חדשות

כנס מדעי של רופאי המשפחה יוקדש ל"הימנעות מאבחון וטיפול יתר"

"רפואה בהפרזה גורמת פעמים רבות לנזקים" יודגש בכנס, הראשון שמוקדש לנושא בישראל; שרת הבריאות ויו"ר הר"י ייטלו חלק באירוע

"רפואה בהפרזה: הימנעות מאבחון יתר וטיפול יתר" - זו כותרת הכינוס המדעי השנתי של איגוד רופאי המשפחה, שיתקיים ב-19 במארס במלון "דן פנורמה" בתל-אביב. את האירוע יפתחו שרת הבריאות, יעל גרמן, ויושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן. יו"ר הכנס הוא ד"ר אנדרה מטלון ויו"ר הוועדה המדעית היא ד"ר ענת גבר. בכנס יוצגו עבודות מחקר שנעשו באחרונה במחלקות רפואת משפחה בישראל.

יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופסור שלמה וינקר, מסר כי האיגוד הוא הראשון מקרב איגודי הרופאים בישראל שיקדיש כנס מיוחד לנושא אבחון יתר וטיפולי יתר, שהחל לתפוס תאוצה בארה"ב ובהדרגה מעניין את כל הקהילה הרפואית העולמית.

"פעמים רבות, רפואה בהפרזה גורמת את ההיפך מהכוונה המקורית. היא יכולה ליצור טיפולים מיותרים שלא רק שאינם מועילים אלא אף יכולים לגרום לנזק. יש אנשים שחשופים שלא לצורך וללא שום תועלת לנזקים אפשריים של הטיפול הלא נחוץ. הרפואה בהפרזה באה לידי ביטוי בין היתר באבחון מוקדם של מחלות שכנראה לעולם יתפתחו לכדי גרימת נזק", ציין פרופסור וינקר. "לא תמיד הרפואה העודפת מועילה. במקרים רבים היא מזיקה, וכך יכולים רופאים ומטופליהם להיגרר לבדיקות מיותרות וחלקן אף פולשניות, לנזקים מחשיפה לקרינה בצילומים ובדיקת CT, לחרדה ולתחושת אי הוודאות המתלוות לחשש מפני מחלה קשה".

ד"ר ענת גבר ציינה, כי המודעות למצבים שבהם קיימת "רפואה בהפרזה" הולכת וגוברת בעולם הרפואה. "אנחנו בתחילת גל שיילך ויתעצם, מבחינת המודעות הרפואית והציבורית. בעיתונים הרפואיים המובילים בעולם כבר מדברים על תופעת אבחון היתר - אבחון מוקדם של מחלות שאמנם קיימות, אך לעולם לא יתפתחו ולא יגרמו לסימפטומים. האבחון חושף את המטופל לנזקי טיפול במחלה, מבלי שתהיה לו כל תועלת מהטיפול עצמו. אנחנו, ברמת הרופא הבודד וברמה הציבורית, צריכים להקדיש לנושא הזה מחשבה ותשומת לב רבה. להימנע מבדיקות שאינן מומלצות ולספק למטופלים אינפורמציה מדויקת על היתרונות והחסרונות שבביצוע בדיקות שונות כדי שיוכלו לקבל החלטות מושכלות".

לאירוע אמורים להגיע 30 אורחים מחו"ל. שתי הרצאות הפתיחה יינתנו בידי שני רופאים-חוקרים מובילים בארה"ב: ד"ר ליזה שוורץ וד"ר סטיבן וולושין, שמחקריהם עוסקים בסוגיית מניעת אבחון יתר וטיפולי יתר.

נושאים קשורים:  חדשות,  בדיקות סקר,  פרופ' שלמה וינקר,  אבחון יתר,  טיפול יתר,  האיגוד לרפואת משפחה בישראל,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות