דעות

הרופאים אינם האויב של מערכת הבריאות

לא ניתן למסע יחסי ציבור להאשים אותנו הרופאים כגורם "המרושש" את המערכת; לא נסכים שיהפכו אותנו לשעירים לעזאזל להיעדר כללים מנחים להפעלת ענף תיירות המרפא

מאז שסורסו המקורות התקציביים של חוק בריאות ממלכתי, כשנה לאחר יישומו ב-1995, נגרעו ממערכת הבריאות מעל 10 מיליארד ש"ח של מימון ציבורי. אחוז המימון הציבורי של מערכת הבריאות ירד באופן עקבי, מ-70% בשנת 1996 לפחות מ-60% כיום - הרבה מתחת לממוצע מדינות ה-OECD העומד על קרוב ל-80%.

"אני גאה שרופאי המדינה נמצאים סוף סוף בראש פירמידת השכר בשירות המדינה, אך לא נסכים שיהפכו אותנו לאשמים בתחלואיה של מערכת הבריאות"

במקביל לירידה זו, חלה עלייה חדה בהוצאה הפרטית על בריאות, והציבור בישראל משלם היום כ-40% מההוצאות מכיסו, אם על ידי רכישת ביטוחי בריאות נוספים או כהשתתפות עצמית בהוצאה לתרופות, ביקורי רופא ושירותים נוספים שניתנו בעבר בחינם. הנגזרת הישירה ממימון פרטי רחב היקף כזה הינה, שבריאותם של מעוטי היכולת נפגעת בשל חוסר יכולת כלכלית לממן תרופות ושירותי בריאות נוספים.

ביטוי מוחשי לצמצום המתמשך בהוצאה הציבורית לבריאות הינה הזנחת מערכת האשפוז המשרתת את כלל אזרחי ישראל.

למרות שאוכלוסיית המדינה הוכפלה, לא נבנו בתי חולים חדשים, לא נפתחו חדרי מיון נוספים, לא עודכן מספר המיטות לנפש ואנו נאלצים להתמודד עם זמני המתנה ארוכים בחדרי המיון, עם צפיפות במחלקות האשפוז, ועם תחלואת היתר הנגרמת עקב כך.

הממשלה עודדה בשנים שחלפו מאז נחקק חוק בריאות ממלכתי את הסטת השירותים שמספקות קופות החולים, מהמערכת הציבורית למערכת הפרטית, באמצעות ביטוחי הבריאות הנוספים. הסטה זו הורידה כביכול את הלחץ ממערכת האשפוז הציבורית וגרמה להתפתחות ולשגשוג של המערכת הפרטית.

מאחר שהמדיניות העקבית של כל ממשלות ישראל מאז 1995 מיושמת בקפדנות, וההוצאה הלאומית לבריאות "מוקפאת" על 7.9% מהתל"ג בלבד (לעומת בממוצע ב-OECD:י9.5%), נראה כי תליית האשם במצבה העגום של מערכת הבריאות ברופאים ובהשתכרותם הינה צינית ולא ראויה.

"לא ניתן למסע יחסי ציבור להאשים אותנו הרופאים כגורם ה'מרושש' את המערכת"

הרופאים נושאים על כתפיהם את מצוינותה של מערכת הבריאות, ויכלו מבחינת כישוריהם האישיים להשתלב בתחום ההיי-טק, או להשתכר פי כמה וכמה מעיסוקם ברפואה בחו"ל. בזכות מצוינותנו, הפכה הרפואה בישראל לענף יצוא משמעותי. היעדר מימון ציבורי דחף את מנהלי בתי החולים לחפש מקורות כספיים להפעלת שירותים חיוניים בעזרת פיתוח ענף תיירות המרפא.

אני גאה על כך שאנו, רופאי המדינה, נמצאים סוף סוף בראש פירמידת השכר בשירות המדינה, אך לא נסכים שיהפכו אותנו לאשמים בתחלואיה של מערכת הבריאות הציבורית; לא נסכים שיהפכו אותנו לשעירים לעזאזל להיעדר כללים מנחים להפעלת ענף תיירות המרפא; לא נסכים שיהפכו אותנו לאחראים על גירעונם של כל בתי החולים הציבוריים, למעט אחד; או לגירעונן של כל קופות החולים, הנמצאות בגירעון שנתי מצטבר העומד על כ-2 מיליארד שקלים.

הכשל הוא בתמחור ותקצוב הפעולות במערכת הבריאות, שאינו תואם את המציאות הכלכלית - לא של בתי החולים ולא של קופות החולים - והוא הגורם הישיר לגירעונות העצומים. לא מדובר בכשל ניהולי, מדובר בכשלון תקצובי.

לא ניתן למסע יחסי ציבור להאשים אותנו הרופאים כגורם ה"מרושש" את המערכת. לא נרשה שמחדלי ממשלות ישראל, והזנחת תשתית מערכת האשפוז הציבורית "יולבנו" בעזרת מתקפה פופוליסטית על ציבור הרופאים ושכרו.

"בזכות מצוינותנו, הפכה הרפואה בישראל לענף יצוא משמעותי"

אין די ב-500 מליון ש"ח. צריך להחזיר את המיליארדים שנגזלו ממערכת הבריאות במהלך השנים, כדי להגדיל את המרחב בפגיות בין העריסות ולמנוע את התמותה המיותרת מזיהומים, כדי לבנות בית חולים נוסף בנגב ולהתגבר על הצפיפות במחלקות האשפוז ובחדרי המיון, צריך למנוע את הגירעונות התמידיים של קופות החולים ובתי החולים שאינם נגרמים על ידי כשל ניהולי, אלא על ידי כשל תקצוב ותמחור ריאליים.

אני קורא לראש הממשלה, לשר האוצר ולשרת הבריאות להקצות באופן מיידי את המשאבים הדרושים ולהוציא את מערכת הבריאות מהמשבר המתמשך בו היא נמצאת מזה שנים רבות.

נושאים קשורים:  דעות,  רפואה פרטית,  שכר הרופאים,  מערכת הבריאות,  רפואה ציבורית
תגובות
יוסי
09.01.2014, 09:22

מעריך ביותר את הכותב הפורש משנתו בצורה סדורה ומדויקת.צבר של התעלמות ממשלות ישראל מאז חוקק החוק מצרכי מערכת הבריאות ואף אחד מאזרחי המדינה לא הולך להפגין בנושא בככר רבין.

דר' רוטמן
09.01.2014, 20:49

הכיעור של הרופאים ודווקא "המובילים" במדינת ישראל נחשף לעיני כל בתחקיר עובדה לפני כחודש.
אין ספק כי ללא שינוי של ממש ב-"כשל המנהלי" החמור של הרופאים במדינת ישראל נטל ההוכחה תמשיך להיות עלינו.
הפרדה מוחלטת בין מערכת הרפואה הציבורית לפרטית הינו המתכון היחיד ש-"ינקה" את מערכת הבריאות מהשחיתות השולטת בו.
המתכון הזה יביא לפריחת דור של רופאים הרבה יותר טובים והרבה יותר ישרים מהדרג המנהלי ה-"שולט" כיום.
אסור להמשיך לטמון את ראשינו בחול ולהמשיך את תרבות ה-"כוכבים המדומים" במדינת ישראל אשר מנצלים את מנגנון "הקבלנות הרפואית" השולט כיום והדלגיטימציה המיושמת כנגד הרופאים שלא משחקים את המשחק.

איליה
10.01.2014, 08:53

התבלבלת בין פורומים? כאן הנושא קונסטרוקטיבי, לא דסטרוקטיבי

דר' רוטמן
11.01.2014, 02:30

נראה לך שהתבלבלתי? פלדמן מנסה לנקות את הרופאים , כולל המושחתים "המובילים" שבינינו, מכל אחריות למשבר הנוראי של הרפואה במדינת ישראל.
יום יום החולים מנווטים בעל כורחם למערכת הפרטית ויש זליגה קשה של תקציב הבריאות הציבורי למערכת זו.
כשנפריד לחלוטין בין שתי המערכות, הפרטית מהציבורית, תקציב הבריאות יוכל להיות מנוצל הרבה יותר טוב.

איליה
10.01.2014, 08:52

סוף-סוף מישהוא שלא ממהר להכפיש אלה מציע פתרונות. אני מסכים עם כל מילה. הבעיה היא כרגיל כסף. אני די פסימי לגבי אפשרות ממשית של הפנית מספר מיליארדי ש"ח למערכת הבריאות, הרי כדי לתת למערכת הבריאות צריך לקחת ממקום אחר. מאיפה בדיוק?

רופא ואזרח
10.01.2014, 11:24

כרופא - אני שמח על כמה רופאים ש"שחקו אותה" והצליחו להוציא מהמערכת הציבורית סכומי עתק של עשרות אלפי ש"ח כל חודש, ומכנים את ההוצאה "כוננויות על" או "ניהול" או "התחייבות מלאה למחלקה" וכל מיני עיוותים משונים, גם אם הרוב המוחלט של רופאי המדינה עובדים משרה מלאה ומקבלים שכר עלוב, ומעליב, שמחייב אוטומטית עבודה נוספת ומביישת במקצועות שונים ומשונים רק כדי לגמור את החודש. (אגב - אתה - כאחד מראשי הועד שלנו - לא עשית כלום בנושא)
כאזרח - אני שואל את עצמי אם רופאים יכולים - תוך כדי עבודה ציבורית - לעשות מהצד עוד כסף - חלקו אפילו כסף גדול - האם אלו האנשים שזקוקים להוצאה ציבורית נוספת, בתקופה בה לצעירים אין היכן לגור, למבוגרים אין מקום לעבוד, ולזקינים אין אפשרות לקנות תרופות.
אודה לתגובתך

חיים גולן
12.01.2014, 17:39

יש לי התחושה שזו תגובה מוזמנת כנגד ד"ר פלדמן.
מן הראוי שתזדהה ותעמוד מאחורי דבריך.

סמי
18.01.2014, 17:52

הפוך גןטה , הפוך. מערכת הבריאות היא האויבת של הרופאים.