טיפול

כאב גב תחתון שורשי: עדיפות למשככי כאבים, להזרקות ולניתוחי דיסק

מניפולציה ידנית ואקופונקטורה השיגו גם הן שיפור מובהק בהחלמה מסיאטיקה; כריתת דיסק מלעורית ואימון גופני נמצאו נחותים בהשוואה

22.01.2014, 08:58

בהתאם לאמרה הידועה, מגוון אמצעי הטיפול המוצעים לכאב גב תחתון שורשי (sciatica, סיאטיקה), מרמז על היעדר אמצעי אחד מוצלח. סקירה מערכתית חדשה, שהתפרסמה לפני מספר ימים באתר כתב העת The Spine Journal, בחנה את התועלת של אמצעי הטיפול השונים.

בחיפוש במאגרי מידע, מרשמי ניסויים קליניים וסקירות קודמות אותרו 122 מחקרים, 90 מתוכם ניסויים קליניים מבוקרים או בעיצוב דומה, שבחנו התערבויות שונות לטיפול בסיאטיקה במבוגרים, לפי התפקוד הכולל או עוצמת הכאב. המחקרים קובצו לפי שיטת הטיפול ל-21 קבוצות ותוקף המחקרים, הן הפנימי והן החיצוני, היה נמוך למדי.

בבחינת התועלת לפי ההחלמה הכוללת, נמצא שיפור מובהק לאחר ניתוח דיסק, הזרקות אפידורליות, משככי כאבים לא-אופיואידיים, מניפולציה ידנית ואקופונקטורה בהשוואה לטיפול ביקורת לא-פעיל או הטיפול הרגיל.

בהשוואה בין הטיפולים, תרגילי מתיחה (traction), כריתת דיסק מלעורית (percutaneous discectomy) ואימון גופני היו נחותים במובהק בהשוואה להזרקות אפידורליות או לניתוח.

בבחינת התועלת בהפחתת כאב, הזרקות אפידורליות ותרופות ביולוגיות השיגו יתרון מובהק ביחס לטיפול ביקורת לא-פעיל, ותרופות ביולוגיות השיגו יתרון מובהק גם ביחס לטיפולים פעילים אחרים, כולל משככי כאבים אופיואידיים ולא-אופיואידיים ומנוחה. בניגוד להשוואה הקודמת, התועלת היחסית מניתוח דיסק לא השיגה מובהקות סטטיסטית.

משככי כאבים אופיואדיים, הדרכה בלבד, מנוחה וכריתת דיסק מלעורית נמצאו נחותים בהשוואה למרבית שיטות הטיפול האחרות והשפעותיהם, גם הניכרות, לא השיגו מובהקות סטטיסטית.

לסיכום קובעים החוקרים כי הממצאים תומכים בשימוש במשככי כאבים לא-אופיואידיים, הזרקות אפידורליות וניתוחי דיסק וכי טיפולים אחרים, כולל מניפולציות של עמוד השדרה, אקופונקטורה ותרופות ביולוגיות, יכולים להישקל גם הם. עם זאת מדגישים החוקרים את האתגר שבהערכה פרטנית של יעילות טיפולים הניתנים בזה אחר זה.

מקור:
Lewis R, Williams NH, Sutton AJ, et al. Comparative Clinical Effectiveness of Management Strategies for Sciatica: Systematic Review and Network Meta-Analyses. The Spine Journal [Internet] 2013 [cited 2014 Jan 19];: 

נושאים קשורים:  טיפול,  סיאטיקה,  גב תחתון,  מחקרים
תגובות