חדשות

דיון מיוחד בכנסת: "כמעט הגענו להסכם ב-2013, אך האוצר קיבל תיאבון"

כך אמר יו"ר הר"י בדיון מיוחד שנערך בוועדת הכספים של הכנסת; בבתי חולים ברחבי הארץ נערכו היום שביתות הזדהות עם הרופאים ב"הדסה"

ועדת הכספים של הכנסת הקדישה היום (ג') דיון מיוחד למשבר ב"הדסה". בדיון הובעה התנגדות לרעיון להלאים את הדסה, כפי שהציע אתמול מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו. במקום זאת, נרשמה תמיכה במציאת פתרון על ידי ההנהלה והבעלים (ארגון נשות הדסה), בשיתוף עם העובדים. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, אמר כי "אף שמדובר בחברה פרטית, על הממשלה והכנסת להיכנס לעובי הקורה ולנסות לפתור את המשבר".

יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר במהלך הדיון, כי "בתי החולים הממשלתיים מקבלים כסף ומחזיקים מעמד. הדסה הוא סיפור עצוב ומוקצן , המתרחש על רקע כלכלי לא בריא במערכת הבריאות. כבר לפני שנה היו הרופאים מוכנים להסכם ולהבראה של הדסה, כי זה הבית שלהם. באוגוסט 2013 כמעט שהגענו להסכם אבל האוצר קיבל אז תיאבון". ד"ר אידלמן הוסיף: "צריך לגמור עם הביזיון הזה. הרופאים מוכנים לתרום - אבל לא יתכן שכל הנטל יהיה על כתפינו".

אריה פז, שהיה מבקר משרד הבריאות עד לא מכבר, אמר במהלך הדיון כי התנהלות משרד הבריאות בעניין הדסה היא "שערורייה וחובבנות", וכי "הכתובת היתה על הקיר". פז הדגיש, כי התריע לפני הנהלת המשרד על היעדר יכולת המבקר לערוך ביקורת בהדסה, מאחר שבית החולים אינו כפוף למשרד הבריאות.

החל מהשעה 10:00 הבוקר (ג') נערכו אסיפות הסברה בנות שעתיים בבתי חולים ברחבי הארץ, לאות הזדהות עם רופאי ועובדי הדסה. האסיפות לוו בהשבתה חלקית של בתי החולים, שפעלו במתכונת חירום ואיפשרו רק טיפולים דחופים. חדרי המיון, פגיות, מחלקות טיפול נמרץ, טיפולים אונקולוגיים, טיפולי דיאליזה דחופים ולידות התקיימו כרגיל.

לסיקור המלא של המשבר ב"הדסה"

גם לדיון בוועדת הכספים של הכנסת לא הופיעה שרת הבריאות ועל כך מתח עליה ביקורת סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן. השרה גרמן מסרה כי בדיונים משתתף נציגה, מנכ"ל משרד הבריאות, וכי היא "עובדת סביב השעון, 24 שעות ביממה, כדי למצוא פתרון בר-קיימא להדסה".

שר האוצר, יאיר לפיד, התבטא היום בנושא המשבר בבית החולים הירושלמי, ואמר ל"קול ישראל" כי הממשלה תסייע להדסה להיחלץ מן המשבר שנקלע אליו - אך על בית החולים לעבור תהליך הבראה כואב. "בית החולים נוהל שנים ארוכות ניהול כושל", אמר השר, "ועובדים קיבלו משכורות בעבור משרות רפאים. לא ייתכן שרק 14% מהכנסות שירותי הרפואה הפרטית בהדסה ייכנסו לקופת בית החולים", אמר.

נושאים קשורים:  חדשות,  שרת הבריאות יעל גרמן,  שר האוצר יאיר לפיד,  שביתה,  המשבר ב"הדסה"
תגובות