חדשות

מנכ"ל רמב"ם: "תקצוב המחקר הרפואי על ידי הממשלה הוא לעג לרש"

פרופ' רפי ביאר אמר את הדברים בכנס להנדסה ביו-רפואית שקיים הטכניון; לדבריו, "משרד האוצר אינו מבין את חשיבותו של המחקר הרפואי"

"התקציב הממשלתי השנתי למחקר רפואי בישראל - 7 מיליון שקלים – הוא לעג לרש"; כך אמר מנכ"ל המרכז הרפואי "רמב"ם", פרופסור רפי ביאר, בכנס השנתי להנדסה ביו-רפואית שהתקיים בשבוע שעבר בפקולטה לרפואה בטכניון. בכנס נטלו חלק נציגים מהקהילה הרפואית ומהאקדמיה, כמו גם יזמים ומהנדסים מהתעשייה הביו-רפואית.

מימין: פרופ' פרץ לביא, פרופ' רפי ביאר, ראש יונה יהב, ראש עיריית חיפה יונה יהב (צילום: הטכניון)

מימין: פרופ' פרץ לביא, פרופ' רפי ביאר, ראש יונה יהב, ראש עיריית חיפה יונה יהב (צילום: הטכניון)

נשיא הטכניון: "האתגר המרכזי שלנו כיום הוא להדוף את הגל שמובילים המתנגדים לניסויים בבעלי חיים"

"לצערי", אמר פרופסור ביאר, "משרד האוצר איננו מבין למה נחוץ מחקר רפואי, ומדוע 'מגדל המחקר והתגליות' שאנחנו מקימים אצלנו (בקמפוס רמב"ם בחיפה) הוא פרויקט חיוני". פרופסור ביאר מתח ביקורת על "הרגולטור המפריע לעריכת ניסויים קליניים שנמשכים כאן שנתיים במקום שלושה חודשים". הוא ציין כי עקב כך חוקרים בורחים מישראל כדי לבצע ניסויים בהודו ובגרמניה.

נשיא הטכניון, פרופסור פרץ לביא, אמר בכנס: "האתגר המרכזי שלנו כיום הוא להדוף את הגל שמובילים המתנגדים לניסויים בבעלי חיים. אם הקבוצה הצעקנית הזו תמשיך בקמפיין שלה בלי תגובה הולמת, יבוא הקץ למחקר הרפואי בכלל, ולפיתוחן של טכנולוגיות רפואיות בפרט. המתנגדים לניסויים, המשתלחים בחוקרים ופוגעים במחקר הרפואי, הפכו לקבוצה דומיננטית מאוד בתקשורת. המשימה שלנו היא להבהיר לציבור שהמחקר בבעלי חיים מציל חיי אדם, פשוט כך".

דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון, פרופסור אליעזר שלו, אמר: "כפי שהנדסה ביו-רפואית איננה אפשרית בלי רפואה, גם רפואה איננה אפשרית בלי הנדסה ביו-רפואית. כיום, עיקר ההתקדמות ברפואה מתבטאת בפיתוחים הנדסיים ובהתקדמות במדעים המדויקים. הטכניון, כמוסד טכנולוגי מוביל שבו גם פקולטה לרפואה, הוא מקום אידיאלי לפיתוחו של החיבור הזה".

דיקן הפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון, פרופסור אמיר לנדסברג, אמר כי החיבור בין הנדסה למדעי החיים ולרפואה מהווה מנוע צמיחה בכלכלה, באקדמיה, בחברה וברפואה. על-פי תחזית שפורסמה בארה"ב, ציין, תחום זה צפוי להציג צמיחה של כ-60% בעשור הקרוב.

נושאים קשורים:  חדשות,  הפקולטה לרפואה בטכניון,  פרופסור אליעזר שלו,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  הנדסה ביו-רפואית,  פרופ' רפי ביאר,  פרופ' פרץ לביא
תגובות