אטופיק דרמטיטיס

סקירת גישות חדשות למניעה ולטיפול באטופיק דרמטיטיס בילדות

על רקע העלייה החדה במספר מקרי אטופיק דרמטיטיס (AD) ברחבי העולם, סקירה חדשה מציגה את הגורמים למחלה, וטיפולים אפשריים

03.02.2014, 04:22

עד 20% מהילדים במדינות מפותחות סובלים מאטופיק דרמטיטיס (AD) והנטל על מערכות הבריאות ועל החולה ומשפחתו הוא רב. בשל החשיבות הרבה שיש למניעת המחלה ולהפחתת חומרתה, מציגה סקירה זו חידושים בתחום.

תזונת תינוקות והימנעות מאלרגנים - אין הוכחה לכך שלהזנת תינוקות בהנקה בלבד מעבר לגיל 3 חודשים יש תפקיד מגן מפני פיתוח AD. בעבר גרסו, כי עדיף לחשוף תינוקות לאלרגנים בשלבים מאוחרים יותר, אולם מחקרים תצפיתיים הראו דווקא את ההיפך. בימים אלה מתבצע מחקר רנדומלי מבוקר בבריטניה, שנועד לבדוק אם חשיפת תינוקות לאלרגנים במקביל להנקה בגיל 3 חודשים עדיפה על פני הנקה בלבד עד גיל 6 חודשים במניעת אלרגיות למזון ו-AD. לא נמצא קשר בין הימנעות של האם בזמן ההיריון מאלרגנים להופעה של AD.

פרה ופרו-ביוטיקה - ישנה סברה מבוססת, שלילדים עם AD יש גיוון נמוך של מיקרוביוטה במעי. אף כי סקירות סיסטמטיות של מחקרים שבדקו השפעה של פרה ופרו-ביוטיקה, הן לפני לידה והן לאחריה, על AD, הצביעו על תפקיד מגן, בשל הטרוגניות במחקרים דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה להגיע להתוויה חד משמעית.

Staquis
Pfizer
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

תוספי מזון - לא הוכחה יעילות במתן ויטמין D, אומגה 3 ותוספים נוספים במניעת AD או בהפחתת חומרתה.

קרדית אבק הבית - אין הוכחה שלחשיפה מופחתת לקרדית אבק הבית תפקיד מגן מפני AD.

קשיות המים - לא הוכח שמרככי מים מפחיתים שכיחות AD, אולם לא נשלל שלמים קשים תפקיד בהתחלת התהליך הדלקתי בעור האקזמטי בשלב מוקדם.

הלחתת העור - עור סדוק ויבש הוא פעמים רבות פרקורסור להופעה של AD ויש תפקיד חשוב לאמולסיית העור באופן אינטנסיבי במניעת המחלה או בהפחתת חומרתה.

מניעת התלקחויות, זיהומי עור וסנסיטיזציה - לא נמצאה תועלת משמעותית מטיפול רוטיני באנטיביוטיקה, אולם יש לטפל בזיהומי עור כשאלה קיימים במקביל לאקזמה.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Flohr C, Mann J. New approaches in the prevention of childhood Atopic Dermatitis. Allergy 2014;69(1):56-61

נושאים קשורים:  אטופיק דרמטיטיס,  AD,  מחקרים
תגובות
 
דר' אבנר רשף
04.02.2014, 11:10

צריך לציין גם את מה שיש ולא רק את מה שנשלל.
א. דרמטיטיס אטופית (רגשתית) נגרמת עקב פגם בסיסי בתפקוד העור, אשר גורם ליובש, התבקעות, דלקת, כניסת זיהומים וחדירת אלרגנים (כמו קרדית אבק הבית).
ב. בחלק מהמקרים נמצאו מוטאציות בגן הפילגרין שהוא "עוגן" חשוב לשלמות העור. אולי זה יביא לפיתוח תרופות חדשות.
ג. יש חשיבות עליונה להגנה ולחלוח מתמיד של העור
ד. אין תרופות פלא- אבל שימוש נכון בסטרואידים (או תחליפים לא-סטרואידים כמו אלידל ופרוטופיק) יכול להקטין את הדלקת ולהחזיר את העור לתפקוד זמני.
ה. כמו באסתמה- חובתו של הרופא/אחות להשקיע זמן בהדרכה לאמהות ולילדים- לניהול נכון ועצמאי של המחלה.
ו. רופא שמשמתמש במונח "אסתמה של העור" טועה ומתעה....!