גרבי לחץ

היעדר תועלת מגרבי לחץ במניעת post-thrombotic syndrome

מחקר מצא, כי בהשוואה לגרבי פלסבו, שימוש במשך שנתיים בגרבי לחץ אלסטיות לא הביא להפחתת היארעות סיבוך זה של פקקת ורידים עמוקה

11.03.2014, 08:51

הניסויים שהדגימו עד כה את התועלת מגרבי לחץ אלסטיים (elastic compression stockings‏, ECS) במניעת תסמונת בתר-פקקתית (Post-thrombotic syndrome‏, PTS) לאחר פקקת ורידים עמוקה (deep venous thrombosis‏, DVT) סבלו ממספר משתתפים קטן והיעדר השוואה לפלסבו. ניסוי רב-מרכזי חדש מארה”ב וקנדה, שהתפרסם בגיליון האחרון של כתב העת The Lancet, בחן את יעילות אמצעי זה במניעת PTS, בהשוואה לפלסבו.

בשנים 2004-2010 הוגרלו באופן כפול-סמיות 806 חולים שסבלו מ-DVT קריבני (פרוקסימלי) להשתמש ב-ECS‏ (410 מוגרלים) או גרבי פלסבו (396 מוגרלים) במשך שנתיים. מהניסוי הוצאו אלו עם הוריית נגד או חוסר יכולת להשתמש ב-ECS, תוחלת חיים קצרה משישה חודשים, ריחוק גיאוגרפי שהקשה על המעקב או שטופלו בתחילה בעזרת תרומבוליזה.

היארעות נקודת הסיום העיקרית, הופעת PTS לאחר 6 חודשים או יותר לפי קריטריוני Ginsberg (כאב ונפיחות במשך יותר מחודש), נמצאה גבוהה יותר דווקא בקבוצת הטיפול (14.2% במשתמשי ECS לעומת 12.7% בקרב משתמש פלסבו) אם כי לא באופן מובהק (יחס סכנה מותאם [hazard ratio adjusted] למרכז המחקר: 1.13; רווח בר-סמך של 95%: 0.73-1.76; P=0.58). ניתוח סטטיסטי לפי-פרוטוקול של נתוני המשתתפים שהשתמשו בגרביים באופן תדיר העלה ממצאים דומים.

לאור היעדר התועלת מגרבי לחץ אלסטיים במניעת הופעת PTS קובעים החוקרים כי הממצאים אינם תומכים בשימוש באמצעי זה לאחר פקקת ורידים עמוקה.

מקור:
Kahn SR, Shapiro S, Wells PS, et al. Compression stockings to prevent post-thrombotic syndrome: a randomised placebo-controlled trial. The Lancet [Internet] 2013 [cited 2014 Mar 7];Available from:

נושאים קשורים:  גרבי לחץ,  פקקת ורידים עמוקה,  תסמונת בתר-פקקתית,  Post-thrombotic syndrome‏,  מחקרים
תגובות