אוטיזם

איגוד השיניים בארה"ב ממליץ לצחצח שיני ילדים במשחה עם פלואוריד

ההמלצות מנוגדות להוראה קודמת, לפיהן יש להשתמש במשחה המכילה פלואוריד רק מגיל שנתיים ולפני כן לצחצח שיניים במים

24.02.2014, 11:16

על מנת למנוע עששת והתפתחות של חורים בשיניים, ממליץ איגוד השיניים האמריקאי להתחיל לצחצח את שיני הילדים מבקיעת השן הראשונה במשחה המכילה פלואוריד. האיגוד מתבסס בהמלצותיו, בין היתר, על תוצאות של סקירה שיטתית של מחקרים שפורסמה בעיתון האיגוד ובחנה יעילות ובטיחות של שימוש במשחות שיניים מכילות פלואוריד בילדים. לפי הסקירה, צחצוח שיניים במשחות מכילות פלואוריד יעיל במניעת עששת.

שימוש במשחות מכילות פלואוריד עלול לגרום לפלואורוזיס, המתבטא בכתמים על פני השיניים. הסיכון לפלואורוזיס עולה ככל שריכוז הפלואוריד במשחה גבוה יותר, וכן אם מצחצחים פעמיים ביום לעומת פעם ביום, כך לפי הסקירה. האיגוד ממליץ לכן להשתמש בכמות משחה השווה לגרגר אורז כאשר מצחצחים שיניים לילדים עד גיל 3 שנים, ומעל גיל 3 להשתמש בגודל של גרגר אפונה. כמו כן, יש ללמד ילדים לירוק את המשחה ברגע שהדבר אפשרי. לא נבדקו סיכונים אחרים הקשורים לשימוש בפלואוריד.

יש לציין שפלואוריד הוסף באחרונה לרשימת החומרים הנוירו-טוקסיים ההתפתחותיים – חומרים הפוגעים בהתפתחות הנוירולוגית התקינה של ילדים, כך לפי סקירה המתפרסמת בכתב העת LANCET.

נראה, כי שכיחותן של הפרעות נוירוהתפתחותיות כגון אוטיזם, הפרעת קשב ריכוז, דיסלקציה ופגיעות קוגניטיביות אחרות נמצאת בעלייה ברחבי העולם. החוקרים גורסים כי חשיפה לחומרים נוירו-טוקסיים היא גורם עיקרי לעלייה זו. בעבר פירסמו החוקרים רשימה של חמשה חומרים נוירוטוקסיים, ביניהם עופרת, טולואן וארסן. בסקירה עדכנית זו נוספו 6 חומרים נוספים, ביניהם פלואוריד. הסוקרים התבססו על מחקרים שמקורם בסין, במסגרתם חשיפה לפלואוריד כתוצאה מהפלרת מי השתייה גורמת לירידה ב-IQ. דרושים מחקרים נוספים על מנת לקבוע קשר ריכוז-תגובה. חשוב להדגיש, שלא מדובר במחקרים שבדקו חשיפה לריכוזים שמצויים במשחות השיניים.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
ADA Press release. Feb 10, 2014.

נושאים קשורים:  אוטיזם,  הפרעת קשב-ריכוז,  התפתחות,  פלואוריד,  בריאות הפה,  משחת שיניים,  איגוד השיניים האמריקאי,  מחקרים
תגובות