חדשות

פיצוץ במו"מ עם רופאי הדסה על נושא הביטוח; הרופאים מאיימים לשבות

לאחר קבלת תביעות משפטיות נגד רופאים, מאיים הוועד לחדש את העיצומים אם סוגיית ביטוח הרשלנות הרפואית לא תוסדר ביממה הקרובה

המשא ומתן בין הנהלת המרכז הרפואי "הדסה" בירושלים לבין הרופאים בבית החולים עלה אמש על שרטון, בשל מחלוקת חריפה בנושא ביטוח הרשלנות הרפואית. הנושא טרם הוסדר ושני הצדדים מנהלים על כך משא ומתן בשבועות האחרונים, עוד לפני שבית המשפט המחוזי בירושלים החליט לאשר את הקפאת ההליכים לבית החולים. הרופאים איימו לחדש את השביתה אם הסוגייה לא תיפתר ביממה הקרובה. טרם נקבעה פגישת משא ומתן נוספת.

הבוקר (יום ד') הגיב על כך יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאונד אידלמן: "במצב כזה המדינה חייבת לתת רשת ביטחון לרופאים. אנחנו מנהלים דיונים קדחתניים במטרה להסדיר באופן מיטבי את עניין האחריות המקצועית. עולה אי-ודאות בתחום כל כך רגיש כמו ביטוח אחריות רפואית. אנחנו פועלים במטרה למנוע חשיפת רופאים במקרים של תביעות עתידיות. החלטת בית המשפט שלא ניתן לתבוע רופאים בתקופת הקפאת ההליכים (בהדסה) היא פריצת דרך, אך יש להבטיח שגם לאחר תקופת ההקפאה, הרופאים יהיו מוגנים מפני תביעות".

ד"ר אידלמן שיגר מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו וסגן הממונה על התקציבים באור, משה בר סימן טוב, עם העתקים לשרת הבריאות ולאישים נוספים, בו הדגיש את אחריות המדינה לעניין הביטוחי של רופאי הדסה. בין השאר, נכתב בו: "בית החולים הדסה הגיע להקפאת הליכים, כאשר המדינה לא עשתה את המוטל עליה כדי למנוע זאת. לא היה בעבר מצב שבו בית חולים בסדר גודל של הדסה, נמצא על סף סגירה. זהו, קודם כל, ביטוי לשחיקת תקציב הבריאות במדינה, ועל המדינה להתבייש בכך. בנסיבות אלה צפים ועולים ליקויים בביטוח האחריות המקצועית ברפואה. יש להבהיר שוב: רופאי הדסה לא יוכלו להמשיך ולטפל בחולים ללא ביטוח אחריות מקצועית הולם" (להורדת המכתב המלא לחצו כאן)

המשא ומתן בין רופאי הדסה להנהלה נקטע אמש לאחר שביממה האחרונה, כך הודיעו הרופאים, הוגשו תביעות משפטיות נגד כמה מהם. הנהלת הדסה הבהירה בתגובה כי טרם הוסדר נושא הביטוח, כפי שקבע בית המשפט המחוזי. בתגובה לכך איימו רופאים בכירים במספר מחלקות לנטוש את בית החולים.

"מתוך מחויבות לחולים המאושפזים ולמבקרים במחלקות החוץ החליטו רופאי הדסה שלא לפתוח בשביתה מיידית עוד בלילה הקודם", הודיעו הרופאים.

ועדי הרופאים בהדסה מסרו: "הלילה התברר כי הביטוח שהנהלת בית החולים מעמידה לרופאים הוא משענת קנה רצוץ. בית המשפט קבע כי הרופאים בהדסה לא יכולים להמשיך ולעבוד כשהם חשופים בפני תביעות. על מנת שנוכל להמשיך ולנהל מו"מ, אנו דורשים כי המדינה תהיה ערבה להסדרת הביטוח בפני תביעות נגד הרופאים".

שביתת רופאי הדסה הסתיימה בחודש שעבר, אחרי שבועיים שבהם הם עבדו במתכונת שבת בלבד. חזרתם לעבודה סדירה התאפשרה אחרי ששופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דויד מינץ, נענה לבקשת הנהלת בית החולים והרופאים, והורה להרחיב את פוליסת הביטוח של הרופאים כדי שיהיו מוגנים מפני תביעות רשלנות רפואית.

הנהלת הדסה הסכימה לרכוש פוליסת ביטוח חדשה בהתאם לדרישת הרופאים. ועדי הרופאים וההסתדרות הרפואית קיימו התייעצויות בנושא הזה לקראת מו"מ להשגת הסכמה מול הנהלת הדסה, אבל כאמור המגעים עלו אמש על שרטון והבוקר (יום ד') לא ברור עדיין מתי יתחדשו.

נושאים קשורים:  חדשות,  תביעת רשלנות רפואית,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  המשבר ב"הדסה",  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות