חדשות

מטופלים החשים כי רופאיהם ביקורתיים כלפיהם מצליחים פחות לרזות

כך מצא מחקר שנערך ב"ג'ונס הופקינס" בקרב הסובלים ממשקל-יתר; "על הרופא לקיים שיחה באווירה נאותה ולא שיפוטית כלפי המטופל"

מחקר שנעשה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת "ג'ונס הופקינס" מצא, כי מטופלים בעלי משקל עודף ומשקל-יתר, שחשים כי הרופאים שלהם ביקורתיים כלפיהם לגבי מידות גופם, נוטים יותר מאחרים לנסות לרזות - אך סיכוייהם להצליח בכך נמוכים יותר. המחקר התפרסם בשבוע שעבר במהדורה המקוונת של כתב העת Preventive Medicine.

עורכי המחקר התמקדו בגישתם של רופאי משפחה וקהילה (רפואה ראשונית) וציינו שעל הרופאים לחדול מהגישה השלילית שהם מפגינים לעתים קרובות כלפי מטופלים בעלי משקל-יתר. "פגישות בין רופא למטופל, שבהן חש המטופל גישה שלילית כלפיו מצד רופאו בכל הקשור למשקל ומידות הגוף שלו, עשויים אמנם להגביר ניסיונות לרזות אבל אלו אינם מתורגמים להצלחה", כתבה מובילת המחקר, פרופסור קימברלי גודזון מהמחלקה לרפואה פנימית. לדבריה, "המצב האידיאלי הוא שהרופא יקיים שיחה עם מטופל בנושא זה, מבלי שהוא יחוש שהרופא ביקורתי ושיפוטי כלפיו".

המחקר התבסס על סקר באינטרנט, בהשתתפות 600 בוגרים עם BMI גדול מ-25, המבקרים באופן שגרתי אצל רופאי המשפחה שלהם. הנבדקים נשאלו אם בשנה החולפת חשו כי הרופא ביקורתי ושיפוטי כלפיהם, בגלל משקלם וממדי גופם. 21% מהם השיבו כי אמנם חשו כך; 96% מקרב אלו שדיווחו על גישה ביקורתית מצד הרופא גם דיווחו כי ניסו להפחית במשקל בשנה החולפת. זאת, לעומת 84% מקרב אלו שלא חשו גישה ביקורתית מצד הרופא המטפל שלהם. ואולם, רק 14% מאלו שחשו שהם מהווים יעד לביקורת מצד הרופא הצליחו לרדת כ-10% במשקל גופם, לעומת שיעור הצלחה של 20% בקרב אלו שלא חשו זאת.

לקריאה נוספת בנושא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  יחסי רופא חולה,  השמנת יתר,  הרזיה,  משקל יתר
תגובות
 
יוסי
25.02.2014, 16:32

זה נכון גם לטיפולים רבים אחרים: אצל רופא אנושי ואמפתי המטופלים יקפידו יותר על הוראותיו ומין סתם הטיפול תצליח יותר !( ולהפך: אותו טיפול יצליח פחות אצל רופא ללא התכונות הנ"ל ...)