דעות

אלימות נגד רופאים: חיידק מסוכן

מיגור האלימות נגד רופאים מחייב שילוב בין אמצעי חינוך והסברה – ובין פעילות אבטחה, שיטור ואכיפה ברמה הקפדנית ביותר: הממשלה והמעסיקים חייבים לשפר את מערך ההגנה על הרופאים ואנשי הצוות הרפואי

הם חלמו להציל חיים. על מנת להגשים את החלום, הם השקיעו שנים ארוכות של לימודים ומשמרות תובעניות בהתמחות ולאחריה. הם נדרשו ונדרשים לשעות רבות של קריאת מחקרים חדשים והשתלמות מתמדת לאורך שנות עבודתם. הם בסך הכל רצו להציל חיים – ובתמורה, הם מקבלים אלימות במנות הולכות וגדלות, הבאה ממטופלים.
מדי שנה, מדווחים כאלף מקרי אלימות כנגד אנשי צוות רפואי, רובם בחדרי המיון. כבר מתחילת השנה, נרשמו במוקד הטיפול באלימות אותו מפעילה ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) שמונה מקרים מתועדים של אלימות חמורה של מטופלים נגד רופאיהם. לצורך ההשוואה, נציין כי במהלך 2013 כולה דווחו למוקד האלימות של הר"י 40 מקרים כאלה. בפועל, המספרים גבוהים יותר – והתופעה חמורה עוד יותר.
באחד המקרים האלה, מהחמורים ביניהם, לפני כשבועיים, הותקפה רופאה מתמחה בבית החולים וולפסון על ידי מטופלת, אישה בהריון, נשאית הפטיטיס C שנעצה את מחט העירוי בידה של הרופאה, גידפה את הרופאה ואיימה על חייה.

אלימות נגד רופא פוגעת לא רק בו – אלא בכל אחד ממטופליו. רופא שנחשף לאלימות יתפקד פחות טוב בשעות שלאחר המקרה

יש משהו בלתי נתפס – לא הגיונית, לא רגשית ובוודאי שלא מוסרית – בכך שאדם תוקף רופא שכל ייעודו הוא לטפל בו ולסייע לו למצוא מזור למכאובו. כיצד אמור לחוש רופא שפנה למקצוע מתוך אמפטיה לבני אדם, מתוך רצון לטפל ולסייע, והנה הוא הופך קורבן לאלימות? האם באמת יכולה החברה לצפות ממנו שימשיך לטפל בחולים באותן מוטיבציה ומסירות? האם מבינה החברה לעומק את ההשלכות ההרסניות של תופעת האלימות נגד רופאים?

אלימות נגד רופא פוגעת לא רק בו – אלא בכל אחד ממטופליו. רופא שנחשף לאלימות יתפקד פחות טוב בשעות שלאחר המקרה. קרבן אלימות, באשר הוא, חשוף לסערת נפש. ואיש מאיתנו אינו רוצה להיות מטופל על ידי בעל מקצוע נסער.
עוד יותר מטריד לגלות את השתיקה הציבורית בה מתקבלת אלימות של מטופלים ובני משפחותיהם כנגד רופאים. חיידק האלימות נגד רופאים מהווה סכנה מוחשית לבריאותו של כל אדם – ועדיין לא מספיק נעשה על מנת לטפל בו. חיידק זה נטייתו להתפשט ולהרוס כל חלקה טובה.
ההשבתה לשעתיים של הפעילות בכל בתי החולים בארץ עליה הורתה ההסתדרות הרפואית, ואסיפות ההסברה שנערכו במהלכה, הן בבחינת תמרור אזהרה. כבר ב- 2011, אישרה הכנסת הצעת חוק אותה יזמה הר"י, למניעת אלימות במוסדות רפואיים. על פי החוק, אדם אשר פגע פגיעה פיזית או מילולית מכוונת ברופא, אחות, או עובד בצוות רפואי יוזהר כי לא יורשה להיכנס שוב לאותו מוסד רפואי באם התנהגותו תשנה בעתיד. תיקון לחוק, גם הוא ביוזמת הר"י, העלה משלוש לחמש שנים את עונש המאסר אותו ניתן להטיל על מי שתקף עובדי חירום.
במסגרת המלחמה באלימות, מפעילה ההסתדרות הרפואית מוקד סיוע לרופאים נפגעי אלימות. המוקד מטפל בדיווח למשטרה, לקב"ט ולהנהלה במוסד הרפואי, ומציע סיוע מקצועי וייעוץ משפטי במידת הצורך.
ועדיין, לא די בכל אלה - מיגור האלימות נגד רופאים מחייב שילוב בין אמצעי חינוך והסברה – ובין פעילות אבטחה, שיטור ואכיפה ברמה הקפדנית ביותר: הממשלה והמעסיקים חייבים לשפר את מערך ההגנה על הרופאים ואנשי הצוות הרפואי. באוגוסט אשתקד, הושלם גיבושה של תוכנית לאומית למיגור תופעת האלימות במוסדות הרפואיים, פרי שיתוף פעולה בין הר"י ובין המשרד לביטחון פנים ומשרד הבריאות. יישום התוכנית – ובמיוחד תקצוב והצבה בפועל של אנשי השיטור, האבטחה והאמצעים הנדרשים – הם תנאי הכרחי לטיפול איכותי אותו מצפה כל אחד מאיתנו לקבל במסגרת המערכת הרפואית.

נושאים קשורים:  דעות,  אלימות נגד רופאים,  אלימות כלפי צוות רפואי
תגובות
 
רופא
07.02.2014, 20:19

העובדה שיש רופאים שמופיעים בכלי תקשורת וכותבים נגד רופאים אחרים ונגד מחלקות בבית בבתי חולים שעובדים בתנאים תת אנושיים, כורתת את ענף הטיעונים של הרופאים כנגד אלימות. הכפשה של רופאים כנגד רופאים עובדת נגד כול הרופאים ,גם הרבים שעושים עבודתם נאמנה והיא גם פועלת כחרב פיפיות כנגד הרופאים המתלוננים. כתבה שכתב רופא אחד נגד רופא אחר, הביאה לשטפון של טוקבקים אכזריים במיוחד כנגד כול הרופאים אך גם השמצות אישיות נגד הרופא שכתב את הכתבה. אני סמוך ובטוח שהוא מצטער מאוד על מה שעשה. הרופאים צריכים לבדוק את עצמם אך דמם הותר ברשתות התקשורת ויתכן שיש צורך בטיפול מערכתי והסברתי כדי לעצור את השטפון ומתן לגיטימציה לפגיעה ברופאים.

אשת רופא
09.02.2014, 08:05

האלימות מתחילה כאשר ה"לקוח" תמיד צודק ואין מינימום של סדר ומשמעת שנאכפים על כולם, כולל ה"לקוח".