חדשות

מתמחים ב"הדסה": "שכבת רופאי העתיד עומדת בפני היעלמות"

הנהלת "הדסה", נציגי הוועדים והנאמנים שמינה ביהמ"ש נפגשו הערב לראשונה בתל אביב; לא הושגה הסכמה, העיצומים בבית החולים יימשכו

רופאים מתמחים במחלקת נשים בבית החולים "הדסה" הר הצופים שלחו היום (חמישי) מכתב דחוף למנכ"ל, אביגדור קפלן, ובו פירטו את חששם מעתידו הרפואי של בית החולים, "הנראה לנו כשחור משחור", וביקשו ממנו להתחשב בסוגיית הרופאים המתמחים במסגרת פתרון עתידי.

"כבר כעת יש מתמחים לא מעטים שהחלו לגשש בבתי חולים אחרים...הם נענים בתשובות חיוביות ומוצעים להם תנאים מפתים"

"כאשר אנחנו מביטים בעין מפוכחת על הנעשה בהדסה", כתבו המתמחים, "נראה כי אין מנוס מקביעה שללא שינוי מהותי ומשמעותי - שכבת דור רופאי העתיד של הדסה עומדת בפני סכנת היעלמות". עוד כתבו הרופאים המתמחים: "בהינתן כי בחודשים הקרובים (אם לא למעלה מכך), הדסה תמשיך להיטלטל כספינה העומדת לטבוע, בטרם תגיע לחוף מבטחים, הדבר ייצור תגובת שרשרת שלילית שלא רק תמנע את הגעתם של מתמחים עתידיים (כולל כאלו שכבר סיכמו את הגעתם להדסה), אלא אף תבריח במוקדם או במאוחר את מרבית שדרת המתמחים ובכל המחלקות, אל עבר בתי חולים אחרים המשוועים להגעתם".

בהמשך המכתב מפרטים המתמחים את התחזית שלהם לצפוי בבית החולים בתקופת ההקפאה: "כשלא צפויה הגעת מתמחים חדשים למחלקות השונות, כל העבודה הקלינית הקשה וה"שחורה" תמשיך ליפול על כתפיהם של המתמחים הוותיקים שבמחלקות. אלו ייפגעו מכך באופן משולש: א. עבודה קשה ומאומצת יותר מהרגיל. ב. תשלום חלקי במשכורות ובזכויות הסוציאליות. ג. והפגיעה אולי החמורה מכולן- השפעה ישירה על איכות ההתמחות, שמשמעותה במציאות הזאת היא מצוקת כוח אדם אדירה ומחסור ברופאים מתמחים!".

המתמחים קוראים לקפלן לקחת בחשבון את המצוקה הצפויה, "אחרת ניתן יהיה להכריז סופית ובצער רב על מותה של רפואת הדסה". את המכתב יזם ד"ר יונתן שוסהיים, המתמחה כעת במחלקת נשים ויולדות של הדסה הר הצופים, יחד עם עוד מתמחים במחלקתו. בית החולים הדסה, על שתי שלוחותיו, מעסיק עשרות רופאים מתמחים.

במקביל, הנהלת "הדסה" ונציגי ועדי הרופאים ועובדי בית החולים קיימו הערב (חמישי) בתל-אביב פגישה ראשונה עם הנאמנים מטעם בית המשפט, בהשתתפות יו"ר האיגוד המקצועי בהסתדרות הכללית. הצדדים לא הגיעו להסכמות על הפסקת העיצומים במוסדות הרפואיים של הדסה בירושלים. הנהלת הדסה הודיעה, כי בכוונתה לשלם רק 90% מהשכר - באופן דיפרנציאלי.

ההסתדרות הרפואית והוועדים דרשו צעדים בוני אמון, לפני שהם מסיימים את השביתה. בכלל זה, דרשו הבהרה מיידית בנוגע לכיסוי הביטוחי של רופאי הדסה, שמירת זכויותיהם הפנסיוניות וגורל כספי הקרנות.

להלן מכתב המתמחים במלואו:

"אנו, מתמחי ומתמחות מחלקת נשים בהדסה הר-הצופים פונים אליך (המנכ"ל ד"ר אביגדור קפלן – ד.א.) ומבקשים להסב תשומת ליבך לנקודה קריטית שאיננה מקבלת את תשומת הלב הראויה בכל הדיונים אודות הדסה ועתידה המתקיימים בימים האחרונים.

לסיקור המלא של המשבר ב"הדסה"

"מבלי להיכנס כלל לכל השאלות, החשובות לכשעצמן, אודות מצבו המדויק של המוסד, מה הוביל לכך ומהן הדרכים הראויות להוצאת הדסה מהמשבר הנוראי שבו היא מצויה - אנו חוששים מעתידו הרפואי של בית החולים הנראה לעינינו עתה כשחור משחור.

"כל אחד ואחת מאיתנו בחר להתמחות בבית החולים הדסה מתוך בחירה מושכלת ורצון אישי עז להתמחות דווקא בבית החולים הזה ולא במקום התמחות אחר. וזאת הגם שלרובנו המוחלט היו הצעות התמחות מבתי חולים אחרים. החלטה זו מקורה במניעים רבים ומגוונים, ובהם: השכלתנו וחינוכנו הרפואי כסטודנטים לרפואה במוסד, וההבנה עד כמה עתיד הרפואה וההוראה טבועות בו. השאיפה למצויינות מקצועית, היכולת להתפתח אקדמאית ומחקרית ועוד כיוצא באלו.

"אין כל ספק כי מניעים אלו הם שעמדו בבסיס החלטת כל מתמחי הדסה, בכל המחלקות הרפואיות ב-2 בתי החולים (עין כרם והר הצופים) והם שאפשרו את יצירת דור העתיד של רופאי בית החולים הזה, אלו שיהיו הבכירים בעוד מספר שנים.

"עתה, כשמביטים בעין מפוכחת על הנעשה בהדסה, נראה כי אין מנוס מקביעה כי ללא שינוי מהותי ומשמעותי, שכבת רופאי העתיד של הדסה עומדת בפני סכנת היעלמות. קביעה קיצונית זו נסמכת על קריאה מושכלת של מפת ההווה והעתיד הקצר והרחוק.

"זו איננה קריאת השכמה עתידית. זוהי קריאת השכמה בהווה... אם לא תענה בהקדם, תגרום לכך שבעוד תקופה לא ארוכה יגלו מנהלי המחלקות שהם נותרו במערכה ללא מתמחים"

"בהינתן כי בחודשים הקרובים (אם לא למעלה מכך), הדסה תמשיך להיטלטל כספינה העומדת לטבוע, טרם הגיעה לחוף מבטחים שליו, הדבר ייצור תגובת שרשת שלילית שלא רק תמנע את הגעתם של מתמחים עתידיים (כולל אלו שכבר סיכמו הגעתם להדסה), אלא אף תבריח במוקדם או במאוחר את מרבית שדרת המתמחים בכל המחלקות, אל עבר בתי חולים אחרים המשוועים להגעתם.

"המציאות מלמדת כי בהתקיים מצב הקפאת ההליכים, יקרו הדברים הבאים:
1. המשכורות ישולמו בחלקן (עד 90% אם להסתמך על דיווחי התקשורת בעניין), וכך שאר ההפרשות לקופות הפנסיה וההשתלמות השונות (שגם כעת לא ברור האם גם הן נפגעו בכל השנים שאנו בהדסה).
2. העבודה הקלינית תמשיך להתקיים במלואה ואולי אף יותר מכך, במטרה להגדיל רווחים ותשואות לצמצום הפערים הכספיים והגרעון המתמשך.

"במצב הזה, אין באופק הנראה לעין (לפחות בשנתיים הקרובות!) יכולת אפילו לדמיין מתמחה ראוי שישקול להעלות על דעתו לבוא להתמחות בהדסה בתנאים הללו. משמעותם עבודה קלינית קשה ב-100% מאמץ, ותגמול חלקי ולא מספק, בעוד שבמקומות האחרים יציעו להם ביטחון כלכלי מסודר, הבטחת כל הזכויות והתנאים, ועתיד בטוח עם קרקע יציבה לכל אורך מסלול ההתמחות.

"זו לא תהיה הפרזה לטעון כי במצב הזה, אם יגיע להדסה מתמחה, יהיה בהחלט מקום לחשוד בו כי שפיותו מוטלת בספק רב. כשזהו המצב, וכשלא צפויה הגעת מתמחים חדשים למחלקות השונות, כל העבודה הקלינית הקשה וה-"שחורה" תמשיך ליפול על כתפיהם של המתמחים הוותיקים במחלקות. והם ייפגעו מכך באופן משולש:

א. עבודה קשה ומאומצת יותר מהרגיל. ב. תשלום חלקי הן במשכורות והן בזכויות הסוציאליות. ג. הפגיעה אולי החמורה מכולן - השפעה ישירה על איכות ההתמחות, שהרי משמעותה של מציאות זו היא מצוקת כח אדם אדירה ומחסור ברופאים מתמחים! (וזאת ללא קשר לדברים נוספים כחופשות לידה, מילואים וכו').

"מצוקה זו לא תאפשר כלל יציאת מתמחים לחודשי "רוטציה" במחלקות השונות - יציאה הולמת למבחני שלב א' ו-ב', ועיסוק במחקר קליני ומחקרי.

"איכות התמחות זו היא ירודה ונחותה ביחס לאיכותה במקומות האחרים, משום שאף אחד מן הרופאים המתמחים לא מצפה לעבוד בכל שנות התמחותו כרופא צעיר, שעסוק שעות רבות בעבודה מנהלתית ושחורה (קבלת חולים,, שחרורים ולקיחות דמים), מבלי לאפשר לו אופק מקצועי ואישי, שאותו לרוב מקבלים באותם חודשי רוטציה והשתלמות.

"במצב הזה, מרבית מתמחי בתי החולים של הדסה בירושלים ידעו לעשות את התרגיל הפשוט של 1+1, ויפנו לחפש להם בית מקצועי חדש. זה שיאפשר להם גם עבודה קלינית נורמאלית, גם תשלום הולם ושיפוי כל זכויותיהם הסוציאליות, וגם איכות התמחות ראויה ומתקבלת על הדעת, שתאפשר להם עתיד מקצועי ראוי ומגוון.

"כבר כעת, יש מתמחים לא מעטים, כולל במחלקתנו, שהחלו לגשש בבתי חולים אחרים אודות האפשרות של מעבר אליהם להמשך ההתמחות. מיותר לציין, כי מרבית המתמחים נענים בתשובות חיוביות בכל מקום אליו הם פונים. מוצעים להם תנאים שונים ומפתים על מנת לבצע את המעבר הזה.

"באופן אירוני ניתן אף לומר כי מתמחי הדסה הידועים באיכותם הגבוהה, הם "מוצר" מבוקש בשוק הרפואי, ולאורך זמן ברור כיוון שכולם יוכלו אם רק יחפצו בכך, להיקלט בבתי החולים המובילים בארץ.

"נדגיש שוב את אהבתנו ומסירותנו לבית החולים הדסה ולמותג שאותו הוא מציין, ואת בחירתנו המושכלת והיום-יומית להתמחות דווקא במוסד הזה. אך כאשר יעמידו במבחן בפני מתמחי בתי החולים, את האהבה הזו ומולה את האהבה והמחוייבות למשפחתנו וילדינו שאותם אנו מפרנסים בעמל רב, את ההתחייבויות הכלכליות הרבות המלוות היום את רובנו המוחלט בהיותנו זוגות צעירים, ואת המבט אל עבר עתידנו האישי והמקצועי - נאלץ בצער רב ובכאב עצום להעדיפן על פני אהבתנו ל-"הדסה".

"זו איננה קריאת השכמה עתידית. זוהי קריאת השכמה בהווה. אם לא תענה בהקדם, תגרום לכך שבעוד תקופה לא ארוכה (אולי אף קצרה מתקופת הקפאת ההליכים) יגלו מנהלי המחלקות כי הם נותרו במערכה ללא מתמחים, וללא כח אדם לאחזקתן השוטפת של המחלקות. זו למעשה תהיה קריסתה המקצועית המוחלטת של הדסה ואותה יהיה קשה לשקם אף יותר משיקומה הכלכלי.

"אנו פונים אליך בבקשה, למען עתידה המקצועי של הדסה, למען עתידה של הרפואה בירושלים: קח את הדברים הללו לתשומת ליבך, ובכל פיתרון שיעלה על שולחן הדיונים על עתיד הדסה, תן עדיפות לדברים הללו. בלעדיהם באמת ניתן יהיה להכריז סופית ובצער רב על מותה של רפואת הדסה".

נושאים קשורים:  חדשות,  התמחות,  שכר הרופאים,  המשבר ב"הדסה",  רופאים מתמחים
תגובות
איזי
15.02.2014, 15:19

אבות אכלו בוסר ושיני בנים תכהנה