בצפון מנהטן וברונקס

מחלקת הבריאות של ניו-יורק מדווחת על 16 מקרים של חצבת שאובחנו עד כה וקוראת לאוכלוסייה להתחסן; נעשים צעדים למנוע התפשטות בבתיה"ח

התפרצות חצבת נרשמת בשבועות האחרונות בצפון-מנהטן וברובע ברונקס בעיר ניו יורק, ועד כה אובחנו 16 מקרים - 7 מבוגרים ו-9 ילדים. 4 מהחולים אושפזו בבית חולים. תושבי ניו-יורק נקראים לבדוק את הסטטוס החיסוני שלהם, ולהתחסן אם לא חוסנו בעבר.

מחלקת הבריאות של העיר הדגישה שחצבת היא מחלה ויראלית מדבקת מאוד. הציבור נקרא, במקרה של חשד לחצבת, להתקשר לצוות הרפואי ולא להגיע למרפאות, כדי למנוע הדבקה.

תקופת הדגירה בחצבת נמשכת כ-10-12 ימים אחרי החשיפה, לאחריה ישנם כ-3 ימים של פרודרום –שיעול, נזלת, דלקת בלחמיות ו-Koplik Spots (נקודות אפורות-לבנות על המוקוזה הבוקלית). ולאחר מכן מופיעה פריחה. שלב הפריחה מלווה בחום גבוה. הפריחה מתחילה מהראש והצוואר ומתפשטת לשאר הגוף. הפריחה מחווירה באותו סדר (מלמעלה למטה) ביום השלישי לאחר הופעתה. כשהפריחה דוהה שכיח שמופיעים כתמים חומים על פני העור. בראשית המחלה יש רגישות לאור והחולה יעדיף להימצא בחושך.
המחלה מדבקת כ-5 ימים לפני הופעת הפריחה וכ-4 ימים לאחריה. ההדבקה טיפתית.

אחד מתוך כל 3 חולים מפתח סיבוכים. הסיבוכים כוללים דלקת ריאות ודלקת האוזן התיכונה, שניהם לרוב בשל זיהומים משניים, שלשולים, הפרעות בתפקודי כבד ואנצפליטיס במקרים נדירים. תינוקות מתחת לגיל שנה, מדוכאי חיסון ונשים הרות לא מחוסנות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכים.

החיסון נגד המחלה הוא חי-מוחלש וניתן בשתי מנות – אחת בגיל שנה והשניה בגיל 4-6 שנים. בישראל ניתן חיסון MMRV: חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח בגיל שנה ובכיתה א' (גיל 6).

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
NYC Health and Mental Hygiene. Press release. March 7, 2014

 

נושאים קשורים:  חדשות,  חצבת,  התפרצות חצבת,  ניו יורק
תגובות