חדשות

משרד הבריאות אישר: תיתכן תרומת כליה גם מנפטרים מדום לב

ההנחיות החדשות התפרסמו במסגרת חוזר מנכ"ל; נוגעות לתרומות מנפטרים שעברו דום לב קבוע לאחר החייאה שלא צלחה בדרך או בחדר מיון

משרד הבריאות פירסם אתמול (יום א') הנחיות חדשות המאפשרות לחולים, בתנאים מסוימים, לקבל תרומת כליה מאדם שנפטר וסיבת מותו נקבעה כ"דום לב". מטרת ההנחיות החדשות היא להרחיב את אפשרויות השתלת האיברים הנתרמים בארץ, ולצמצם את הפער בין מספר האיברים הזמינים להשתלות לבין רשימת החולים הממתינים.

בשלב ראשון יבוצע המהלך כפיילוט בכמה בתי חולים בארץ המתמחים בהשתלות. ההנחיות פורסמו במסגרת חוזר מנכ"ל, בו נכתב כי כי מרכזים רפואיים רבים ברחבי בעולם החליטו באחרונה לחדש את השיטה של נטילת איברים מתורמים שנפטרו לאחר דום לב, ולהשתילם בחולים הממתינים. זאת, בנוסף לדרך המקובלת של קצירת איברים אחרי קביעת מוות מוחי של התורם.

על פי ההנחיות, נטילת איבר מנפטר תהיה רק לאחר הפסקה בלתי הפיכה של פעימות ליבו (מכונה "תרומה מנפטר ללא לב פועם"). על התורם להביע, במהלך חייו, את רצונו לתרום את איבריו לאחר מותו, או שבני משפחתו יביעו הסכמה לכך סמוך לקביעת המוות.

תרומת כליה מנפטרים מדום לב תתאפשר בתנאי שהנפטרים עברו דום לב קבוע, לאחר החייאה שלא צלחה בחדר המיון או בדרך לבית החולים. התורמים יהיו רק בטווח הגילים 55-10, ללא מחלות רקע שאינן מאפשרות תרומת איברים.

הליך שימור האיברים של התורם המת יחל לאחר שהתברר שהנפטר הסכים לתרום איבריו, או שמשפחתו הביעה הסכמתה לתרומה. הקצאת הכליות תעשה בהתאם להחלטת ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות. ברשימת הממתינים לתרומת איברים להשתלה בישראל נמצאים כיום כ-1,000 חולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  השתלת איברים,  המרכז הלאומי להשתלות,  חוזר מנכ"ל,  תרומה מהמת,  קצירת איברים
תגובות
 
ד"ר אייליג ישראל
17.02.2014, 16:29

האם מי שהוא ממשרד הבריאות ניסה לדבר עם משפחה לאחר החייאה של בן משפחה שלא צלחה. ועוד ביציאה מחדר הלם או חדר ניתוח ?
האם מי שהוא חשב היכן ישמרו ומי יטפלו בגופת הנפטר עד להשתלה ?
חבל שמשרד הבריאות לא חושב לפני שמוציא הנחיות שכמעט בטוח אינן ניתנות לביצוע. אבל תמיד אשמח שהם יגיעו לביה"ח לדבר עם בני המשפחה הכואבים וכועסים.