חדשות

מחקר אמריקאי: הסטטוסקופ הוא מדגרה של מושבות חיידקים אלימים

מחקר של "מאיו קליניק": דיאפרגמת הסטטוסקופ מזוהמת כמו כריות האצבעות, אך רופאים לא מחטאים אותה בתדירות שבה הם שוטפים את ידיהם

מחקר חדש, שעליו דיווח כתב העת של "מאיו קליניק", מצא כי הסטטוסקופ עלול לשמש בית גידול לחיידקים מסוכנים, עמידים לאנטיביוטיקה, ועל ידי כך להפיץ מחלות וזיהומים. רוב הרופאים שראיינו עורכי המחקר הודו, כי אינם טורחים לחטא את המכשיר לפני הפנייה למטופל הבא. בסטטוסקופ גם משתמשים מדריכי כושר ושיקום, המודדים לחץ דם למשתקמים.

המחקר טוען, כי הסטטוסקופ הוא האזור המזוהם ביותר אצל הרופא שבא במגע עם מטופל – למעט כריות האצבעות בכפות הידיים.

במחקר נכללו 83 גברים ונשים שעברו בדיקה בידי רופאיהם, תוך שימוש בכפפות סטריליות ובסטטוסקופ סטרילי. אחרי כל בדיקה בדקו החוקרים את רמות החיידקים שעל המכשיר ועל הכפפות. באופן מיוחד אותרו חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה. הממצאים הראו, כי הדיאפרגמה של הסטטוסקופ המוצמדת לגוף המטופל מזוהמת יותר מכל אזור בידיו של הרופא, מלבד קצות האצבעות. בחלק זה של המכשיר נמצאו מושבות חיידקים רבות, במדה שהפתיעה את החוקרים. גם צוואר הסטטוסקופ נמצא מזוהם בשל מגע ידיו של הרופא.

עורכי המחקר הדגישו בדיווחם, כי בעקבות תוצאות אלו על הרופאים לוודא חיטוי של הסטטוסקופ לפני כל בדיקת מטופל ולהתייחס למכשיר באותה מידת חשיבות כמו לחיטוי ולשטיפת ידיים.

ראש צוות החוקרים, ד"ר דידייה פיטט, אמר: "הסטטוסקופים בהם משתמשים הרופאים פעמים רבות ביום באים במגע ישיר עם עורם של המטופלים, שעלול לשמש בית גידול לחיידקים רבים, לרבות MRSA העמיד לאנטיביוטיקה. בהיבט הזיהומי, הסטטוסקופ הוא שלוחה של יד הרופא, ולכן הוא צריך להיות מחוטא בכל פעם שהרופא עובר מחולה לחולה".

מחקר קודם שנעשה בארה"ב מצא, כי 1 מכל 5 סטטוסקופים בהם משתמשים רופאי בתי חולים מזוהם בחיידקים אלימים. החוקרים מבית החולים "גריידי ממוריאל" באטלנטה נטלו דגימות מ-84 סטטוסקופים של רופאים שנבחרו באורח אקראי בבתי חולים שונים. במעבדות בוצעה לדגימות תרבית וכך נתגלו חיידקים אלימים, לרבות סטרפטוקוקים.

חיטוי סטטוסקופ בדרך הפשוטה ביותר - גזה טבולה באלכוהול - הדגים צניחה מיידית במספר מושבות החיידקים: מ-200 במוצע לסטטוסקופ, עד ל-0.

עשרה רופאים מסרו בראיונות עם החוקרים כי הם נוהגי לחטא את הסטטוסקופ במעבר מחולה לחולה, אבל 35 דיווחו שהם מנקים את המכשיר פעם ביום ו-30 - אחת לשבוע. שבעה דיווחו שהם מנקים אותו פעם בחודש ושניים - שמעולם לא ניקו את המכשיר.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  חיידק אלים,  MRSA,  היגיינה,  חיטוי,  סטטוסקופ,  זיהומים בבתי חולים
תגובות