"קינזיו" משמעה תנועה, "לוגוס" – תורה. קינזיולוגיה היא מדע אשר חוקר את תנועת הגוף בכל היבטיה. במה נבדלת קינזיולוגיה מהקינזיותרפיה המוכרת לכל? קינזיותרפיה הינה שיקום התנועה לעומת קינזיולוגיה אשר עוסקת בתחקור, כלומר, מדוע התנועה אינה תקינה ומה צריך לעשות על מנת לשקמה?

אם כן, מדוע מוסיפים את שם התואר "שימושית" לקינזיולוגיה?

ידוע כי בגוף האדם כל חלקי הגוף קשורים זה לזה. לדוגמה, כאשר אנו רוצים לבשר דבר מה עצוב, אנו אומרים:
"שב, אני רוצה להגיד לך משהו".מדוע אנו נוהגים כך? מפני שידוע לכל שכאשר אדם חש דוחק רגשי הוא מרגיש חולשה ברגליים, לכן מוטב שקודם יישב. כאשר מופיעה בעיה מסוימת בכליות (דלקת, היווצרות אבנים), מטופל חש כאב בשרירים מסוימים. כאשר בן-אדם עובר חוויה מטלטלת, מופיע אצלו רעד בידיים. גם זו הקרנה של הפרעת קואורדינציה (תיאום) בשרירים. כביכול הסיבות הן שונות: בעיה רגשית, דלקת בכליות וכדומה. אך תמונה קלינית הינה ייחודית.

מדוע? מכיוון שכל מערכות התפקוד בגוף קשורות ישירות לשרירים ולכן הפרעה בתפקוד ברמות שונות משנה את דרגת כיווץ השריר. מדוע עובדה זו כל כך חשובה? מפני שכאשר חוקרים מערכות בגוף (מחלות ריאות, כבד, כליות, מערכת בלוטות והפרעות רגשיות), ניתן להיעזר בניתוח או בבדיקת מצב השרירים אשר קשורים למערכת התפקוד הנבדקת. השימוש בחקר של כיווץ שרירים בהפרעות כלשהן גרם להיווצרות ענף חדש ברפואה – קינזיולוגיה שימושית.

קינזיולוגיה שימושית מאחדת ענפים שונים ברפואה לתורה אחידה ובזה הישגה הגדול. מצד אחד זה מועיל מפני שזה נותן אפשרות על ידי בדיקת כוח השריר לדעת אם המטופל סובל מאיזה שהיא בעיה .מצד שני זה יוצר קשיים מסוימים מכוון שרופא אשר עומד לגלות מה הם ההפרעות שפוגעות בתפקוד המטופל באמצעות בדיקות עוצמת כווץ השריר עליו להיות בקי בענפים שונים ברפואה: נוירולוגיה, מחלות פנימיות, פדיאטריה, פסיכותרפיה וגינקולוגיה.

לכן הגישה הנ"ל דורשת הכנה חדשה' כמו גם הבנה חדשה של תהליכים אפשריים אצל המטופל.

מדוע השרירים מגיבים לכל הפרעה בגוף ואיך זה מתרחש? כאשר אתה קורא ספר, אתה יושב או עומד. האם הבחנת איך אתה יושב או איך אתה עומד, איך אתה מחזיק את ראשך, האם כתפייך מורמות או מורדות, גבך ישר או מכופף? מסתבר שאינך חושב על זה בדרך כלל, אמנם מישהו שולט על יציבות גופך מכריח אותך להחזיק את ראשך ישר או בזוית קטנה, להחזיק את גבך ישר או בכיפוף, להחזיק את הכתפיים מורמות או מורדות. הרי אם אינך מווסת את זה במודע איך זה מתרחש? מדוע מטופל מסוים מכופף ראשו קלות כאשר הוא מסתכל קדימה ומטופל אחר מושך את ראשו קדימה, מדוע אצל מטופל השלישי שרירי הבטן רפויים ולא ניתן לשקמם על ידי שום תרגילים ואצל רביעי – עקמת בעמוד השדרה?

מה גורם לשרירים להימתח ולתמוך בעמוד השדרה, צוואר וראש באיזה שהוא מצב מסוים, ליצור מתח בשרירים מסוימים והרפיה בשרירים מסוימים? מה גורם לשרירים להגיב בצורה מסוימת, מה מכוון אותם? תאר לעצמך שניתקת את מערכת עצבים המרכזית בגוף בן-אדם כמו גם את הראיה והשמיעה. תאר לעצמך 3 אנשים אשר מוזמנים להיכנס לחדר חשוך ובו נמצא פיל, הם מתבקשים למשש את מה שנמצא בחדר ולהגיד מה זה?

אחד מהם מישש את רגלי הפיל ואמר: "מה שנמצא בחדר אלה הם עמודים ענקים, עגולים, מאד קשוחים ומתוחים ואינם מתכופפים למעשה". מי שמישש את אוזנו של פיל אומר: "לא, מה שנמצא בחדר זה משהוא דק, עדין, רך ומתכופף בקלות, זה רחב ודומה לרקיק". האיש השלישי אשר מישש את זנבו של פיל ואמר:"מה קרה לכם? מה שנמצא בחדר דומה לחבל דק וארוך, יותר דומה לנחש מאשר לרקיק ובכלל אינו דומה לעמוד".

איך הגיעו למסקנותיהם שלושת האנשים האלה? הם השתמשו בידיהם לצורך איסוף מידע בחדר חשוך, ומוחם קיבל תיאור לא על מה שהיה בחדר במציאות, אלא תיאור מסוים שהגיעו אליו מתחושת המישוש שתרגמה את משהרגישו. לכן מידע אשר נאסף מהסביבה באמצעות הבוחנים על שכבת העור, שכבת תאים פנימית והמפרקים, משקפת את מצבה של הסביבה חיצונית של האדם. בוחנים באיברים הפנימיים משקפים את מצבם של האיברים הפנימיים. הנתונים מהסביבה הפנים-גופית ומהסביבה החיצונית נשלחת למבנים תת – קורטיקליים.

התגובה באה בהתאם למידע. המחקר הנ"ל התבצע על ידי איוון פטרוביץ' פאבלוב אשר זיכה אותו בפרס נובל. מתברר שבהתאם למרחק הנחת מזון המיועד לכלב רעב מופעלים שריריו בצורה שונה.מחקרים אלה קיבלו תמיכת המדענים אשר באו אחרי איוון פטרוביץ' פאבלוב. פרופסור מיכאיל מגנדוביץ' עשה מחקרים מיוחדים, הוא גירה רירית חיות באמצעות גירויים מיוחדים ורשם מה היא תגובתם של שרירי השלד. התברר שעוצמת הגירוי מהאיברים הפנימיים משפיעה על טונוס שרירי השלד. מדוע זה חשוב כל-כך לגוף? לדוגמה: כאשר אתה נוגע בכיריים חמים מאד, ידך מיד קופצת הצידה ללא מודעות. דוגמה אחרת: החלקת על הקרח, לא הבנת מה קורה, אבל גופך התייצב ושמר על שיווי משקל. איך זה מתרחש? זה מתרחש באל-מודע, אלא שהמידע הנאסף מפריפריה, מאיברים הפנימיים גורם לגופך להגיב ע"י שינוי טונוס השרירים. לכן, בהתאם למידע אשר מתקבל באה תגובה מתאימה של פעילות השרירים.